• Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024

    • Dzień Ziemi to coroczne święto ekologiczne obchodzone 22 kwietnia, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. W tym roku tematem przewodnim jest „Planeta kontra plastik”.

      Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Był to pomysł senatora z Wisconsin - Gaylorda Nelsona, który chciał zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska oraz skłonić rządy i społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony natury. Wkrótce po pierwszych obchodach w USA, Dzień Ziemi zaczął być obchodzony także w innych krajach na całym świecie. Obecnie jest to coroczne wydarzenie, w którym uczestniczą miliony ludzi z różnych zakątków globu.

     W tym szczególnym dniu społeczność szkolna włożyła zielone ubrania na znak solidarności z Matką Ziemią. Zebraliśmy się wszyscy aby obejrzeć film edukacyjny na temat ochrony środowiska. Natomiast uczniowie klasy VII zaprezentowali scenkę która była dla nas cenną lekcją, mającą na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. (I.J.)

    • SKO – DZIECI UCZĄ SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY ZE STRAŻAKAMI Z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W BABICACH

    •  

      

          W piątek 26 kwietnia 2024r. gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Babicach. Nasza szkoła  przystąpiła do projektu "Odkryj moc pierwszej pomocy” , który powstał w ramach  Szkolnych Kas Oszczędności.

            Jego celem jest  uwrażliwienie młodych ludzi na znaczenie pierwszej pomocy, pokazanie, że każdy z nas może tej pomocy udzielić oraz – co najważniejsze – nauczenie, w jaki sposób możemy ocalić czyjeś zdrowie. 

            Zaproszeni strażacy omówili zasady udzielania pierwszej pomocy. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? O tym wszystkim uczyły się dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-VIII szkoły. W zajęciach uczestniczyło łącznie 74 osób. Dzieci  mogły dowiedzieć się jak korzystać z numerów alarmowych oraz jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy.Nauka pierwszej pomocy powinna odbywać się od najmłodszych lat. Takie zajęcia są bardzo ważne, a umiejętność właściwego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia powinien posiadać każdy bez względu na wiek.

           Dzięki takiej wiedzy możemy w przyszłości uratować nie jedno życie.Funkcjonariusze dokładnie wytłumaczyli i zademonstrowali jak należy zachować się w wypadku nagłego zatrzymania krążenia oraz w pozostałych stanach wymagających pomocy drugiej osoby. Dzieci  mogły również spróbować swoich sił i poćwiczyć resuscytację pod okiem doświadczonych strażaków.

         SKO PKO Bank Polski ufundował i przekazał  materiały  edukacyjne "Odkryj moc pierwszej pomocy” dla każdego ucznia.

          Wiedza i świadomość, że w nagłej sytuacji potrafimy komuś pomóc pozwalają nam dokonać adekwatnej oceny sytuacji, zachować spokój oraz racjonalne myślenie. Czasami proste czynności, takie jak udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy mogą uratować komuś życie. Dlatego nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy.     (M.G. i M.K.)

     Pierwsza pomoc SKO

    • PIERWSZE MIEJSCE NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE RECYTATORSKIM

    •         W czwartek (25.04.2024r.) o godz. 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej odbyła się XXII edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Mieczysława Romanowskiego. Uczniowie ze szkół powiatu biłgorajskiego deklamowali wiersze poety - powstańca, które pobudzały do walki za wolną Ojczyznę 160 lat temu, a dzisiaj kształtują świadomość i dumę narodową młodych Polaków.

              Celem konkursu było przybliżenie twórczości i sylwetki poety powstańca oraz jego bogatej twórczości. Uczestnicy musieli  przygotować jeden wiersz Mieczysława Romanowskiego. Prezentowane utwory oceniała komisja konkursowa w dwóch kategoriach wiekowych, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

              W zmaganiach z trudną sztuką recytacji szkołę reprezentowała uczennica z klasy ósmej Julia Horodko. Jej recytacja i interpretacja wiersza zachwyciła zarówno jury, jak i publiczność. Otrzymała I miejsce w kat. kl. VII-VIII.  

              Kolejnym punktem wydarzenia był przejazd uczestników konkursu na lokalny cmentarz w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych.

                Następnie  zebrani udali się na miejsce bitwy w okolicach  Borowych Młynów, oznaczone krzyżem powstańczym i tablicą informującą o udziale Romanowskiego  w tej potyczce. 

                      Gratulujemy Julii wspaniałego sukcesu i życzymy kolejnych, pięknych spotkań z poezją.

           (J.K.)

      

    • TYDZIEŃ KOLORÓW

    • W dniach 22-26 kwietnia 2024r. Samorząd Uczniowski zorganizował Tydzień Kolorów .

     Celem akcji była integracja uczniów i nauczycieli, złagodzenie skutków działania stresu oraz wprowadzenie optymistycznych idei w nauczanie i wychowanie.

     Każdego dnia obowiązywał inny kolor. Tydzień rozpoczęliśmy „na różowo". We wtorek królował niebieski. Kolor zielony przypadł środzie, ponieważ obchodziliśmy "Dzień Ziemi". Czwartek zdominowany został przez biel. Natomiast tydzień zakończyliśmy na czarno.

     Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i całej administracji za wspólną zabawę! (M.K.)

    • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

    • To, że czytać warto nawet na przerwie, wielu naszych uczniów przekonało się właśnie dziś. Aby promować dobre nawyki, nasza szkoła 23 kwietnia wzięła udział w Światowym Dniu Książki. Cała podstawówka czytała swoje ulubione książki w kącikach specjalnie przygotowanych na korytarzach szkolnych przez samorząd uczniowski. Młodszym dzieciom czytali starsi uczniowie min. powieści sensacyjne, literaturę popularnonaukową oraz baśnie. Mamy nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem nie tylko naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. (M.K.)

    • Akcja „Razem dla Rzeki”

    • Marzec dla naszej społeczności szkolnej był wyjątkowy pod względem podjętych działań proekologicznych. Wiedząc, jak ważna jest troska o środowisko przyrodnicze i wierząc w siłę wspólnego działania, włączyliśmy się w akcję „Razem dla Rzeki” organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Tanew. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami w dniach od 19 do 26 marca przeprowadzili akcję sprzątania okolic rzek Tanew i Lubień. Wychowankowie z zapałem porządkowali wyznaczone tereny, oczyszczając je z zalegających śmieci. 21 marca zostaliśmy zaproszeni na podsumowanie akcji VII Wiosennego sprzątania rzeki Tanew, które odbyło się w miejscowości Pisklaki - ośrodek Ranczo-Pisklaki. To nieprzypadkowa data, ponieważ to przecież pierwszy dzień wiosny. Wszyscy chętni uczniowie mogli spędzić „Dzień Wagarowicza” w przyjaznej atmosferze otoczeni pięknem rodzimej przyrody. Nasi uczniowie w tym dniu otrzymali ważną lekcję proekologiczną.  Są świadomi zależności ludzi od przyrody i wiedzą, jaki wpływ wywiera działalność człowieka na otaczające środowisko.

    • Spotkanie z podróżnikiem

    • W dniu 11.04.2024r. w murach naszej szkoły zagościł podróżnik Mateusz, który bardzo ciekawie i z humorem opowiadał ciekawostki o Argentynie.

     Uczniowie dowiedzieli się, w przypadku starszych uczniów, podsumowali swoją wiedzę na temat kuli ziemskiej, obliczeń odległości przy użyciu skali, stref klimatycznych oraz krajobrazowych.

     Podróżnik pokazał zgromadzonym zdjęcia z ciekawych miejsc, znajdujących się w Argentynie; wspomniał o Polakach tam żyjących dawniej i obecnie. Porównaliśmy wartość waluty argentyńskiej z polską złotówką; dowiedzieliśmy się jakie zajęcia wykonują na co dzień Argentyńczycy oraz poznaliśmy tradycyjne, argentyńskie potrawy. 

     Prezentowane przez niego filmy z odbytej podróży przeplatane były dowcipnymi komentarzami, angażowaniem dzieci w liczne zabawy i przebieraniem w argetyńskie stroje.

     Na zakończenie wybrani uczniowie zagrali na instrumentach pochodzących z Argentyny; dwoje z naszych starszych uczniów przymierzyło argentyńskie „ponczo” oraz „sombrero” oraz oglądaliśmy pamiątki przywiezione przez podróżnika z tego kraju. Największą atrakcją wśród dzieci cieszyła się nauka tańca argetyńskiego.  

     Wszyscy wspaniale się bawili, a jednocześnie był to czas ciekawej nauki historii, geografii i kultury. (M.K)

    • Gminna Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

    • 8 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje do olimpiady matematycznej. W konkursie wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych z naszej gminy. Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowała się drużyna z SP w Olchowcu. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

    • WYNIKI KONKURSU "MAM TALENT"

    • W naszej szkole  22 marca 2024r.  odbył się  konkurs „ FESTIWAL TALENTÓW”.

     Celem konkursu było rozwijanie kreatywności uczniów, ich zainteresowań i talentów, umożliwienie prezentacji swoich pasji większej grupie odbiorców.

     Konkurs skierowany był do dzieci, które chciały zaprezentować swoje zainteresowania, pasje, hobby, osiągnięcia czy talent. Do konkursu przystąpiło 20 uczestników z różnych grup wiekowych. Każdy zaprezentował swój jedyny i niepowtarzalny talent. Wspaniała publiczność (uczniowie wraz z nauczycielami) reagowała bardzo żywiołowo. Dopingowali i wspierali ze wszystkich sił młodych artystów, doceniając tym ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę. Jury w składzie; przewodnicząca Ewa Bodys Teterycz, członkowie: Jolanta Mazur i Edyta Działo miało bardzo trudny wybór. Po naradzie ogłoszono werdykt: 

     Talent plastyczno- techniczny oraz układanie z kolcków Lego:

     I miejsce 

     Antoni Otkala

     Nikola Otkała

     Sebastian Traczykiewicz

     II miejsce

      Mateusz szostak

     Milena Wyrwa

     III  miejsce 

     Szymon Dobosz

     Kinga Łokaj

     Lena Kaproń

                                       I Kategoria wiekowa:

     I miejsce 

     Laura Granda ( śpiew)

     II miejsce 

     Magdalena Buńko ( recytacja)

     Sara Burzyńska i Hanna  Mielnik ( taniec  akrobatyczny)

     III miejsce 

     Wiktoria Welcz ( akrobatyka)

     Filip Smolak ( recytacja)

     Kinga Odrzywolska ( kostka rubika)

                                II Kategoria wiekowa

     I miejsce 

     Julia Horodko ( śpiew)

     II miejsce 

     Mateusz Maksim ( śpiew)

     III miejsce 

     Martyna Szostak, Karolina Kominek, Lena Welcz ( śpiew) (M.K.)