• „Światowy Dzień Oszczędzania”

     •  

      W dniu 28 października 2022 r. członkowie SKO wystąpili z montażem słowno-muzycznym poświęconym oszczędzaniu z okazji przypadającego na 31 października "Światowego Dnia Oszczędzania”. To  święto, przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami. Podczas inscenizacji wybrzmiały słowa: "Ważne, aby oszczędzanie stało się dobrym nawykiem. Można odkładać nawet niewielkie kwoty pieniędzy." Realizowanie swoich marzeń za własne pieniądze daje uczniom ogromną satysfakcję i motywuje do  działania.

      W dalszej kolejności  został odczytany protokół  przeprowadzenia szkolnego konkursu SKO.

      28 października 2022r. w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach został rozstrzygnięty szkolny konkurs „Jesienne kwiatki dla żyrafy Lokatki”. Głównym celem konkursu było:

      - promowanie działalności SKO

      - rozwijanie kreatywności, fantazji, wyobraźni plastycznej uczniów,

      - uchwycenie w pracy plastycznej cech charakterystycznych dla pory roku i tematyki SKO, postać żyrafy Lokatki.

      Konkurs był  przeznaczony dla dzieci w następujących kategoriach wiekowych:

      kategoria I – 5-6 latki i uczniowie klas 1,

      kategoria II – uczniowie klas 2-3,

      kategoria III – uczniowie klas 4-6

      kategoria IV- uczniowie klas 7-8

      Jury konkursu w składzie:

      1. Małgorzata Kupczak - przewodniczący
      2. Marzanna Gutyj – członek
      3. Ewelina Gargula  - członek
      4. Elżbieta Bździuch- członek

      podjęło następującą decyzję:

      nagrodzeni z I kategorii: oddział przedszkolny:

      1. Wiktoria Kwiatkowska
      2. Filip Smolak
      3. Wiktoria Welcz
      4. Kinga Łokaj
      5. Magdalena Buńko
      6. Mateusz Szostak
      7. Laura Granda
      8. Sebastian Traczykiewicz
      9. Lena Kaproń
      10. Gabriel Piętak

      klasa I:

      1. Karol Kraczek
      2. Szymon Dobosz

      nagrodzeni z kategorii II: klasa II

      1. Hanna Mielnik
      2. Miłosz Welcz
      3. Sara Burzyńska
      4. Dawid Smolak
      5. Dawid Buńko
      6. Antoni Grzyb

      Klasa III:

      1. Martyna Szostak
      2. Nikola Pikuta
      3. Marcel Sereda

      nagrodzeni z kategorii III: klasa IV

          22. Zuzanna Oleszek

      Klasa V

          23.Nikola Otkała

          24. Barbara Syty.

       Nagrodzeni otrzymali  pamiątkowe  upominki.

       

       

     • Akcja „Sprzątanie świata”

     • Jesienią nasza szkoła przystąpiła do akcji „Sprzątanie świata” pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. „Sprzątanie świata” jest akcją międzynarodową, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

      Wszyscy nasi uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w uprzątnięciu ze śmieci otoczenia szkoły oraz terenów przyszkolnych. Zebrane śmieci zostały posegregowane i umieszczone w workach. Uczniowie wyplewili i wypielęgnowali klasowe ogródki przyszkolne założone w ubiegłym roku szkolnym.

      Biorąc udział w tej akcji, zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej planety, promując przesłanie, aby nie śmiecić oraz segregować odpady.

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • Dnia 13.10.2022 r. w Szkole Podstawowej w Babicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      Uczniowie klasy VII i VIII przygotowali wspaniałe, humorystyczne przedstawienie pt. „Duża przerwa”. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Miłym akcentem był również występ dziewczynek z koła tanecznego prowadzonego przez p. Małgorzatę Kupczak.

      Następnym punktem programu była „Gala Oscarów. Ideą jego było nagrodzenie naszych ulubionych nauczycieli i pracowników obsługi za ich pracę oraz nieustanne wysiłki podejmowane w celu przekazania nam wiedzy i umiejętności potrzebnych do dobrego funkcjonowania. Uczniowie wyróżnili swoich nauczycieli i pracowników obsługi w szczególny sposób przyznając im Oscary (serduszka 3D) w różnych kategoriach. Nominowani byli aż w 15 kategoriach:

      1. Aktorka pierwszoplanowa- p. Jadwiga Kowalik

      2. Aktorzy drugoplanowi – p. Ewa Kubów, p. Edyta Działo, p. Jolanta Mazur i p. Sławomir Teterycz

      3. Za najlepszy scenariusz – p. E. Gargula

      4. Efekty dźwiękowe- p. Marzanna Gutyj

      5. Animacja- p. Beata Granda

      6. Scenografia- p. Elżbieta Bździuch

      7. Reżyseria- p. Renata Majewska

      8. Debiut roku- p. Justyna Szostak

      9. Aktorka komediowa- p. Małgorzata Kupczak

      10. Kostiumy i charakteryzacja- p. Alina Kras

      11. Montaż- ks. Łukasz Łukasiewicz

      12. Efekty specjalne- p. Beata Jaworowska

      13. Film krótkometrażowy- p. Iwona Jeleń

      14. Aktorka dramatyczna- p. Wiesława Dyrka

      15. Oskar honorowy- p. Ewa Bodys- Teterycz

      Tego dnia rozstrzygnięto również konkurs ph. ”Zgadnij kto to?, który zorganizował Samorząd Uczniowski. Zadaniem każdej klasy było rozpoznać nauczycieli na podstawie zdjęć z dzieciństwa. Pierwsze miejsce zdobyła klasa IV, która na piętnastu nauczycieli prawidłowo rozpoznała dziewięciu. Nagrodą był dyplom oraz słodycze dla wszystkich dzieci.

      W dalszej części uroczystości popłynęło wiele ciepłych i miłych słów w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność oraz troskę o dobro wychowanków.

      Uważam, że była to efektowna i dowcipna uroczystość. Warto było włożyć w organizację takiego spotkania serce i  wysiłek, by później móc oglądać uśmiech na twarzy naszych pracowników.

       

     • Jesienna sałatka owocowa w przedszkolu.

     • W oddziale przedszkolnym 5.10.2022r. dzieci robiły pyszną sałatkę owocową. Wykorzystały do tego zestaw desek do krojenia, które nasza szkoła otrzymała w ramach inicjatywy edukacyjnej "Laboratoria Przyszłości". Dzięki takim zajęciom dzieci przez działanie zdobywały praktyczne umiejętności. Sałatka była pyszna.

     • Powiatowe obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego

     • Dnia 27 września br. nasi uczniowie  klas 7-8 wraz z nauczycielami wzięli udział  w wyjeździe na uroczystości patriotyczne z okazji 83.rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.Dzięki zakupionej w ramach  programu #LaboratoriaPrzyszlosci nowoczesnej kamery cyfrowej uczniowie stawiali swoje pierwsze kroki w przygodzie z kamerowaniem i fotografią.Radość uczniów była ogromna, bo udało się samodzielnie przygotować  fotorelacje z wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła się oddaniem czci żołnierzom pochowanym na osuchowskim cmentarzu poprzez złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz modlitwę.Następnie odbyły się prelekcje historyczne, gra terenowa ,,Wicher nad Sopotem, zwiedzanie z przewodnikiem Domu Pamięci i wystawy przy cmentarzu.Wydarzenie zakończyło spotkanie integracyjne w obozowisku przy ziemiance partyzanckiej. To była wspaniała lekcja historii i mile spędzony czas.

       

       

     • Uroczystość 25 – lecia nadania imienia Szkole Podstawowej w Chmielku

     • We wrześniu dyrektor szkoły Pani Ewa Bodys – Teterycz wraz z pocztem sztandarowym reprezentowała naszą szkołę podczas uroczystości 25-lecia nadania imienia  por. Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”  Szkole Podstawowej w Chmielku.

                  Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w tej ważnej lokalnej uroczystości zaprzyjaźnionej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w Kościele Parafialnym w Chmielku. Dalsze obchody odbywały się na terenie szkoły. Zaproszonych gości serdecznie powitał dyrektor szkoły Pan Zbigniew Sokal. Następnie obejrzeliśmy prezentację pt. „Historia i bieżąca działalność SP w Chmielku” oraz patriotyczny montaż słowno – muzyczny. Zaproszeni goście dziękowali za zaproszenie, gratulowali wspaniałej uroczystości i życzyli dalszych sukcesów dyrektorowi, gronu pedagogicznemu i uczniom. Głos zabrał również syn Edwarda Błaszczaka, który podziękował za piękną uroczystość.

                  Jubileusz był dla nas żywą lekcją historii i na długo pozostanie w naszej pamięci.

     • Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 – międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach.

     • 30 września nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego.

      Ideą ESSD była celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

      Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Wszyscy byliśmy ubrani na sportowo. Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie ( młodsza 0-III i starsza IV-VIII). O godz. 9.00 każda klasa wraz z wychowawcą realizowała zadania online w swojej sali lekcyjnej. Następnie druga część została już przeprowadzona w sali gimnastycznej i na boisku szkolnym. Uczniowie młodsi mieli do pokonania tor przeszkód, zabawy z piłką gimnastyczną, przenoszenie pachołka i hula hop, układanie liter z własnych ciał. Uczniowie starsi grali w klasy, w dwa ognie piłką gimnastyczną i mieli okazję sprawdzić swoją kondycję podczas biegu wytrzymałościowego. O godz. 10.00 chłopcy udali się na trening piłkarski z p. Damianem Kaproniem a dziewczynki na zajęcia fitness dance z p. Małgorzatą Kupczak.

      Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom za tak duże zaangażowanie.  

      Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

      @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

      #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

     • Mobilne Laboratoria Przyszłości

     •  

      W naszej szkole 22.09.2022r. odbyły się warsztaty prowadzone przez edukatorów Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Celem projektu jest pokazanie potencjału oraz możliwości, jaki daje sprzęt, w który wyposażone są szkoły w ramach Laboratoriów Przyszłości.

      Laboratoria Przyszłości to kluczowy program w procesie cyfryzacji polskich szkół, którego celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

       

      W warsztatach wzięli uczniowie klas 4-8. Lekcje pokazowe były podzielone na 2 grupy:  zajęcia z druku 3D oraz zajęcia z zakresu „sztucznej inteligencji”. Na zajęciach z Druku 3D uczniowie wprowadzeni zostali w świat druku 3D i szansę zapoznać się z możliwościami drukarki 3D oraz poznać sposób jej działania i nazwy komponentów.

      Na lekcji ze sztucznej inteligencji uczniowie poznali zakres możliwości jakie daje w dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja, a nawet stanąć z nią w szranki. W podsumowaniu zajęć dzieci wraz z prowadzącą doszli jednak do wniosku, że za sztuczną inteligencją zawsze stoi człowiek, więc nie grozi nam zagłada ludzkości ze strony robotów. 😊