• Założenia Programu

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ich wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy  jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Program realizowany jest na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.

Finansowe wsparcie otrzymane w ramach programu Laboratoria Przyszłości  przeznaczono na zakup sprzętu, nie tylko do pracowni komputerowych, ale także pomocy dydaktycznych, służących rozwijaniu podstawowych umiejętności dzieci oraz młodzieży.

Nasza szkoła w ramach tego programu otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w kwocie 30 000zł.

To z nich zakupione zostały:

• drukarka 3D wraz z filamentami oraz szafką i pojemnikami;
        • długopisy 3D;
        • zestaw Lego Education z akcesoriami;
        • kamera cyfrowa;
        • laptop multimedialny;
        • stacja lutownicza z gorącym powietrzem wraz z akcesoriami;
        • mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami;
        • bezprzewodowy system mikrofonowy;
        • mikrofon nakamerowy - kardioidalny z  odsłuchem Synco M3 (mikrofon kierunkowy);
        • statyw;
        • gimball;
        • zestaw Lampa Mini Boom Żuraw Oświetleniowy  Softbox+Żarówka fotograficzna;
        • laminatora wraz z akcesoriami;
        • klocki LEGO Education BricQ Motion Prime oraz Motion Essential;
        • klocki konstrukcyjne KNEX różnego typu;
        • kuchenka elektryczna z piekarnikiem;
        • robot wielofunkcyjny planetarny BOSH;
        • zestaw desek do krojenia;
        • zestaw noży walcowanych z listwą.

Wyżej wymieniony sprzęt przyczynił się już do unowocześnienia bazy szkolnej i zostanie wykorzystany do prowadzenia zajęć edukacyjnych nie tylko obowiązkowych, ale także dodatkowych, wynikających z chęci rozwijania pasji i zainteresowań naszych uczniów. Będą one mogły być prowadzone przy użyciu najnowszych technologii.

Z całą pewnością pozytywnie wpłynie to również na rozwój naszych uczniów, pozwoli im zdobywać nową wiedzę i umiejętności, spośród których niezwykle cenne i istotne wydają się umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych oraz rozwiązywania złożonych i rzeczywistych problemów, w sposób atrakcyjny, gwarantujący im sukces w dorosłym życiu, a przecież na tym nam najbardziej zależy.

E.G.