• Lekcja z ekonomią

• Przystępując do programu „Złote Szkoły NBP zadliśmy sobie sprawę, że nasza wiedza na temat ekonomii jest bardzo mała. Jeszcze przed rozpoczęciem zadań projektowych 16 lutego 2023r. została przeprowadzona lekcja warsztatowa z udziałem pracowników banku w Obszy pod hasłem Co robią banki?
          Zaproszeni goście wyświetlili prezentację multimedialną specjalnie na tę okazję przygotowaną na temat  działalności banków komercyjnych. Następnie uczniowie obejrzeli film animowany ,w którym przedstawione zostały zasady korzystania z bankomatu oraz ostrzeżenia jak przechowywać kartę i pin, aby nie zostać okradzionym. W dalszej kolejności uczniowie praktycznie  mogli zobaczyć i sprawdzić  jak łatwo przeliczać pieniądze  przy pomocy liczarek do banknotów i monet. Z wiedzą ekonomiczna przystąpiliśmy do realizacji zadań programu „Złote szkoły NBP”.

W dniach 1 - 21marca 2023r.   odbywały się  lekcje z ekonomią. Ich celem było rozwijanie i  ubogacenie  wiedzy uczniów z zakresu działalności Narodowego Banku Polskiego. Były to zajęcia interdyscyplinarne  ekonomiczne, łączące tematykę ekonomii z innymi lekcjami informatyki, matematyki, edukacji wczesnoszkolnej, zajęć kreatywnych, języka polskiego  i  wychowania fizycznego. Dla uczniów   klas V-VIII odbyła się lekcja  w formie gry terenowej na temat: Bank centralny jako bank emisyjny. Głównym celem tej przeprowadzonej  lekcji  było uporządkowanie i poszerzenie  wiedzy  na temat  Banku centralnego w kontekście pełnienia przez niego funkcji banku emisyjnego. Korzystając z wizualnej pomocy filmów edukacyjnych na nbpportal.pl . dotyczących  wybranych zagadnień ekonomicznych przygotowanych przez NBP uczniowie przygotowywali się do zajęć gry terenowej. Odbyli wirtualna podróż do  Mennicy Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zgłębiając zagadnienia ekonomiczne dotyczące emisji znaków pieniężnych takich jak banknoty i monety, które  są emitowane w dwóch grupach: jako monety powszechnego obiegu i jako monety kolekcjonerskie oraz   zabezpieczeń stosowanych na polskich banknotach obiegowych i kolekcjonerskich. W grze terenowej uczniowie wykorzystywali zdobyte wiadomości  w praktyce  sprawdzając autentyczności banknotów, a także doskonali umiejętności pracy z różnymi źródłami informacji, wyszukiwania, analizy i selekcji informacji. Uczniowie   efektywnie pracowali w grupie  pod presją czasu. Zaplanowane  zadania były ukierunkowane na przygotowanie praktyczne, a uczniowie pracowali z zaangażowaniem. Dla wielu z nich gra terenowa z ekonomii była  ciekawszą alternatywą dla tradycyjnej  lekcji. Odbyła się również nietypowa lekcja wychowania fizycznego,  na której  dziewczyny z pomocą nauczyciela opracowały i zatańczyły układ taneczny do wierszyka ułożonego na lekcji języka polskiego promującego program „Złote szkoły NBP”.

Każdy nauczyciel,

Każdy uczeń chce, zdobyć tytuł  Złote Szkoły  NBP.

W szkole zapanował jakiś szok totalny ,

wszyscy ogarniają czym jest Bank Centralny.

Mamy kryzys więc zadaniem jest logicznym,

zagłębienie się w temacie ekonomicznym.

Dwie drużyny: Czarna ,Biała staną w szranki,

odpowiedzą na pytanie Czym są banki.

Było to połączenie przyjemnego z pożytecznym  wierszyk promujący program „Złote Szkoły NBP” nie tylko został wyrecytowany , ale również wyeksponowany tańcem. Kolejna lekcja ekonomii odbyła się na zajęciach kreatywnych w klasie V. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zbierali i analizowali   informacje z zakresu ekonomii. Analizowali zadania i funkcje  Banku Centralnego  oraz  zadania i rolę zarządu, rady polityki pieniężnej i prezesa Narodowego Banku Polskiego. Dyskutowali  jakie zawody mogą wykonywać pracownicy i specjaliści zatrudnieni w Banku Centralnym oraz czym charakteryzuje się specyfika ich pracy. Owocem ich pracy był lapbook, w którym znalazły się ważne informacje o banku centralnym, a także ciekawostki i zadania sprawdzające wiedzę z ekonomii.Kolejna lekcja z ekonomii odbyła się w klasach I-III na temat Czy pieniądze są nam potrzebne?  w formie gry terenowej. Głównym celem lekcji było  omówienie podstawowych zagadnień związanych z pieniądzem i jego znaczeniem w codziennym życiu.
          Uczniowie pracowali  w utworzonych drużynach  na stanowiskach pracy według mapy gry terenowej. Uważnie słuchali wypowiedzi oraz  korzystali z przekazywanych informacji na stanowiskach dlatego  bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami problemowymi  z sytuacji życiowych, znając będące w obiegu monety i banknoty. Pracowali efektywnie pod presją czasumając rozeznanie, że pieniądze otrzymuje się za wykonaną  pracę i że są one  konieczne do utrzymanie rodziny.Jak się okazało, o ekonomii można uczyć się już podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Wszystkie lekcje z ekonomii  spełniły ważna   rolę, ponieważ z relacji zebranych od uczniów po zajęciach wynikało, że w nietypowy, ciekawy i aktywny sposób mieli oni okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat ekonomii i  Banku Centralnego. Oczywistym jest, że zagadnienia ekonomiczne mieszczą się w podstawie programowych różnych przedmiotów, a
          lekcje wykazały, że o z ekonomii można rozmawiać na zajęciach kreatywnych , na lekcjach języka polskiego,  matematyce, a także na zajęciach wychowania fizycznego.  Również w bibliotece można wiele dowiedzieć się o świecie ekonomii. Dzieci i młodzież lubią rozmawiać o pieniądzach, a świat ekonomii jest dla nich bardzo ważny. Z pewnością do lekcji z ekonomią wracać będziemy jeszcze nieraz bo   podejmowanie działań kształtujących kompetencje ekonomiczne i zarządzanie finansami są bardzo potrzebne w każdym wieku.  W  przedsięwzięciach programowych dotyczących  lekcji z ekonomii zaangażowani byli nauczyciele Marzanna Gutyj, Małgorzata Kupczak, Justyna Szostak, Jadwiga Kowalik, którzy opracowując materiały do lekcji   konsultowali się  telefoniczne z ekpertami z dziedziny ekonomii .