• Kiermasz książek przeczytanych

• Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji! Każdy z nas posiada już przeczytane książki, puzzle, z których wyrósł albo gry planszowe, które już mu się znudziły. To świetna okazja, by zrobić wiosenne porządki w domu. W holu szkoły będzie przygotowane specjalne miejsce na składanie przyniesionych fantów.

• Szkoła uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Patriotyczna uroczystość miała piękną oprawę.

•               2 maja 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się ona wprowadzeniem Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego".

Następnie uczniowie wystąpili z montażem słowno-muzycznym, w którym przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce i opowiedzieli o wielkiej radości wśród Polaków płynącej z ustanowienia Konstytucji 3Maja. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Aby oddać radość i wolność majowego święta, chórek ubrany na biało- czerwono  zaśpiewał wzruszające pieśni patriotyczne: „Witaj majowa jutrzenko”, ,,Jest taki kraj".  Uroczystość uświetnił występ uczennic z Koła tanecznego działającego w naszej szkole, które zaprezentowały ,,taniec z flagami”. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tak ważnej w naszych dziejach ustawy. Po występach artystycznych Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie uroczystości, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez widownię.

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją, uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

• Wojewódzki Konkursu Wiedzy o Kulturze Polski, Krajów Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych „The Globetrotter”.

• 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju była organizatorem XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Polski, Krajów Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych „The Globetrotter”.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Biłgoraja Janusza Rosłana, Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, Rady Miasta Biłgoraja oraz Oddziału PTTK w Biłgoraju.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 42 uczniów reprezentujących 12 szkół podstawowych województwa lubelskiego. Uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach indywidualnych, tj. test wiedzy z zakresu historii i kultury Polski, krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, wykazując się nie tylko wiedzą na temat ważnych wydarzeń historycznych, symboli, literatury czy sztuki tych państw, ale także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i niemieckiego.

Naszą szkołę z zakresu wiedzy o kulturze i historii krajów anglojęzycznych reprezentowało 2 uczniów, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych; byli to Dawid Tysz z kl. V oraz Kamil Zawidczak z kl. VI.

E.G.