• Wycieczka do Biłgoraja

     • Dnia 7 grudnia br. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I–III wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Biłgoraja. Najpierw udaliśmy się do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl „ Baśnie Pana Andersena”. W spektaklu występowali aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Później pojechaliśmy do centrum rozrywki „Powerland”. Uczestniczyliśmy tam w twórczych warsztatach czekoladowych, podczas których uczniowie własnoręcznie tworzyli tabliczki czekolady oraz lizaki z pysznymi dodatkami. Słodkości zapakowali w ozdobne pudełeczka. Warsztaty prowadziły sympatyczne Elfy. Dodatkową atrakcją był pokaz baniek oraz zamykanie w mega bańce. Dzieci bawiły się również na sali zabaw. Żeby zregenerować siły, skorzystali z posiłku, którym była pizza. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Świętym Mikołajem. Uczniowie z radością powitali go wierszem i piosenkami. Mikołaj wręczył wszystkim prezenty, a na koniec zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.

     • Uwaga! Uwaga! Możemy pomóc!

     • Samorząd Uczniowski prowadzi zbiórkę karmy dla zwierząt z

      BIŁGORAJSKIEGO STOWARZYSZENIA "PODAJ ŁAPĘ" .

      Do 16 grudnia można przynośić karmę dla psów i kotów,

      żwirek oraz dodatkowo używane kocyki lub ręczniki.

      Z góry dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję.

     • Mikołajki w naszej szkole

     • Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole. To także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie ubrani byli w kolor czerwony. Na korytarzu rozbrzmiewała świąteczna muzyka. Uczniowie wraz z nauczycielami ubrali choinkę szkolną oraz wspólnie przygotowali dekoracje świąteczne w swoich klasach.

     • Wycieczka do Sandomierza i Nowej Dęby

     • Dnia 2 grudnia br. uczniowie wraz z nauczycielami odbyli wycieczkę do Sandomierza. Przewodnik oprowadził nas po rynku i przybliżył nam historię Sandomierza. Miasto to położone jest nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, stąd jest ono czasami nazywane Małym Rzymem. Sandomierz jest pięknym miastem w województwie świętokrzyskim, które zyskało ogromną sławę dzięki emisji serialu "Ojciec Mateusz" z Arturem Żmijewskim w roli głównejOdwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu - można tu oglądać figury woskowe głównych bohaterów serialu Ojciec Mateusz oraz są odwzorowane wnętrza: serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji. Następnie zwiedzaliśmy "Czary Napary" - Akademię Ziołową Marcina z Urzędowa. Po pysznym obiedzie udaliśmy się do Nowej Dęby, do "Muzeum bombki choinkowej". Jest to niepowtarzalne miejsce na świecie, gdzie można poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. W muzeum z panią przewodnik podziwialiśmy tysiące wyjątkowych eksponatów jakimi są ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy proces ich powstawania. Miłym akcentem na zakończenie naszej przygody w bombkolandii były warsztaty podczas, których uczestnicy rozwijali swój talent artystyczny, kreatywność oraz umiejętności manualne i plastyczne. 

     • 6 GRUDNIA 2022R. DNIEM CZERWONYM

     •  

      Dzień 6 grudnia 2022r. Samorząd Uczniowski ogłasza dniem CZERWONYM.

      Tego dnia obchodzimy Mikołajki.

      W szkole obowiązuje czerwony ubiór.

      Mile widziane czapki mikołajkowe.

      Osoby ubrane na CZERWONO nie będą w tym dniu pytane.

     • REGULAMIN KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO

     • REGULAMIN KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO

      Organizatorem konkursu jest Szkolna Kasa Oszczędności działająca przy Szkole Podstawowej w Babicach.

      I CELE KONKURSU:

      1. Kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.

      2. Rozwijanie talentu artystycznego uczniów.

      3. Stworzenie możliowści prezentacji własnych prac.

      4. Pozyskanie funduszy dla Szkolnej Kasy Oszczędności.

      II TEMATYKA I KATEGORIE KONKURSU:

      Zadaniem uczestników jest wykonanie:

      - ozdoby bożonarodzeniowej,

      - stroika bożonarodzeniowego.

      Technika wykonania jest dowolna.

      Każda praca powinna być czytelnie podpisana: imię nazwisko, klasa, kategoria

      III. OCENA PRAC KONKURSOWYCH:

      Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatora;

      Ocena dokonana zostanie według następujących kryteriów: - ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność, dobór środków i techniki plastycznej, walory artystyczne, estetyka oraz trwałość pracy, pomysłowość wykonania;

      Ocena Komisji jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

      IV. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:

      Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły i zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:

      a) Młodsza grupa- oddział przedszkolny oraz klasy I-III;

      b) Starsza grupa- klasy IV-VIII

      W każdej kategorii przewidziane są atrakcyjne nagrody i wyróżnienia;

      Prace należy dostarczyć do 16.12.2022r. do organizatorów. W dniach 20-21 grudnia 2022r. odbędzie się kiermasz ozdób świątecznych.

      Finał Konkursu odbędzie się 22.12.2022r.

      Udział w Konkursie oznacza udzielenie Organizatorowi prawa do publicznej prezentacji zgłoszonej pracy oraz do wykorzystania podczas kiermaszu bożonarodzeniowego.

     • Andrzejki 2022r.

     • Zabawa andrzejkowa w naszej szkole odbyła się 24 listopada 2022r. i była połączona z kiermaszem słodkości, z którego dochód przeznaczono na powstający ogród szkolny. Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I-III bawiły się od godz. 14:00-16:00. Dyskoteka przeplatana była wesołymi zabawami i konkursami. Uczniowie ze starszych klas bawili się od 16:00-18:00. Niezawodnymi okazały się być tańce "Skrzypek" oraz "Belgijka", które porwały wszystkich do dodskonałej zabawy. Imprezę andrzejkową uświetnił taniec do piosenki "Sofia" A. Solera w wykonaniu dziewczynek ze szkolnego koła tanecznego. Poniższe zdjęcia pokazują, jak świetnie wszyscy się bawili. 

      Z okazji andrzejek w naszej szkole został zorganizowany kiermasz słodkości. Rodzice wraz z uczniami przygotowali dziesiątki słodkich wypieków takich jak: babeczki, muffinki, galaretki, serniki, rurki z kremem, pierniki, drożdżówki i wiele, wiele innych. Sama pani dyrektor upiekła mini bezy, które rozeszły się w kilka minut. Do akcji włączyli się również nauczyciele, którzy wraz z uczniami upiekli kruche ciasteczka oraz zrobili lemoniady owocowe. Członkowie szkolnego Samorządu Uczniowskiego wraz z rodzicami od samego rana przygotowywali stoły, obrusy, talerzyki i wszelkie potrzebne wyposażenie. Wszystkie słodkie wypieki zostały, poporcjowane, zapakowane i przygotowane w dolnym holu szkoły.

      O godz. 10.30 wystartowała sprzedaż i jak można się domyśleć, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły i mieszkańcy Babic chętnie odwiedzili słodkie stoiska, kupując lokalne smakołyki. Zabawa i humory tego dnia były doskonałe, jednak co najważniejsze udało się zebrać kwotę: 4042,43 zł, która w całości została przekazana na dofinansowanie naszego szkolnego projektu „ Laboratoria przyrody”

      Bardzo dziękujemy rodzicom, nauczycielom i uczniom którzy przygotowali słodkie wypieki.

     • Szkoła pamięta

     • ,,Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

      W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli  następujące działania: 

      • odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci i poznawanie związanych z nimi historii;
      •  zapalenie zniczy pod pomnikami poległych bohaterów naszej wolności, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności;
      • zorganizowanie wycieczki patriotycznej do Bełżca w celu zwiedzania Muzeum i  Miejsca Pamięci, gdzie podczas II wojny światowej zlokalizowany był niemiecki nazistowski obóz zagłady. FOTORELACJA

      Za udział w akcji otrzymaliśmy dyplom przysłany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią. W związku ze wzrastającą agresją wśród dzieci i młodzieży, każde nawet nietypowe działanie, przybliża nas do bezpiecznej szkoły. 21.11.2022r. Samorząd Uczniowski przygotował informacje na temat genezy tego święta oraz zachęcił aby być dla siebie miłym i życzliwym na co dzień. Na zakończenie spotkania dyr E. Bodys-Teterycz życzyła wszystkim, by Święto Życzliwości trwało nie jeden dzień, a cały rok.

     • ACH, CO TO BYŁA ZA LEKCJA HISTORII!

     • Wycieczka do Bełżca 15.11.2022r.

      Uczniowie klas VII-VIII wyruszyli na wycieczkę do Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam historię Obozu Zagłady. Dowiedzieliśmy się także o tradycjach i kulturze żydowskiej. Po zwiedzaniu uczniowie wraz z nauczycielami udali się na smaczny obiad do restauracji „Karpiówka”.

       

     • „Szkoła do hymnu” 2022

     • Już po raz piąty nasza szkoła wzięła udział w  kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.  Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek,

      10 listopada.

      W trakcie  śpiewania hymnu zostały wykorzystane pomoce zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci. Wykorzystaliśmy  kamerę cyfrową wraz ze statywem  do uwiecznienia tej akcji.

      FILM

       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Znowu jej kontury pojawiły się na mapach Europy. Rocznicę tego wydarzenia obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Z szacunkiem wspominamy pokolenia Polaków, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza wolność.

      10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Inscenizacja pt.,,Lekcja historii" wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918 roku. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uroczystość uświetnił występ uczennic z Koła tanecznego działającego w naszej szkole, które zaprezentowały ,,taniec z flagami”. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

      W trakcie akademii zostały wykorzystane pomoce zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci. Wykorzystaliśmy  kamerę cyfrową wraz ze statywem  do uwiecznienia fragmentów akademii. Bezprzewodowe mikrofony zapewniły doskonałą słyszalność.

      Miejcie nadzieję

                                                                                    

     • Konkurs plastyczny ph. "Portret Monarchini"

     • Wyniki szkolnego konkursu z języka angielskiego ph. Konkurs Plastyczny „Portret Monarchini”.

      W październiku 2022r. w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia
      Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach odbył się szkolny konkurs plastyczny z języka angielskiego ph. „Portret Monarchini”. Zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej portret Królowej Elżbiety II. Konkurs zorganizowany był dla dwóch kategorii wiekowych: oddział przedszkolny i klasy I-III oraz klasy IV-VIII przez nauczycielkę języka angielskiego Ewelinę Gargula.

      Celem konkursu było:

      1. Zainteresowanie uczniów nauką języka angielskiego oraz poznanie kultury Wielkiej Brytanii.
      2. Propagowanie twórczości plastycznej i językowej uczniów.
      3. Motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy
       i zdobywania nowych umiejętności.

      W konkursie wzięło udział 15 osób, w tym:

      I kategoria wiekowa: 8 osób

      II kategoria wiekowa: 7 osób

      Komisja konkursowa w składzie:

      1. Alina Kras - przewodniczący

      2. Elżbieta Bździuch – członek

      3. Ewa Bodys-Teterycz – członek

      4. Ewelina Gargula - członek

       nadzorowała przebieg głosowania.

      Podsumowując przyznano nagrody następującym uczestnikom:

       I kategoria:

      I miejsce- Magdalena Buńko, (oddział przedszkolny)

      ex aequo: Julia Maksim (kl. III)

      II miejsce – Hanna Mielnik (kl. II)

      III miejsce – Szymon Dobosz, (kl. I)

      ex aequo: Oliwia Brodziak, (kl. III)

      II kategoria:

      I miejsce- Maja Machnio, (kl. VI)

      II miejsce  - Sandra Kowalska, (kl. VII)

      III miejsce – Joanna Rorat, (kl. VIII)

      Wykaz pozostałych uczestników:

      Kat. I:

      Kinga Łokaj, (oddział przedszkolny),

      Laura Granda, (oddział przedszkolny),

      Wiktoria Kwiatkowska, (oddział przedszkolny),

      Kat. II:

      Zuzanna Oleszek, kl. IV

      Zuzanna Pokarowska, kl. IV

      Barbara Syty, kl. V

      Nikola Otkała, kl. V

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, należy podkreślić, iż wszystkie prace były wyjątkowe i niepowtarzalne, dlatego też wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe oraz upominki za udział.

       

     • "Czerwony Kapturek"

     • 8 listopada 2022r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” w 3 językach: polskim, angielskim i niemieckim w wykonaniu uczniów kl. IV-VIII. Inscenizacja została zorganizowana z okazji Europejskiego Dnia Języków. Przedstawienie miało na celu uwrażliwienie dzieci na stosowanie 3 „czarodziejskich” słów: proszę, dziękuję i przepraszam. Uczniowie kreatywnie i zabawnie odegrali swoje role, dlatego każdy, nawet pomimo nieznajomości języka zrozumiał przesłanie, które niosła bajka.

      Projekt został przygotowany pod opieką p. Jadwigi Kowalik, p. Eweliny Garguli oraz p. Beaty Grandy.

      W trakcie realizacji zostały wykorzystane pomoce zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci. Wykorzystaliśmy długopisy 3D, za pomocą których uczniowie wykonali rekwizyty do przedstawienia, dekorację, natomiast kamera cyfrowa wraz ze statywem posłużyła do uwiecznienia spektaklu. Bezprzewodowe mikrofony zapewniły doskonałą słyszalność.

       

                                                                                                                                                        J.K., E.G., B.G.

     • Zostaliśmy wyróżnieni i nagrodzeni!!!

     • Nasz szkoła zdobyła nagrodę specjalną za udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego 2022!

      Miło mi przekazać, że znaleźliśmy się w gronie 200 najbardziej aktywnych placówek, które realizowały RUCHOWY PLAN LEKCJI i dzięki partnerowi – Akademii Krokieta i Lamy, otrzymaliśmy darmowy dostęp do platformy Akademii na okres 6 miesięcy .

      Jesteśmy dumni, że nasza placówka została nagrodzona za organizację tego wydarzenia! To wspaniała inicjatywa mobilizująca nas do aktywności fizycznej, dlatego tym bardziej cieszymy się, że w ramach nagrody będziemy mogli korzystać z materiałów Akademii Krokieta i Lamy, które łączą w sobie trzy ważne dla rozwoju najmłodszych nurty: edukację i rozrywkę (EDU-rozrywka, ang. EDUtainment) oraz ruch.

      Dzięki gotowym propozycjom zabaw edukacyjno-ruchowych, dzieci będą miały więcej okazji do ruchu w ciągu dnia, również podczas zajęć dydaktycznych.

      #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #FundacjaV4Sport #AKIL #edukacjawruchu

     • "Skarpetki nie do pary"

     • Akcja Samorządu Uczniowskiego

       

      W piątek ( 4 listopada 2022r.)  w naszej szkole odbyła się akcja „Skarpetki nie do pary”

      Dzieci ubrały skarpetki w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, długie lub krótkie. Osoby, które włączyły się tego dnia do akcji nie były pytane przez nauczycieli.

       

     • Ślubowanie kl. I

     •  

      26 października 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów kl. I. W uroczystości udział wzięli rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Wszystkich zebranych powitała przewodnicząca samorządu uczniowskiego Julia Horodko, która wraz z zastępcą - Malwiną Hałasą poprowadziły uroczystość. Pierwszoklasiści zaprezentowali część artystyczną, podczas której wykazali się umiejętnościami z zakresu recytacji, śpiewu, przyrody, matematyki, a także znajomością zasad ruchu drogowego. Udowodnili również, że znają patrona szkoły, potrafią być patriotami oraz wiedzą, jak należy zachowywać się w szkole. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności uczniowie kl. I złożyli uroczyste ślubowanie przed pocztem sztandarowym. Następnie pani dyrektor Ewa Bodys –Teterycz  wielkim ołówkiem pasowała na ucznia każdego pierwszoklasistę i wręczyła dyplomy oraz legitymacje szkolne. Upominki wręczyli również uczniowie klasy II oraz rodzice i przewodnicząca rady rodziców. Na koniec dzieci podziękowały swoim rodzicom, wychowawczyni i pani dyrektor, wręczając własnoręcznie wykonane „ordery uśmiechu”. Uroczysty dzień zakończyły pamiątkowe zdjęcia oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.

     • „Światowy Dzień Oszczędzania”

     •  

      W dniu 28 października 2022 r. członkowie SKO wystąpili z montażem słowno-muzycznym poświęconym oszczędzaniu z okazji przypadającego na 31 października "Światowego Dnia Oszczędzania”. To  święto, przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami. Podczas inscenizacji wybrzmiały słowa: "Ważne, aby oszczędzanie stało się dobrym nawykiem. Można odkładać nawet niewielkie kwoty pieniędzy." Realizowanie swoich marzeń za własne pieniądze daje uczniom ogromną satysfakcję i motywuje do  działania.

      W dalszej kolejności  został odczytany protokół  przeprowadzenia szkolnego konkursu SKO.

      28 października 2022r. w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach został rozstrzygnięty szkolny konkurs „Jesienne kwiatki dla żyrafy Lokatki”. Głównym celem konkursu było:

      - promowanie działalności SKO

      - rozwijanie kreatywności, fantazji, wyobraźni plastycznej uczniów,

      - uchwycenie w pracy plastycznej cech charakterystycznych dla pory roku i tematyki SKO, postać żyrafy Lokatki.

      Konkurs był  przeznaczony dla dzieci w następujących kategoriach wiekowych:

      kategoria I – 5-6 latki i uczniowie klas 1,

      kategoria II – uczniowie klas 2-3,

      kategoria III – uczniowie klas 4-6

      kategoria IV- uczniowie klas 7-8

      Jury konkursu w składzie:

      1. Małgorzata Kupczak - przewodniczący
      2. Marzanna Gutyj – członek
      3. Ewelina Gargula  - członek
      4. Elżbieta Bździuch- członek

      podjęło następującą decyzję:

      nagrodzeni z I kategorii: oddział przedszkolny:

      1. Wiktoria Kwiatkowska
      2. Filip Smolak
      3. Wiktoria Welcz
      4. Kinga Łokaj
      5. Magdalena Buńko
      6. Mateusz Szostak
      7. Laura Granda
      8. Sebastian Traczykiewicz
      9. Lena Kaproń
      10. Gabriel Piętak

      klasa I:

      1. Karol Kraczek
      2. Szymon Dobosz

      nagrodzeni z kategorii II: klasa II

      1. Hanna Mielnik
      2. Miłosz Welcz
      3. Sara Burzyńska
      4. Dawid Smolak
      5. Dawid Buńko
      6. Antoni Grzyb

      Klasa III:

      1. Martyna Szostak
      2. Nikola Pikuta
      3. Marcel Sereda

      nagrodzeni z kategorii III: klasa IV

          22. Zuzanna Oleszek

      Klasa V

          23.Nikola Otkała

          24. Barbara Syty.

       Nagrodzeni otrzymali  pamiątkowe  upominki.