• Dzień Rodziny w naszej szkole

    • 29.05.2024r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Rodziny. Z tej wyjątkowej okazji nauczyciele wraz z rodzicami przygotowali występ -niespodziankę. Przedstawienie rozpoczęło dzień pełen wspaniałych atrakcji. Dzieci wraz ze swoimi rodzinami uczestniczyły w warsztatach z robienia slimów, brały udział w pokazie ognistych baniek. Do ich dyspozycji były rówież dmuchańce. Można było zapleść sobie kolorowe warkoczyki, pomalować buzie, a nawet zrobić tatuaż. Chętni wzięli udział w rozgrywkach piłkarskich. Nie zabrakło również tańców. Dzięki rodzicom oraz nauczycielom można było zjeść pyszne gofry z bitą śmietaną i truskawkami, watę cukrową czy popcorn. Odwiedził nas również zaprzyjaźniony miś:) To nie wszystkie z wczorajszych atrakcji. Zachęcamy do odwiedzenia Facebooka naszej szkoły, tam krótki filmik z wczorajszej zabawy. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień dla nas stanie się niezapomniany. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do  sponsorów oraz organizatorów naszej imprezy: Zarządu i Dyrektor Banku Spółdzielczego w Obszy pani Katarzyny Książek, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Babicach na ręce przewodniczącej pani Anny Kraczek, Szkolnej Kasy Oszczędności SP Babice i jej opiekunów. 

    • „Święto Patrona Szkoły - bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego”

    • 28 maja w naszej szkole odbyło się Święto Patrona Szkoły Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Babicach, gdzie zgromadziło się grono pedagogiczne, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Eucharystia była sprawowana z formularza o bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim. Ks. Łukasz w kazniu za przykład postawił nam Patrona naszej szkoły, który jest dla nas najlepszym nauczycielem. Dalsza część świętowania miała miejsce w budynku szkoły. Klasa VIII i V przygotowała montaż słowno-muzyczny przybliżający postać Prymasa Tysiąclecia. Święto szkoły zakończyło się słodkim akcentem, każdy otrzymał lody.

    • Gminny Konkurs Matematyczny "Liczymy Razem "

    • 24 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach odbył się kolejny, już - V Gminny Konkurs Matematyczny "Liczymy Razem" pod patronatem Wójta Gminy Obsza. Celem konkursu było umożliwienie uczniom wykazania się bystrością i wszechstronnością umysłu w rozwiązywaniu różnorodnych zadań oraz konfrontacji własnych osiągnięć z osiągnięciami rówieśników na szczeblu gminnym. Rozpoczynając konkurs, dyrektor szkoły pani  Ewa Bodys -Teterycz przywitała wszystkich przybyłych gości, gratulując im, że spośród swoich kolegów i koleżanek szkolnych zostali reprezentantami swoich szkół w trudnym konkursie jakim jest matematyka. Życzyła wszystkim  powodzenia w testowych zmaganiach. 

     W Konkursie wzięli udział uczniowie z 3 szkół podstawowych z terenu Gminy Obsza  (Obsza, Zamch, Babice). Uczestnicy przez 60 minut zmagali się z 30 zadaniami matematycznymi o zróżnicowanym stopniu trudności. W tegorocznych potyczkach matematycznych, wykazali się dużą kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia.

     Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali: II miejsce Martyna Szostak kl. IV, III miejsce Oliwia Brodziak kl.IV, Dawid Tysz kl. V i Wojciech Rorat kl. VII, IV miejsce Lena Welcz kl. V i Sandra Kowalska kl. VIII. 

     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i  upominki ufunowane przez Gminę Obsza i Bank Spółdzielczy w Obszy . Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów. M.G.

      

      

    • Powiatowy festiwal piosenki obcojęzycznej

    • 22 maja 2024r. już po raz XXI odbył się powiatowy festiwal piosenki obcojęzycznej „DAS FESTIVAL OF THE SONGS” pod patronatem Burmistrza Miasta Biłgoraja, organizowany przez SP nr 5 w Biłgoraju. 

     Do tegorocznej edycji zgłosiło się 42 uczestników z 18 szkół podstawowych powiatu biłgorajskiego, w tym 5 uczestników z naszej szkoły - 3 solistów i jeden duet, byli to:

     1. Martyna Szostak, kl. IV - solo, "Lovely", Billie Eilish, Khalid; j. angielski.

     2. Lena Ćwikła + Lena Welcz, kl. V - duet, "Voila", Barbara Pravi; j. francuski.

     3. Mateusz Maksim - solo, kl. VII, Lucenzo - Danza Kuduro ft. Don Omar; j. hiszpański.

     4. Julia Horodko, solo, kl. VIII, "Never enough"; Loren Allred; j. angielski.

     Wszyscy uczestnicy festiwalu zaprezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych. Wykonania utworów w różnych językach zachwycały precyzją i zaangażowaniem uczniów. Śpiewanie piosenek w innych językach jest świetnym sposobem zarówno na naukę, jak i doskonalenie języka. Festiwal inspiruje młodzież do dalszej nauki języków obcych. Dla wielu uczestników jest to okazja do przełamania tremy i zdobycia pewności siebie. Jury w składzie: p. Jolanta Bury, p. Lidia Paluch i p. Sławomir Niemiec miało bardzo trudne zadanie, by wyłonić laureatów, ale jak się okazało wśród najlepszych znalazły się nasze uczennice Lenka Ćwikła oraz Lenka Welcz, które nie stawiając sobie żadnych granic wywalczyły francuską piosenką 1 miejsce w powiecie! Jesteśmy bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów. 

     E.G.

    • Jak aktywnie spędzić czas w Warszawie?

    • Dnia 21 maja 2024 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Dla uczniów oszczędzających w SKO wyjazd był w całości  bezpłatny dzięki  funduszom z zaprzyjaźnionych  sponsorów: Banku Spółdzielczego w Obszy i Banku Spółdzielczego w Łukowej oraz rodziców , którzy zaangażowali się i upiekli ciasta na Kiermasz Słodkości, za co serdecznie dziękujemy.

     Wcześnie rano, bo o 4.50 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. 

     Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Belwederu, który jest obecnie siedzibą reprezentacyjną dla zagranicznych gości Rzeczypospolitej. Tutaj też spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zaprowadził nas do XIX-wiecznego Ogrodu Romantycznego, aby można było podziwiać Palmiarnię oraz słynny pomnik Chopina, gdzie odbywają się latem koncerty. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Punktem obowiązkowym było obejrzenie Kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym, katedrę św. Jana Chrzciciela oraz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Następnie przeszliśmy się ulicami miasta podziwiając min. drapacze chmur, aż dotarliśmy na upragniony odpoczynek i posiłek w MacDonalds.

     Po obiedzie czekała nas główna atrakcja wycieczki czyli wejście do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Tutaj uczniowie mogli sprawdzić autentyczność pieniądza, zobaczyć wnętrze bankomatu oraz poznać proces projektowania i produkcji monet i banknotów. Poza tym obejrzeli unikalną kolekcję 919 najcenniejszych monet z kolekcji NBP oraz każdy mógł podnieść sztabkę złota.

     Ostatnim punktem wycieczki był wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Z 30 piętra uczniowie podziwiali panoramę naszej stolicy.

     Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Uważamy, że wyjazd można zdecydowanie uznać za bardzo udany. (M.K.)

    • Kiermasz książek przeczytanych

    • Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji! Każdy z nas posiada już przeczytane książki, puzzle, z których wyrósł albo gry planszowe, które już mu się znudziły. To świetna okazja, by zrobić wiosenne porządki w domu. W holu szkoły będzie przygotowane specjalne miejsce na składanie przyniesionych fantów. 

    • Szkoła uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Patriotyczna uroczystość miała piękną oprawę.

    •               2 maja 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się ona wprowadzeniem Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego".

                 Następnie uczniowie wystąpili z montażem słowno-muzycznym, w którym przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce i opowiedzieli o wielkiej radości wśród Polaków płynącej z ustanowienia Konstytucji 3Maja. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Aby oddać radość i wolność majowego święta, chórek ubrany na biało- czerwono  zaśpiewał wzruszające pieśni patriotyczne: „Witaj majowa jutrzenko”, ,,Jest taki kraj".  Uroczystość uświetnił występ uczennic z Koła tanecznego działającego w naszej szkole, które zaprezentowały ,,taniec z flagami”. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tak ważnej w naszych dziejach ustawy. Po występach artystycznych Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie uroczystości, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez widownię.

            3 maja 2024 r. delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w gminnych obchodach  233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w Dniu Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i zaproszonych gości  do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Babicach.  Wójt Gminy pan Andrzej Placek w swoim wystąpieniu podkreślił  znaczenie Konstytucji 3 Maja dla budowania suwerennej, silnej, bezpiecznej i niepodległej Polski. Następnie uczniowie Naszej szkoły  zaprezentowali uroczystą akademię okolicznościową. W dalszej kolejności ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec odprawił  Mszę świętą w intencji strażaków naszej gminy. Obchody zakończyły się spotkaniem okolicznościowym w remizie strażackiej w Babicach.

                  Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją, uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

    • Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kulturze Polski, Krajów Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych „The Globetrotter”.

    • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju była organizatorem XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Polski, Krajów Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych „The Globetrotter”.

     Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Biłgoraja Janusza Rosłana, Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, Rady Miasta Biłgoraja oraz Oddziału PTTK w Biłgoraju.

     Do udziału w konkursie zgłosiło się 42 uczniów reprezentujących 12 szkół podstawowych województwa lubelskiego. Uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach indywidualnych, tj. test wiedzy z zakresu historii i kultury Polski, krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, wykazując się nie tylko wiedzą na temat ważnych wydarzeń historycznych, symboli, literatury czy sztuki tych państw, ale także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i niemieckiego.

     Naszą szkołę z zakresu wiedzy o kulturze i historii krajów anglojęzycznych reprezentowało 2 uczniów, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych; byli to Dawid Tysz z kl. V oraz Kamil Zawidczak z kl. VI.

     E.G.