• Kresowa Osada w Baszni Dolnej

    • Oddział przedszkolny i klasy I-III 31 maja 2023r. wyjechały na wycieczkę do Osady Kresowej w Baszni Dolnej. Dzieci wzięły udział w warsztatach rzemieślniczych, poznały dawne zawody, pojazdy i urządzenia, aktywnie uczestniczyły w poznawaniu rzeczywistości historycznej swojej ojczyzny.

     W galerii kolejnictwa obejrzały prezentację multimedialną na temat dawnych pociągów i symulację modeli pociągów przyszłości, zwiedzały XIX-wieczną lokomotywę parową i wagon pasażerski z tego okresu. Na koniec zwiedzania stacji dzieci przejechały się "miniBałajem".

     Następnym punktem wycieczki były zajęcia muzealne związane z epoką króla Jana III Sobieskiego. W trakcie żywej lekcji historii dzieci obejrzały zabytkowe żyrandole, puchary, kielichy i stroje. Dużą atrakcją było wirtualne przymierzanie strojów z tej epoki oraz wybicie monety z wizerunkiem króla.

     W dalszej części wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach rzemieślniczych. W czasie ich trwania obejrzały proces wytwarzania naczyń z gliny na kole garncarskim, a następnie własnoręcznie ulepiły podobne. Następnie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, wypiekając pyszne słodkości.

     Po obiedzie przyszedł czas na zabawy w dmuchanym parku rozrywki i zakup pamiątek. Świetną zabawę dzieci przedstawiają poniższe zdjęcia.

    • Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

    • Szkoła Podstawowa w Obszy 30 maja 2023r. organizowała Gminną Międzyprzedszkolną Olimpiadę Matematyczną. Celem konkursu było wyłonienie talentów matematycznych wśród dzieci, kształtowanie logicznego myślenia i rozwijanie kompetencji matematycznych, doskonalenie umiejętności zdrowej rywalizacji i właściwego przyjmowania porażki oraz kształtowanie kreatywnych postaw dzieci.

     Z naszego oddziału przedszkolnego do olimpiady przystąpiło dwóch 6-latków: Mateusz Szostak i Karol Kowalik. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą matematyczną, co przełożyło się na uzyskanie wysokiej liczby punktów. Przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.

    • XX Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pt. "Das Festival of the Songs".

    • 16 maja 2023r. w Biłgorajskim Centrum Kultury, odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 5 w Biłgoraju, XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pt. "Das Festival of the Songs". W konkursie udział wzięło 38 artystów ze szkół podstawowych z terenu powiatu biłgorajskiego, którzy śpiewali w kategoriach anglojęzycznej i nieanglojęzycznej. Festiwal pozwala uczniom pochwalić się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale także znajomością języków obcych.

     Nasza szkoła reprezentowana była przez 3 grupy wokalne. W I kategorii- klas IV-VI cover piosenki pt. „Shallow” autorstwa Lady Gaga & Bradley Cooper’a w duecie wykonali Lena Ćwikła i Szymon Hałasa. W II kategorii-klas VII-VIII nasza uczennica Julia Horodko z klasy VII zaczarowała swoim głosem wykonując piosenkę Lewis’a Capaldi – „Someone You Loved”. Natomiast w III kategorii- języki nieanglojęzyczne, piosenkę w języku hiszpańskim pt.  "Sofia" aut. Alvaro Soler odważyły się zaśpiewać dziewczynki z kl. IV- Karolina Kominek, Zuzanna Pokarowska, Lena Welcz.

     Poziom wykonań był niezwykle wysoki. Dlatego niezmiernie się cieszymy, że z festiwalu wróciliśmy z sukcesem, gdyż w swojej kategorii wiekowej, kl. VII-VIII, Julia Horodko zajęła III miejsce. 

     Nasi reprezentanci pokazali, że nauka języka polega nie tylko na zasiadaniu przed książką w ławce, ale można łączyć przyjemne z pożytecznym. Od dziś pamiętajmy, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale także uczy języków!!! Niech ten wspaniały sukces Julii stanie się motywacją dla koleżanek i kolegów do nauki języków obcych poprzez zagłębianie się w teksty piosenek anglojęzycznych i nie tylko.

      

     Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji i nagrań z występu.

    • „Dzień Otwarty” w przedszkolu

    •     Dnia 12 maja 2023r. odbył się Dzień Otwarty w oddziale przedszkolnym pod hasłem „Przygoda z Europą”.

         Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do naszego przedszkola w towarzystwie rodziców i w obecności Pani dyrektor Ewy Bodys-Teterycz mogły zapoznać się z pracownikami szkoły i wyposażeniem sali, uczestniczyły w zajęciach z edukacji polonistycznej i plastycznej, zabawach integracyjnych, muzycznych i ruchowych. Był też słodki poczęstunek i wspólny obiad. Dzień ten dostarczył dzieciom mnóstwo radości, pokazał, że nasze przedszkole jest dobrze wyposażone w zabawki, sprzęt multimedialny (aktywna tablica, laptop, kserokopiarka), meble. Jest to miejsce, gdzie można ciekawie spędzić czas. Dzieciom podobała się „podróż” po krajach Unii Europejskiej i zajęcia z aktywną tablicą.

         W nagrodę za wspaniałą zabawę każde dziecko otrzymało kolorowy balonik, własnoręcznie wykonaną flagę UE i wiele wspaniałych przeżyć.

    • „Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    •         5 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

         Rozpoczęła się ona wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa.  Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego( 1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.

             Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

                W trakcie uroczystości zaśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko” oraz dwie wzruszające pieśni o Ojczyźnie.

                Po występach artystycznych Pani dyrektor Ewa Bodys-Teterycz podziękowała uczniom

     i wychowawcom kl. V i VI za przygotowanie części artystycznej, a widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

      

    • Wyjazd na spektakl ,,Dziady cz.II" Adama Mickiewicza

    •  

               26 kwietnia br. uczniowie klasy VI,VII i VIII pod opieką pani Jadwigi Kowalik i pani Elżbiety Bździuch udali się do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu ,,Dziady cz. II" Adama Mickiewicza w wykonaniu profesjonalnych aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie.         Wśród blasku świec i pomysłowej, mrocznej scenografii śledziliśmy niezwykłe historie trzech duchów: Aniołków- Rózi i Józia, Widma Złego Pana oraz pasterki Zosi. Zawsze taka forma poznawania literatury bardziej przemawia do  wyobraźni czytelnika niż zwykłe czytanie choćby najciekawszej książki.  Zrealizowane z dbałością o słowo widowisko teatralne, oparte na obyczajach, pieśniach i tradycji polskiej zachwyciło widzów. Interesująca scenografia, świetne kreacje aktorskie wywołały zainteresowanie naszej młodzieży. Ciekawa inscenizacja wprowadziła nas w nastrój odprawianych guseł. Charakteryzacja aktorów idealnie dopełniała doskonałą grę, a wplatana muzyka oraz odgłosy przyprawiały o dreszcze. Chwilami mieliśmy wrażenie, że rzeczywiście bierzemy udział w wywoływaniu duchów.  Kontakt z prawdziwym teatrem jest okazją do rozbudzania wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem. Młodzież dodatkowo uczy się również kulturalnego odbioru sztuki oraz zachowania w teatrze.

            

    • “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

    • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

     Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

     Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

     W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

     Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.

     ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

     Termin Akcji: Od 8 maja do 16 maja 2023r.

     Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa w Babicach.

     PARTNERZY AKCJI :

     Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.

     Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

     Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00

     e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

     ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

     NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK

    • Międzynarodowy Dzień Ziemi

    • Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.

     Uczniowie naszej szkoły zadbali, aby otaczająca nas przyroda świadczyła o naszej świadomości ekologicznej. W kwietniu  pielęgnowali przyszkolne ogródki klasowe, zostały one wyplewione i posadzono nowe rośliny. Celem podjętych działań jest pogłębienie wiadomości dzieci na temat roślin i zwierząt żyjących na Ziemi, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Nasi uczniowie rozumieją znaczenie działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

     Społeczność szkolna zaangażowała się także w przygotowanie akademii z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Chętni uczniowie z przyjemnością przekazali wiele cennych porad, jak dbać o środowisko. Inscenizacja pt. „Jak uczyliśmy Kamila szanować przyrodę” ukazała zgubny wpływ nieprzemyślanych działań człowieka na środowisko przyrodnicze. Razem zastanowiliśmy się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak temu można zaradzić.

    • Pielgrzymka do Częstochowy 27.04-28.04.2023r.

    • 27 kwietnia 2023r. uczniowie z klas 6, 7 i 8 wraz z rodzicami i opiekunami p. Marzanną Gutyj, p. Eweliną Gargula, ks. Łukaszem Łukasiewiczem wyruszyli  na pielgrzymkę do Częstochowy. W drodze do celu zwiedziliśmy Góry Świętokrzyskie. Pod opieką fantastycznej pani przewodnik, – p. Ewy Krakowiak zdobyliśmy Łysą Górę -595 m n.p.m., przy okazji dowiadując się wiele interesujących ciekawostek przyrodniczych. Na jej szczycie zwiedziliśmy klasztor o.Oblatów, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Na Łysej Górze mieliśmy możliwość podziwiać niesamowite i potężne gołoborza znajdujące się na jej północnym zboczu. To również dawne miejsce spotkań pogan, a także według wielu podań czarownic, które na Łysą Górę miały przylatywać na miotle. 

     W dalszej kolejności mieliśmy przyjemność odwiedzić Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach, gdzie mogliśmy przyjrzeć się Amfiteatrowi Kadzielnia. Widoki stamtąd były również cudowne!

     Następnie dotarliśmy do ruin zamku w Chęcinach, który został wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku. Przechodząc traktem królewskim, dotarliśmy do zamku, gdzie zwiedziliśmy zamek dolny, skarbiec królewski i weszliśmy na basztę z punktem widokowym, skąd przy pięknej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry!

                 Po całym dniu wrażeń dotarliśmy do Częstochowy, gdzie u Sióstr Antoninek czekała na nas pyszna obiadokolacja. O godz. 20.00 udaliśmy się do kaplicy na Mszę świętą, odprawioną przez ks. Łukasza Łukasiewicza. Po Eucharystii wszyscy razem wyruszyliśmy na Apel Jasnogórski. Na miejscu, czekała na nas jeszcze jedna bardzo miła niespodzianka, okazało się, że trafiliśmy na comiesięczne czuwanie "Z Błogosławionym Prymasem w Domu Matki", Patronem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, w związku z tym uczestniczyliśmy w wystawieniu obrazu Wielkiego Prymasa, Bł. Stefana Wyszyńskiego.

     W piątek pobudka o godz. 5.00, gdyż kolejnym celem pielgrzymowania było odsłonięcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Na mszy świętej modliliśmy się głównie w intencjach ósmoklasistów o dobre zdanie egzaminów, a po mszy wędrując na kolanach wokół ołtarza, składaliśmy swoje osobiste prośby Matce Najświętszej.  Wizyta w klasztorze na Jasnej Górze była dla nas bardzo ważnym przeżyciem. 

     Po Mszy świętej wróciliśmy na śniadanie i wykwaterowanie się z pokojów. Następnie mieliśmy czas wolny na zwiedzanie Jasnej Góry i zakup pamiątek. Każdy wykorzystał go według własnych potrzeb.

     Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Geoedukacji w Kielcach, które eksplorowaliśmy w formie gry terenowej. Dostaliśmy kartki i długopisy do zaznaczania odpowiedzi. Zaczęliśmy od wystawy pierwszych żyjących na tym terenie organizmów. Multimedialne zdjęcia oraz skamieliny zachwyciły nas. Trasa wiła się przez poszczególne okresy geologiczne Ziemi, a my mieliśmy wrażenie, że chodzimy po dnie prehistorycznego morza. Nad nami na suficie można było zobaczyć lustro wody i usłyszeć szum fal. Widzieliśmy również, jak wyglądały dawne rafy koralowe i inne morskie stworzenia. Ścieżka doprowadziła nas do Geolabolatorium, w którym można było doświadczyć, jak wypiętrzają się góry, tworzą osuwiska. Ekrany multimedialne ukazywały budowę planety Ziemia, rodzaje skał i wiele ciekawych informacji. Niezwykłą atrakcją na końcu tego poziomu zwiedzania był krótki seans w kinie 3D – Kapsuła Czasu.  Film opowiadał o początkach życia na planecie, gdzie my, widzowie, znajdowaliśmy się w kapsule podróżującej przez poszczególne okresy geologiczne Ziemi i poznawaliśmy ewolucję organizmów. Na końcu zwiedzania zeszliśmy na sam dół do wirtualnej jaskini, gdzie spotkaliśmy największego zwierza pływającego w tych wodach.

     Tutaj dowiedzieliśmy się także, jak na przestrzeni epok wyglądała i zmieniała się nasza planeta oraz położenie kontynentów.

     Te wspaniałe dwa dni były czasem nie tylko modlitwy, ale także relaksu, uśmiechu i integracji międzyklasowej, ale też i rodzinnej.