• Dni Otwarte szkół ponadpodstawowych w Biłgoraju

    • 21 marca 2024r. uczniowie kl. VIII mieli okazję uczestniczyć w Dniach Otwartych szkół  ponadpodstawowych w Biłgoraju. Odzwiedziliśmy:

     Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących;

     - Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących;

     - Liceum Ogólnokształcące im. ONZ;

     - Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej.

     Wszystkie szkoły starały się zaprezentować swoją ofertę edukacyjną jak najlepiej. 

     Dziękujemy szkołom średnim za zaproszenie na swoje Dni Otwarte oraz przygotowanie tak licznych atrakcji. Główną ideą tych wydarzeń było zaprezentowanie, w sposób przystępny młodym ludziom, bardzo bogatej oferty edukacyjnej, jaką mogą zaproponować te szkoły swoim przyszłym uczniom. 

     Uczniowie kl. VIII po wizycie w ww. szkołach utwierdzili się w swoich wyborach. Teraz pozostało już tylko podjęcie decyzji o wyborze szkoły. Ósmoklasistym życzymy osiągnięcia zamierzonych planów!  

     Opiekun wyjazdu Ewelina Gargula

      

      

    • Rozstrzygnięty został konkurs SLEEVEFACE -"ubieramy się w książki"

    • Jury w składzie przewodnicząca dyrektor Ewa Bodys- Teterycz, p. Elżbieta Bździuch oraz p. Małgorzata Kupczak nie miało łatwego zadania, gdyż wszyscy uczestnicy zabawy wykazali się pomysłowością i włożyli niemało pracy w swoje ,, książkowe kreacje”. Ocenie podlegał pomysł aranżacji tła dla okładki wybranej książki i jego precyzyjne wykonanie. Praca musiała być wykonana na podstawie książki wypożyczonej ze szkolnej biblioteki. Komisja jednogłośnie postanowiła wyróżnić i nagrodzić wszystkie prace. Osoby dostały upominki ufundowane przez Szkolną Kasę Oszczędności oraz zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ponadto wszyscy otrzymali dyplomy w postaci zakładki do książki wykonanej przez naszego szkolnego grafika p. Ewelinę Gargulę. (M.K)

    • "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów"

    • „Święto Kobiet”

     Dzisiaj dzień piękny, uroczysty! Taki dzień raz się w roku zdarza, gdy 8 Marca z gwarem wiosny wytryśnie z kartek kalendarza. Tak, to wspaniałe, wielkie Święto, więc śpieszą chłopcy i panowie z bukietem życzeń w barwach kwiatów – Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.  (M.K.)

                                                                                                                                   M. Pawlikowska-Jasnorzewska,

      

    • konferencja Check IT

    •       6 marca 2024r. nasza szkoła uczestniczyła w  9. edycji  kluczowego w Polsce  bezpłatnego wydarzenia Check IT, organizowanego  przez Urząd Miasta Lublin. Warsztay online skierowane były do  uczniów klas VIII i VII,a prowadzili je prelegenci  ścisle  współpracujące  z uczelniami, kołami naukowymi oraz specjalistami z branży IT. Nasi uczniowie uczestniczyli w dwóch warsztatach: "Dlaczego programowanie jest fajne i jaki język wybrać" oraz  "Cyberświat - jak się nie dać podejść złym ludziom". Wydarzenie uczniowie oceniali pozytywnie, to nie był stracony czas, a  profesjonalna wiedza przekazana była w spoób przystępny i zrozumały  .  

    • Tajemnice ogrodu…

    •     Jakie tajemnice kryje ogród położony nieopodal posiadłości Misselthwaite Manor? Dowiedzieli się o tym uczniowie kl. IV-VIII, którzy 5 marca br. obejrzeli w BCK spektakl pt. ,,Tajemniczy ogród” na podstawie powieści  Frances   Hodgson   Burnett  pod tym samym tytułem. 

            Podczas tego widowiska publiczność śledziła losy niezwykłych bohaterów: Mary Lennox i jej kuzyna Colina. Aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa przedstawili wzruszającą i skłaniającą do refleksji opowieść o uzdrawiającej mocy przyjaźni i przyrody.

                  Jakie są wrażenia dzieci po obejrzeniu spektaklu?

     Przedstawienie,  na którym byliśmy 5 marca,  było ciekawe oraz zaskakujące. Podobało mi się to, jak aktorzy umieli wcielić się w rolę granych postaci. Niektóre momenty były także trochę straszne, np. odgłosy burzy. Fajne było to, że mogliśmy przypomnieć sobie tę omawianą lekturę. Moim zdaniem był to udany wyjazd.

                 Lena  Ć., kl. V

     Wyjazd do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl pt. ,,Tajemniczy ogród" to  poznanie od innej strony lektury. Aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji wcielili się w swoje role znakomicie. Scenografia doskonale nawiązywała do tematu inscenizacji. Najbardziej podobało mi się to, że twórcy odwzorowali w bardzo realistyczny sposób nawet najmniejsze detale. Cały występ był cudowny i z chęcią wybrałabym się jeszcze raz na to przedstawienie.

                 Lena  W., kl. V

      

     Wycieczka do Biłgoraja na przedstawienie pt. ,,Tajemniczy ogród" była bardzo udana. Spektakl podobał mi się, ponieważ był ciekawy. Scenografia oraz efekty dźwiękowe (np. odgłos pioruna) wspaniale oddawały klimat przedstawianych scen. Aktorzy idealnie wcielili się w swoje role. Pokaz świateł zrobił na mnie ogromne wrażenie. Chętnie pojechałbym na podobną wycieczkę.

                 Dawid T., kl. V

     J.K.

      

      

        

      

      

    • Dzień Bezpiecznego Internetu

    • Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.

     W tym roku po raz kolejny nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej inicjatywie. Pod okiem n-la informatyki-p. Eweliny Garguli uczennice kl. V zmieniły się w reporterki i przeprowadziły wywiady, w których dowiedziały się o poziomie wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie wśród naszych uczniów, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Babicach. Cały reportaż został wyświetlony na akademii, która odbyła się 29.02.2024r.

     Podczas akademii w programie artystycznym uczniowie kl. IV, V, VII oraz VIII w kreatywny i humorystyczny, a zarazem bardzo esencjonalny sposób przekazali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Największym powodzeniem cieszyło się RAPowanie w wykonaniu ucz. kl. VII i VIII. Wspaniale zaprezentowały się również uczennice kl. V w wykonaniu piosenek promujących bezpieczeństwo w sieci. Zachwyt wzbudziła także scenka w domu, gdzie śpiącą Zuzię dręczyły koszmarne, WIRUSY, ZŁE TREŚCI, SPAM, USZUŚCI, UZALEŻNIENIE, ale dzielny TATA i niezwyciężona mama wspólnie je pokonali.

     Uwieńczeniem programu artystycznego był występ taneczny dziewczynek do piosenki „Sieć”.

     Pamiętajmy, że komputer i Internet to „dobro”, jeżeli umiejętnie z niego korzystamy. Z okazji obchodów DBI w naszej szkole przeprowadzony został konkurs „Mistrz klawiatury” w dwóch kategoriach wiekowych: kl. IV-VI oraz kl. VII-VIII.

     Mistrzami klawiatury w naszej szkole zostali:

     Anna Burzyńska – kl VI

     Sandra Kowalska – kl. VIII.

     E.G.

      

    • Enjoy your meal! Smacznego!

    • Gotowanie na lekcji języka angielskiego??? Czemu nie?

     Nauka języka angielskiego to nie tylko nauka z podręcznikiem. 21 lutego 2024r. uczniowie klasy VI wzięli udział w projekcie łączącym przygotowywanie posiłków oraz dzielenie się przepisami z kolegami i koleżankami poprzez odegranie dialogów z podaniem przepisu i składników. A to wszystko - w języku angielskim.  Uczniowie pracowali w dwóch grupach i przygotowali wybrane przez siebie posiłki: pizza oraz mini burgery. Każdy z projektów był niepowtarzalny. Podczas lekcji szóstoklasiści mogli nie tylko zaprezentować sposób przygotowania ulubionych dań, ale również dokonać degustacji pyszności przygotowanych przez drugą grupę. Szóstoklasiści nie zapomnieli również o gronie pedagogicznym i swoimi smakołykami podzielili się z nauczycielami.  Wykonanie zadania ułatwiły pomoce kuchenne zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci,  w ruch poszły noże, deski do krojenia oraz piekarnik.

     Nauka języka angielskiego podczas gotowania to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy, utrwalania i rozwijania słownictwa stosowanego w życiu codziennym, a przede wszystkim do przyjemnego sposobu spędzenia czasu oraz sprawienia radości sobie i swoim koleżankom i kolegom.

     Celem zajęć było:

     - utrwalenie poznanego słownictwa,

     - motywowanie uczniów do rozwijania zasobu leksykalnego,

     - urozmaicenie zajęć języka angielskiego,

     - motywowanie uczniów do prowadzenia konwersacji w języku angielskim.