• Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego "Międzyczas" w Szegdach

    • Uczniowie klas 0 - III wraz z opiekunami wyruszyli 7 czerwca na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Międzyczas” w miejscowości Szegdy.

     Po przyjeździe na miejsce Gospodarze przywitali nas serdecznie i zaprosili na warsztaty „Pieczenia ciasteczek”. Podczas zajęć omówiona została technologia powstania niektórych składników oraz etapy wykonania ciasta. Następnie dzieci przystąpiły do formowania oraz dekorowania ciastek. Tak przygotowane ciasteczka zostały upieczone w prawdziwym piecu chlebowym.

     Po zajęciach dzieci odwiedziły zwierzęta zamieszkujące w gospodarstwie: króliki, kury, małe kurczątka, kaczki, indyki, kozy, konie, krowy, lamy i owce. Z zachwytem słuchały opowieści pani gospodyni o ciekawostkach z życia zwierząt. Największą atrakcją było karmienie, a wcześniej przygotowywanie dla nich pożywienia. Dzieci samodzielnie rwały na łące trawę dla królików oraz przewoziły taczką, co było też dużą frajdą.

     Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum wsi: dawnych maszyn rolniczych, mebli, naczyń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym oraz sprzętów wykorzystywanych do wykonywania tradycyjnych zawodów. W trakcie zwiedzania Gospodyni opowiedziała też dzieciom bajkę, swojego autorstwa, którą wysłuchały z dużym zaciekawieniem.

     Następnie udaliśmy się na poczęstunek: kiełbaskę pieczoną na ognisku, świeży chlebek, herbatkę. Odbyła się również degustacja ciasteczek. Posiłek wszystkim bardzo smakował.

     Atmosfera podczas wycieczki była bardzo miła. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu, zabierając ze sobą pamiątki z pobytu – własnoręcznie wykonane ciasteczka. Wycieczka była udana, co było widać po zadowolonych minach dzieci.

     A.K.

    • ANGELIKA MACH-absolwentka chlubą naszej szkoły

    •          Angelika Mach pochodzi z Babic w gminie Obsza. Swoją przygodę z lekkoatletyką zaczynała w Zniczu Biłgoraj. Ma na swoim koncie brązowy medal mistrzostw Europy w maratonie drużynowo (Monachium 2022). Jest dwukrotną brązową medalistką mistrzostw świata w biegach górskich w kategorii juniorek (indywidualnie oraz drużynowo). Uczestniczyła w letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, które z powodu pandemii odbyły się w 2021 roku.

            Nasza absolwentka to wychowanka biłgorajskiego znicza, podczas maratonu w Walencji wywalczyła minimum kwalifikacyjne do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się już niedługo w Paryżu. Ustanowiła też nowy rekord życiowy. Z tej okazji młodsi uczniowie naszej szkoły postanowili przygotować dla niej własnoręcznie wykonane laurki, zaś starsi namalowali plakaty oraz nagrali filmik, który może być dla niej motywacją w walce o medal. My jako społeczność szkolna jesteśmy bardzo dumni z Angeliki za tak już ogromne osiągnięcia i będziemy za nią trzymać kciuki. Nasze motto to "ANGELIKA BIEGNIJ PO ZŁOTO" :)))  (M. K.)