• "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA" I "DZIEŃ PIŻAMY"

    • Uwaga!!!

     Samorząd Uczniowski ogłasza, że w poniedziałek ( 27 listopada 2023r.) będziemy obchodzić "Dzień Pluszowego Misia" połączony z "Dniem Piżamy". Jeżeli weźmiesz udział w naszej akcji tego dnia nie będziesz pytany.

     Serdecznie zachęcamy każdego do udziału w naszej zabawie:)  (M.K.)

    • Z wizytą w Biłgorajskim Centrum Kultury

    • 14 listopada 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl. I-III wraz z wychowawczyniami wyjechały do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Obejrzały tam przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia” zaprezentowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Uczniowie obejrzeli atrakcyjne i pouczające widowisko oparte na baśni braci Grimm. Piękna sceneria, ciekawe kostiumy i wspaniała gra aktorska sprawiły, że dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły historię rodzeństwa. Z baśni popłynęło do uczniów niezwykle ważne przesłanie mówiące o tym, iż nie można ufać osobom nieznajomym.

     Następnie udaliśmy się na wspólną zabawę i posiłek do centrum rozrywki dla dzieci „Powerland”. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu. (E.B.)

    • Do szczęścia człowiekowi potrzeba sztuki i biblioteki

    •  

                14 listopada 2023r. uczniowie kl.6-8 wraz z opiekunami odwiedzili Biłgorajskie Centrum Kultury, gdzie aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa wystawiali na scenie sztukę na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”.

             Magia teatru przeniosła nas do nadgoplańskiej puszczy, celi Pustelnika, chaty Wdowy i zamku hrabiego Kirkora. Utwór porusza uniwersalne motywy: problem winy i kary, sprawiedliwych wyroków, rywalizacji, władzy, miłości, więzi rodzinnych. Świat realistyczny krzyżuje się ze światem fantastycznym, co pozwala w prosty sposób przekazać zasady moralne. Spektakl zrealizowany został zgodnie z treścią utworu, co zapewne pomoże uczniom w przypomnieniu, utrwaleniu i zrozumieniu fabuły dzieła. To lektura, której znajomość niezbędna jest obecnie w przygotowaniach do egzaminu na koniec ósmej klasy.

             Sztuka, mimo trudnej tematyki, bardzo spodobała się młodym odbiorcom. Miejmy nadzieję, że skłoni także młodzież do refleksji nad systemem wartości w dzisiejszym świecie.

               Następnie udaliśmy się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju przy ul. Tadeusza Kościuszki 13. Ważnym celem  spotkania było przygotowanie młodzieży do poznania miejsca, które może być ważne w ich dalszej edukacji, zaznajomienie się z zawodem bibliotekarza (w ramach preorientacji zawodowej) oraz kształtowanie i rozwijanie kompetencji czytelniczych. Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia, jakie warunki należy spełnić, aby stać się czytelnikiem. Pani bibliotekarka przybliżyła również bogatą ofertę edukacyjno- kulturalną placówki, m.in. działanie Dyskusyjnych Klubów Książki. Ponadto wygłosiła ciekawą i wartą uwagi prezentację o Aleksandrze Fredrze, ponieważ sejm RP ustanowił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry:

     W roku 2023 przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich – wskazano w uchwale.

                   Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania i przekazane informacje. (J.K.)

      

    • Narodowe Święto Niepodległości

    • Po odśpiewaniu hymnu uczniowie wzięli udział w apelu poświęconym 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne oraz recytowali wiersze. Przypomnieli najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny podczas 123 letniej niewoli.

     Apel został przygotowany przez uczniów klas V i VIII pod kierunkiem p. Mirosława Osucha, p. Justyny Szostak oraz p. Renaty Majewskiej.

    • Akcja "Szkoła do hymnu" 2023r.

    • Dnia 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły uroczyście odśpiewali hymn w ramach akcji " Szkoła do hymnu". Była to  okazja do tego, aby przypomnieć sobie słowa Mazurka Dąbrowskiego oraz zaprezentować patriotyczną postawę. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

    • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK połączony z EDJ

    • 8 listopada 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Postaci z Bajek”.

     Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele chętnie włączyli się do świętowania. Tego dnia każda klasa miała przydzielone zadania do wykonania, które sprawdziły znajomość bajek, jak i umiejętność działania w grupie.

     Celem akcji było nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym czy współczucia.

     J.Sz.

     W tym dniu obchodziliśmy równiesz EDJ. Klasy współpracowały w grupach. Klasa VII odszukiwała kodów qr ukrytych na terenie szkoły, na których ukryte były pytania w języku angielskim dotyczące ciekawostek językowych. Uczniowie tej klasy wykonywali również quizy w języku niemieckim.

     Kl. VI rywalizowała z kl. V w grze terenowej. Uczniowie na terenie całej szkoły, a także placu szkolnego musieli odnajdywać kolejno, ukryte wcześniej zadania, a były to min.: list w butelce, zadanie ukryte w balonie, zadanie u p. dyrektor i wiele, wiele innych.

     Kl. IV zajęła się Escape Room'em ukrytym w sali kl. VIII.

     Kl. I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego poznały przygody brytyjskiego misia Paddingtona.

     Nad całą organizacją pieczę trzymała kl. VIII.

     Wszyscy spisali się na medal!

     E.G.

    • Światowy Dzień Oszczędzania i jubileusz 10- lecia Szkolnej Kasy Oszczędzania

    • 31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania, czyli święto, które przypomina, jak ważne jest mądre i świadome zarządzanie naszymi finansami. Ustanowiono je z inicjatywy europejskich banków podczas I Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych, która odbyła się w 1924 roku w Mediolanie.  Święto to zbiegło się z naszym jubileuszem.  Czas płynie jak rzeka i 10 lat nam umyka…Dokładnie 10 lat temu p. dyrektor  Anna Wiatrowska  podpisała umowę współpracy z PKO BP w Biłgoraju  i do naszej szkoły zawitało internetowe konto Szkolnej Kasy Oszczędności, czyli SKO. Opiekunem została i tę funkcję pełni do dziś Marzanna Gutyj, a od 1 września 2019 r.  dołączyła  pani Małgorzata Kupczak. W szkole aktywnie krzewimy ideę oszczędzania wśród uczniów. Specjaliści podkreślają, że wiedzy o roli pieniędzy w życiu warto uczyć dzieci od najmłodszych lat. Dzięki temu w dorosłym życiu lepiej zrozumieją podstawowe problemy finansowe, planowanie domowych budżetów, kredyty i pożyczki, a także inwestycje oraz   będą w stanie także rozpoznać najprostsze zagrożenia.

     Skoro minęło 10 lat, to nie może się to odbyć bez echa… Taki jubileusz trzeba uczcić. Obchodziliśmy ten dzień na wesoło. O godzinie 8:00 rozpoczął się kiermasz słodości przygotowany przez rodziców dzieci oszczędzających w SKO. Udało się zebrać kwotę 1877zł. Dochód z akcji  zarobkowej planujemy przeznaczyć na wycieczkę dla członków SKO . O godzin 11;00 rozpoczęła się część oficjalna dyrektor szkoły  Ewa Teterycz- Bodys powitała zaproszonych gości:  emerytowaną dyrektor  szkoły  Annę Wiatrowską, dyrektor oddziału PKO  BP w Biłgoraju  Katarzynę Kramską, kierownik zespołu obsługi klienta PKO BP w Biłgoraju  Marię Krzyszczak, prezes BS w Obszy Katarzynę Książek , prezesa BS w  Łukowej Marka Szostaka,  Wójta Gminy Obsza  Andrzeja Placka, dyrektor GOKiO w Obszy  Bożenę Bednarczuk, doradcę klienta Wiesławę Urbanik wieloletniego opiekuna SKO,  doradcę klienta Marzena Krzeszowiec obecnego opiekna SKO oraz przewodnicząca rady rodziców Anna Kraczek  i  zastępcę przewodniczącej  Barbarę Kaproń. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną na którą składały się tańce, scenka rodzajowa "Podejmij wyzwanie i rozpocznij oszczędzanie " oraz filmy edukacyjne Po co nam oszczędzanie ? oraz „Czy oszczędzanie jest męczące? Oszczędź sobie wysiłku i rób to z głową”. W dalszej kolejnoąci został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla młodszych dzieci i literacki dla klas IV-VIII, ogłoszony z okazji jubileuszu SKO. Nastepnie eksperci   zaprosili  wszystkich  uczniów i gości do odwiedzenia  stanowisk, gdzie była  prezentowana wiedza dotycząca działalności SKO. Od ekspertów-dzieci  oszczędzających w  SKO, a także z materiałów, które przygotowali  można było uzyskać informacje na temat: jak bezpiecznie korzystać z konta internetowego, do czego są potrzebne pieniądze, a także poznać szeroką ofertę działań Szkolnej KasyOszczędzania czyli  praktyczna bankowości, przedsiębiorczość, ekologia, zdrowy styl życia, pierwsza pomocy i cyberbezpieczeństwo. Wśród prezentowanych tam materiałów były  quizy, krzyżówki, zadania matematyczne, rebusy oraz książeczki i czasopisma.  Zwieńczeniem całej   imprezy był   przepyszny SKO-wy (dosłownie) tort, którym poczęstowani zostali zaproszeni goście i dzieci  naszej szkole. 

      

      

    • Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej mieszkańców Woli Obszańskiej zamordowanych podczas II Wojny Światowej.

    • 22 października 2023r. uczniowie z kl. VII i VIII wraz z opiekunami - p. Eweliną Gargula oraz p. Małgorzatą Kupczak reprezentowali wraz z pocztem sztandarowym naszą szkołę na odsłonięciu tablicy w Woli Obszańskiej, upamiętniającej mieszkańców Woli Obszańskiej zamordowanych podczas II wojny światowej.

     Najmłodsi uczniowie z naszej szkoły również włączyli się do akcji #Szkoła pamięta i przygotowali wieniec, aby upamiętnić poległych mieszkańców z Woli Obszańskiej. Nasze działania mają na celu zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach.

     E.G., J.Sz.