• Tydzień ekologiczny w przedszkolu

    • W dniach 17-21 kwietnia 2023r. w grupie przedszkolnej realizowane były: program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” oraz program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

     Przedszkolaki chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, oglądały film edukacyjny, wypatrywały znaczków ekologicznych. Do szkoły przyniosły produkty ekologiczne z zielonym listkiem, które na koniec zajęć zjadły z apetytyem, pamiętając o potrzebie mycia rąk przed jedzeniem. Dzięki realizacji programu dzieci dowiedziały się m.in. co oznacza pojęcie "produkt ekologiczny" i jak go rozpoznać, poznały piramidę zdrowego żywienia i stylu życia, utrwaliły etapy poprawnego mycia rąk. Przedszkolaki dowiedziały się również jakich produktów powinniśmy jeść najwięcej, a jakich unikać czy też jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia.

     W realizacji programu wsparciem służył doradca zawodowy, który przeprowadził zajęcia "Znaczenie pracy rolnika dla ludzi" oraz rodzice, którzy zakupili produkty ekologiczne na zajęcia. Na spotkaniu z rodzicami wychowawca omówił znaczenie wyboru produktów ekologicznych do spożycia dla zdrowia dzieci i dorosłych oraz zachęcał do propagowania zdrowego stylu życia.

     W ramach edukacji antytytoniowej dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych dotyczących źródeł dymu oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach, gdy dorośli palą przy nich tytoń. Celem tych zajęć był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie u dzieci umiejętności unikania kontaktu z palącymi.

     Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi przedszkolaki wraz z wychowawcą posprzątały teren wokół szkoły, segregując śmieci do odpowiednich pojemników.

    • XXII Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Tarnogrodzie

    • 17 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, który odbył się w Tarnogrodzie. Grupa uczniów z „Koła Przyjaciół Biblioteki” zaprezentowała spektakl pt. „Kopciuszek”, do którego przygotowała także scenografię i rekwizyty. Dużym zaangażowaniem wykazali się również rodzice, którzy zadbali o piękne kostiumy dla „młodych aktorów”, pomogli w zapewnieniu transportu oraz sprawowaniu opieki podczas wyjazdu.

     Całe przedsięwzięcie wymagało dużego zaangażowania, a uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Sprzyjało także kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, takich jak: nawiązywanie wzajemnych relacji oraz rozwijanie współpracy w grupie.

     Było to nowe doświadczenie dla naszych uczniów.  Po raz pierwszy wystąpili na tak dużej scenie, w świetle reflektorów, co wymagało od nich wielkiej odwagi oraz pokonania własnych słabości i obaw. Dało możliwość prezentacji przed widownią szerszą niż szkolna.

     Za swój występ uczniowie otrzymali pamiątkową statuetkę oraz dyplom.

    • Szkolne eliminacje do XX FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „DAS FESTIVAL OF THE SONGS”

    • 14 kwietnia 2023r. odbyły się szkolne eliminacje do XX FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „DAS FESTIVAL OF THE SONGS” POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA BIŁGORAJ organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.  Do konkursu zgłosili się uczniowie klasy IV i VII. W zespole 3 osobowym z piosenką Shakiry pt.”Waka waka” wystąpiły Zuzanna Pokarowska, Lena Welcz oraz Karolina Kominek. Cover piosenki pt. „Shallow” autorstwa Lady Gaga & Bradley Cooper’a w duecie wykonali Lena Ćwikła i Szymon Hałasa, natomiast Julia Horodko z klasy VII zaczarowała swoim głosem wykonując piosenkę Lewis’a Capaldi – „Someone You Loved”. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: przewodnicząca: dyr. szkoły p. Ewa Bodys-Teterycz, nauczyciel muzyki – p. Alina Kras, p. Marzanna Gutyj, p. Wiesława Dyrka oraz przewodnicząca szkolnej rady rodziców p. Natalia Otkała. Po bardzo burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Lena Ćwikła i Szymon Hałasa z kl. IV oraz Julia Horodko z klasy VII.

    • Dni Otwarte ZSCKR w Różańcu

    • 13 kwietnia 2023r. uczniowie klasy VII oraz jeden uczeń z klasy VIII wzięli udział w wyjeździe na Dni Otwarte do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok szk. 2023/2024, poznali zaplecze dydaktyczne i bazę wyposażeniową szkoły, degustowali pyszne smakołyki, a nawet bezalkoholowe drinki. Uwieńczeniem było wspólne spotkanie przy ognisku z kiełbaską oraz znakomitym bigosem.