Uczniowie Szkoły Podstawowej w Babicach im.Prymasa Stefana Wyszyńskiego w składzie K. Kominek, M Welcz, A Burzynska, B Syty oraz opiekun Mirosław Osuch wzięli udział w uroczystościach patriotycznych z okazji 85 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 80 rocznicy mszy świętej pogrzebowe żołnierzy AK i BCH połączonej z poświęceniem największego w kraju cmentarza partyzanckiego w Osuchach. Przybyłych gości powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej pani Wiesława Kubow Uczniowie wzięli udział w grach i konkursach przygotowanych przez organizatorów tego przedsięwzięcia, brali udział w śpiewaniu piosenek partyzanckich.
Uroczystości patriotyczne z okazji 85 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 80 rocznicy Mszy Świętej pogrzebowej żołnierzy AK i BCH połączonej z poświęceniem największego w kraju cmentarza partyzanckiego w Osuchach
- 5
Odkryliśmy tajemnice szafy i…
26 września br. uczniowie kl. IV- VIII wraz z opiekunami odwiedzili Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, gdzie profesjonalni aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia wystawiali na scenie spektakl pt. ,,Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" oparty na utworze Clive’a Staplesa Lewisa pod tym samym tytułem. To historia o starciu sił dobra i zła. W samym centrum wydarzeń znajdują się Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund, którym niełatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Obserwując ich dojrzewanie, nauczyliśmy się razem z nimi, że każdy z nas dysponuje prawdziwymi magicznymi zdolnościami: odwagą, przyjaźnią i empatią.
Mieliśmy okazję ujrzeć prawdziwe sceniczne widowisko, a przy tym mądry i wciągający spektakl.
Udaliśmy się również do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie, która znajduje się w odnowionym budynku dawnej synagogi żydowskiej. Obejrzeliśmy nowoczesną aranżację biblioteki w połączeniu z zachowanym dawnym przeznaczeniem budynku oraz zapoznaliśmy się z bogatą ofertą edukacyjno- kulturalną placówki. Ponadto zwiedziliśmy jedyne w Europie Muzeum Nożyczek, które znajduje się w budynku biblioteki. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy przeróżne egzemplarze, wydawać by się mogło tak prozaicznego narzędzia, jakim są nożyczki. Podczas zajęć muzealnych uczniowie poznali słownictwo wiążące się tematem oraz przypomnieli zasady zachowania w takiej instytucji.
Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w lokalnej cukierni ,,Kapka”, gdzie każdy z uczestników mógł dokonać wyboru deseru, a sama konsumpcja sprawiała im wiele radości. (J.K.)
8
Wycieczka do Tarnogrodu
- 2
26 września 2024 r. uczniowie kl. I –III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami wyjechały na wycieczkę do Tarnogrodu. W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury obejrzały spektakl „Przyjaciele z Bullerbyn” wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Zwariowane przygody paczki przyjaciół, zabawne teksty, wesołe piosenki, kolorowa sceneria oraz wspaniała gra aktorów zapewniły dzieciom dużo radości oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń artystycznych. Po przedstawieniu odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną, w której zwiedziliśmy Muzeum Nożyczek oraz zapoznaliśmy się z ofertą kącika czytelniczego dla najmłodszych. Następnie udaliśmy się do miejskiego parku, gdzie zabawiliśmy się w „poszukiwaczy nożyczek”. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem i szybko odnaleźli 10 par ukrytych nożyczek. W nagrodę więc, mogli wybrać sobie „coś pysznego” w lokalnej cukierni. Radośni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.(E.B.)
Rekonstrukcja historyczna
We wtorek 24 września 2024 r. naszą szkołę odwiedziła grupa Rekonstrukto, która zaprezentowała pokaz historyczny pt. "Powstanie` 44 - Bitwa o Polskę".
Była to rekonstrukcja historyczna z aktywnym udziałem uczniów naszej szkoły, podczas której grupa eksperymentalna Rekonstrukto, przybliżyła fakty historyczne z zakresu II Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego.
Wszyscy zebrani mieli okazję zobaczyć liczne rekwizyty, bezpieczne repliki sprzętu bojowego i wyposażenie żołnierzy wykorzystywane podczas II wojny światowej.
Taka forma lekcji historii okazała się dla uczniów bardzo atrakcyjna, co widać na załączonych zdjęciach. (E.B., A.K.)
27
Narodowe Czytanie 2024
- 1
11 września 2024 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja "Narodowego Czytania" pod patronatem pary prezydenckiej. W bieżącym roku lekturą ogólnopolskiej akcji był „Kordian” Juliusza Słowackiego - arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. W spotkaniu zorganizowanym w ogrodzie szkolnym pani dyrektor, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele społeczności lokalnej (Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Babicach) zaprezentowali fragmenty utworu. Na widowni zasiedli pozostali uczniowie szkoły wraz z nauczycielami.
Na zakończenie czytający otrzymali pamiątkowe zakładki do książek wykonane przez uczennice kl. VI oraz wielkie brawa od publiczności. (E.B.)