• Wycieczka do Warszawy - zwiedzanie Sejmu RP


    • 29 września 2023r. na zaproszenie Pani Poseł Beaty Strzałki, odwiedziliśmy siedzibę Sejmu RP w Warszawie.

      W wycieczce uczestniczyło 46 uczniów klas 8 ze szkół w Majdanie Starym, Zamchu, Obszy i oczywiście uczniowie Szkoły Podstawowej w Babicach wraz z opiekunem p. Eweliną Gargula.

        Wycieczka rozpoczęła się o 4.30 rano. Wyjechaliśmy spod szkoły w Obszy punktualnie i w miłej atmosferze udaliśmy się w kierunku stolicy. 

     Nasi uczniowie przekonali się, że aby wejść na teren sejmowy trzeba przejść przez szereg procedur, otrzymania przepustek i przejścia dokładnej kontroli osobistej. 

       Zaraz po tym w towarzystwie przewodnika obejrzeliśmy wystawę informującą o historii siedziby władzy ustawodawczej, makietę kompleksu budynków sejmowych, a następnie przeszliśmy do najbardziej znanej sali w polskiej polityce - Sali Posiedzeń Sejmu. Widzieć takie miejsce na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisje telewizyjne. Na miejscu wysłuchaliśmy wielu interesujących faktów z zakresu historii budynku, a także wiedzy z życia codziennego o organach sejmu i jego funkcjonowania. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

        Po wyjściu z Sali Posiedzeń udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym parlamentarzystom, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku.

        Zwiedzanie Sejmu zakończyliśmy w stołówce sejmowej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad.

        Po posiłku przyszedł czas na pożegnanie się z Sejmem, lecz nie był to koniec wycieczki. W planach mieliśmy jeszcze zwiedzanie Łazienek Królewskich i Starego Miasta, a wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda sprzyjała ku temu. Oczekując na panią przewodnik przed Belwederem mieliśmy okazję na żywo zobaczyć oficjalne uroczystości, gdyż Prezydent RP Andrzej Duda przyjął w Belwederze listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów: Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Francuskiej oraz Państwa Libia.

     Z tego miejsca udaliśmy się na zwiedzanie najwspanialszego muzeum w naszym kraju jakim są Łazienki Królewskie. Następnie udaliśmy się na historyczny spacer po centrum Warszawy, podziwiając Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, Stare Miasto z Barbakanem i murami obronnymi, słynną syrenkę oraz pałac prezydenta RP.

     Wycieczka zakończyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie punktualnie o godzinie 16.00 udało nam się podziwiać zmianę warty żołnierzy.

     Po wolnym czasie i zakupieniu pamiątek wyruszyliśmy w trasę powrotną. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

        Wizyta W Sejmie RP była ważnym doświadczeniem. W imieniu uczestników wycieczki i całej szkoły, chcieliśmy raz jeszcze podziękować Pani Poseł Beacie Strzałce za zaproszenie nas do tego ważnego miejsca. Mamy nadzieję, że nasze przyjacielskie kontakty na tym się nie skończą i będą w przyszłości owocować jeszcze niejednym spotkaniem.

    • VI Diecezjalny Dzień Sportu

    • We czwartek 28.09.2023 r. ministranci z naszej szkoły i parafii wzięli udział w VI Diecezjalnym Dniu Sportu, który odbył się w Tomaszowie Lubelskim. Dzień sportu rozpoczął się od Eucharystii w Tomaszowskim Sanktuarium. Nasi uczniowie otrzymali pamiątkowy złoty puchar. Ministranci z klasy 5-6 wywalczyli srebrne medale w biegu sztafetowym 4x100 metrów. Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Babic.

      

    • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

    • 29 września 2023r. nasza szkoła po raz drugi obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W 2022 roku w wydarzeniu wzięło udział aż 41 krajów z całego świata, a już 29 września nasza placówka stanie się częścią tej międzynarodowej inicjatywy!

      

     Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego w ostatni piątek września zarządzamy wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

      

     Już niedługo podzielimy się relacją z tego wydarzenia! 

      

     #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL
     @Fundacja V4Sport
     @Akademia Krokieta i Lamy

      

     Koordynator projektu: Małgorzata Kupczak

      

    • NARODOWE CZYTANIE 2023

    •   12 września 2023 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja "Narodowego Czytania" pod patronatem pary prezydenckiej. W bieżącym roku lekturą ogólnopolskiej akcji było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W spotkaniu zorganizowanym w ogrodzie szkolnym pani dyrektor, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele społeczności lokalnej (Kół Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Babicach) zaprezentowali fragmenty utworu. Uczennice klasy ósmej uświetniły spotkanie pięknym śpiewem staropolskiej pieśni „Ty pójdziesz górą”, która jest cytowana w powieści. Na widowni zasiedli pozostali uczniowie szkoły wraz z nauczycielami, aby na łonie przyrody z uwagą wysłuchać zaprezentowanych tekstów.

     Na zakończenie czytający otrzymali pisemne podziękowania od organizatora oraz wielkie brawa od publiczności. (E.B.)

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

    • Zapraszamy (04.09.2023 r.) wszystkie dzieci, rodziców oraz dziadków na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024.

     Plan uroczystości:

     8.40 - zbiórka pod szkołą

     8.45 - wyjście do kościoła wraz ze sztandarem

     9:00 - Msza Święta w kościele pw. Andrzeja Boboli w Babicach

     9.45 - przejście do szkoły

     10.00 - oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego przez panią dyrektor oraz spotkanie z wychowawcami klas

    • Dzień Rodziny

    •                         7 czerwca nasza społeczność szkolna obchodziła Dzień Rodziny. Był to niezapomniany dzień nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, dziadków, wujostwa oraz starszego rodzeństwa. Z tej okazji zostało przygotowanych wiele atrakcji integrujących wszystkich zebranych. Świętowanie rozpoczęło się od wystąpienia dyrektora szkoły Pani Ewy Bodys – Teterycz, która przekazała wszystkim najserdeczniejsze życzenia i pożyczyła wyśmienitej zabawy. Następnie szkolna grupa „Teatralni” wystawiła przedstawienie pt. ”Kopciuszek”. Odbył się również koncert muzyczny uczniów z naszej szkoły, którzy zachwycająco zaśpiewali przygotowane utwory. Dziewczęta z koła taneczno – sportowego „Na skrzydłach tańca” zaprezentowały swoje umiejętności, ciesząc oko świetnymi układami tanecznymi. Po artystycznych doznaniach wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Następnie dzieci wraz z towarzyszącymi im opiekunami wzięli udział w wielu konkurencjach sportowych. Zabawie towarzyszył dobry nastrój i uśmiechnięte buzie. Dalsza część świętowania odbyła się 15 czerwca, gdy pogoda pozwoliła na zabawy na  „dmuchańcach”. Uczniowie z wielkim zapałem zjeżdżali, skakali, biegali, turlali się. Radości nie było końca. Te dni na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.

    • Szkoła w Babicach niech każdy wie, jest w Złotej 100 NBP.

    •  

     Z dumą obwieszczamy, że nasza szkoła zdobyła tytuł „Złota Szkoła NBP”

     Zakończyła się III edycja programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP". Wyniki tej edycji programu ogłoszono podczas gali, która odbyła się 30 maja. „Złote Szkoły NBP" to program edukacyjny Narodowego Banku Polskiego zapoczątkowany w 2021 r. Program ma charakter ogólnopolski. Jest skierowany do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej. III edycja programu przebiegała pod hasłem „Poznajemy bank centralny". Do III edycji zgłosiło się 406 szkół. Szkoły ubiegające się o tytuł i nagrody przeprowadziły w sumie 6337 lekcji z ekonomią, debat szkolnych i warsztatów uczniowskich na temat „Poznajemy bank centralny", w których wzięło udział łącznie 173 530 uczestników.W III edycji tytuł „Złotej Szkoły NBP” zdobyło 267 szkół, które otrzymały najwyższą łączną punktację za przeprowadzone trzy zadania edycji: lekcję z ekonomią, debatę szkolną i warsztat uczniowski. Potwierdzeniem uzyskania tytułu jest certyfikat Narodowego Banku Polskiego. Złota Setka – 100 nagród za najlepiej wykonane zadania, a wśród nich Nasza szkoła na 18 miejscu. Oprócz tytułu Złotej Szkoły NBP zdobyliśmy nagrodą  pieniężną w kwocie 2000 zł. Cieszymy się bardzo i pragniemy  złożyć ogromne podziękowania  na ręce Pani Katarzyny Książek prezesa zaprzyjaźnionego Banku Spółdzielczemu w Obszy oraz pani Katarzynie Kramskiej za życzliwość i pomoc w realizacji zadań konkursowych. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani doktor Ilony Skibińskiej-Fabrowskiej - dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie, która wystąpiła w debacie szkolnej  w roli eksperta z dziedziny finansów i bankowością, a także ekspertom ekonomii Pani Marii Krzyszczak, Pani Marzenie Krzeszowiec i Panu Jarosławowi Antonik- pracownikom  banku PKO w Biłgoraju.

      

    • Gminny Konkurs Matematyczny "LICZYMY RAZEM"

    • ​​​​​​ W Szkole Podstawowej w Obszy 5 czerwca  2023r. odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „LICZYMY RAZEM” pod patronatem Wójta Gminy Obsza. Szkoły Podstawowe z Babic, Obszy i  Zamchu  reprezentowało po 2  uczniów z klas IV-VIII -laureatów konkursu matematycznego  na etapie szkolnym. Najlepszy wynik I miejsce w kategorii klas VI uzyskał Wojciech Rorat, II miejsce w kategorii klas IV zdobyła Karolina Kominek,  III miejsce Dawid Tysz. W kategorii klas VII, III miejsce zdobyła Maja Pikuta. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.

    • III Dzień Prymasowski Zamość 31.05.2023 r.

    • W ostatnią środę 31.05.2023 r. delegacja uczniów z klasy VII razem z ks. Łukaszem udała się na III Dzień Prymasowski do Zamościa. Uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, otwarciu wystawy o bł. Kardynale Stanisławie Wyszyńskim, zwiedzaliśmy budujący się dom III Tysiąclecia oraz braliśmy udział w quescie o pobycie Wyszyńskiego w Zamościu. Na koniec zjedliśmy smaczny obiad i wróciliśmy do Babic.

    • „Święto Patrona Szkoły - bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

    •    W ostatni wtorek 30 maja w naszej szkole odbyło się Święto Patrona Szkoły Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Babicach, gdzie zgromadziło się grono pedagogiczne, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Eucharystia była sprawowana z formularza o bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim. W kazaniu ks. Łukasz zwrócił uwagę na to, że każdy z nas jest wezwany do świętości i ma własną drogę jej osiągnięcia. Za przykład postawił nam Patrona naszej szkoły, który jest dla nas najlepszym nauczycielem. Dalsza część świętowania miała miejsce w budynku szkoły. Klasa VII i VIII przygotowała montaż słowno-muzyczny przybliżający postać Prymasa Tysiąclecia. Rostrzygnięto również konkurs na najładniejsza gazetkę ścienną o patronie szkoły. Konkurs wygrała w kategorii 0-3 klasa II, a w kategorii klas 4-8 zwyciężyła klasa IV. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymały dyplom za udział i torębkę cukierków. Święto szkoły zakończyło się słodkim akcentem, każdy otrzymał pysznego loda.

    • Kresowa Osada w Baszni Dolnej

    • Oddział przedszkolny i klasy I-III 31 maja 2023r. wyjechały na wycieczkę do Osady Kresowej w Baszni Dolnej. Dzieci wzięły udział w warsztatach rzemieślniczych, poznały dawne zawody, pojazdy i urządzenia, aktywnie uczestniczyły w poznawaniu rzeczywistości historycznej swojej ojczyzny.

     W galerii kolejnictwa obejrzały prezentację multimedialną na temat dawnych pociągów i symulację modeli pociągów przyszłości, zwiedzały XIX-wieczną lokomotywę parową i wagon pasażerski z tego okresu. Na koniec zwiedzania stacji dzieci przejechały się "miniBałajem".

     Następnym punktem wycieczki były zajęcia muzealne związane z epoką króla Jana III Sobieskiego. W trakcie żywej lekcji historii dzieci obejrzały zabytkowe żyrandole, puchary, kielichy i stroje. Dużą atrakcją było wirtualne przymierzanie strojów z tej epoki oraz wybicie monety z wizerunkiem króla.

     W dalszej części wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztatach rzemieślniczych. W czasie ich trwania obejrzały proces wytwarzania naczyń z gliny na kole garncarskim, a następnie własnoręcznie ulepiły podobne. Następnie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, wypiekając pyszne słodkości.

     Po obiedzie przyszedł czas na zabawy w dmuchanym parku rozrywki i zakup pamiątek. Świetną zabawę dzieci przedstawiają poniższe zdjęcia.

    • Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

    • Szkoła Podstawowa w Obszy 30 maja 2023r. organizowała Gminną Międzyprzedszkolną Olimpiadę Matematyczną. Celem konkursu było wyłonienie talentów matematycznych wśród dzieci, kształtowanie logicznego myślenia i rozwijanie kompetencji matematycznych, doskonalenie umiejętności zdrowej rywalizacji i właściwego przyjmowania porażki oraz kształtowanie kreatywnych postaw dzieci.

     Z naszego oddziału przedszkolnego do olimpiady przystąpiło dwóch 6-latków: Mateusz Szostak i Karol Kowalik. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą matematyczną, co przełożyło się na uzyskanie wysokiej liczby punktów. Przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.

    • XX Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pt. "Das Festival of the Songs".

    • 16 maja 2023r. w Biłgorajskim Centrum Kultury, odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 5 w Biłgoraju, XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pt. "Das Festival of the Songs". W konkursie udział wzięło 38 artystów ze szkół podstawowych z terenu powiatu biłgorajskiego, którzy śpiewali w kategoriach anglojęzycznej i nieanglojęzycznej. Festiwal pozwala uczniom pochwalić się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale także znajomością języków obcych.

     Nasza szkoła reprezentowana była przez 3 grupy wokalne. W I kategorii- klas IV-VI cover piosenki pt. „Shallow” autorstwa Lady Gaga & Bradley Cooper’a w duecie wykonali Lena Ćwikła i Szymon Hałasa. W II kategorii-klas VII-VIII nasza uczennica Julia Horodko z klasy VII zaczarowała swoim głosem wykonując piosenkę Lewis’a Capaldi – „Someone You Loved”. Natomiast w III kategorii- języki nieanglojęzyczne, piosenkę w języku hiszpańskim pt.  "Sofia" aut. Alvaro Soler odważyły się zaśpiewać dziewczynki z kl. IV- Karolina Kominek, Zuzanna Pokarowska, Lena Welcz.

     Poziom wykonań był niezwykle wysoki. Dlatego niezmiernie się cieszymy, że z festiwalu wróciliśmy z sukcesem, gdyż w swojej kategorii wiekowej, kl. VII-VIII, Julia Horodko zajęła III miejsce. 

     Nasi reprezentanci pokazali, że nauka języka polega nie tylko na zasiadaniu przed książką w ławce, ale można łączyć przyjemne z pożytecznym. Od dziś pamiętajmy, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale także uczy języków!!! Niech ten wspaniały sukces Julii stanie się motywacją dla koleżanek i kolegów do nauki języków obcych poprzez zagłębianie się w teksty piosenek anglojęzycznych i nie tylko.

      

     Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji i nagrań z występu.

    • „Dzień Otwarty” w przedszkolu

    •     Dnia 12 maja 2023r. odbył się Dzień Otwarty w oddziale przedszkolnym pod hasłem „Przygoda z Europą”.

         Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do naszego przedszkola w towarzystwie rodziców i w obecności Pani dyrektor Ewy Bodys-Teterycz mogły zapoznać się z pracownikami szkoły i wyposażeniem sali, uczestniczyły w zajęciach z edukacji polonistycznej i plastycznej, zabawach integracyjnych, muzycznych i ruchowych. Był też słodki poczęstunek i wspólny obiad. Dzień ten dostarczył dzieciom mnóstwo radości, pokazał, że nasze przedszkole jest dobrze wyposażone w zabawki, sprzęt multimedialny (aktywna tablica, laptop, kserokopiarka), meble. Jest to miejsce, gdzie można ciekawie spędzić czas. Dzieciom podobała się „podróż” po krajach Unii Europejskiej i zajęcia z aktywną tablicą.

         W nagrodę za wspaniałą zabawę każde dziecko otrzymało kolorowy balonik, własnoręcznie wykonaną flagę UE i wiele wspaniałych przeżyć.

    • „Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    •         5 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

         Rozpoczęła się ona wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa.  Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego( 1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.

             Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

                W trakcie uroczystości zaśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko” oraz dwie wzruszające pieśni o Ojczyźnie.

                Po występach artystycznych Pani dyrektor Ewa Bodys-Teterycz podziękowała uczniom

     i wychowawcom kl. V i VI za przygotowanie części artystycznej, a widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

      

    • Wyjazd na spektakl ,,Dziady cz.II" Adama Mickiewicza

    •  

               26 kwietnia br. uczniowie klasy VI,VII i VIII pod opieką pani Jadwigi Kowalik i pani Elżbiety Bździuch udali się do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu ,,Dziady cz. II" Adama Mickiewicza w wykonaniu profesjonalnych aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie.         Wśród blasku świec i pomysłowej, mrocznej scenografii śledziliśmy niezwykłe historie trzech duchów: Aniołków- Rózi i Józia, Widma Złego Pana oraz pasterki Zosi. Zawsze taka forma poznawania literatury bardziej przemawia do  wyobraźni czytelnika niż zwykłe czytanie choćby najciekawszej książki.  Zrealizowane z dbałością o słowo widowisko teatralne, oparte na obyczajach, pieśniach i tradycji polskiej zachwyciło widzów. Interesująca scenografia, świetne kreacje aktorskie wywołały zainteresowanie naszej młodzieży. Ciekawa inscenizacja wprowadziła nas w nastrój odprawianych guseł. Charakteryzacja aktorów idealnie dopełniała doskonałą grę, a wplatana muzyka oraz odgłosy przyprawiały o dreszcze. Chwilami mieliśmy wrażenie, że rzeczywiście bierzemy udział w wywoływaniu duchów.  Kontakt z prawdziwym teatrem jest okazją do rozbudzania wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem. Młodzież dodatkowo uczy się również kulturalnego odbioru sztuki oraz zachowania w teatrze.

            

    • “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

    • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

     Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

     Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

     W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

     Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.

     ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

     Termin Akcji: Od 8 maja do 16 maja 2023r.

     Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa w Babicach.

     PARTNERZY AKCJI :

     Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.

     Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

     Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00

     e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

     ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

     NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK

    • Międzynarodowy Dzień Ziemi

    • Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.

     Uczniowie naszej szkoły zadbali, aby otaczająca nas przyroda świadczyła o naszej świadomości ekologicznej. W kwietniu  pielęgnowali przyszkolne ogródki klasowe, zostały one wyplewione i posadzono nowe rośliny. Celem podjętych działań jest pogłębienie wiadomości dzieci na temat roślin i zwierząt żyjących na Ziemi, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Nasi uczniowie rozumieją znaczenie działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

     Społeczność szkolna zaangażowała się także w przygotowanie akademii z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Chętni uczniowie z przyjemnością przekazali wiele cennych porad, jak dbać o środowisko. Inscenizacja pt. „Jak uczyliśmy Kamila szanować przyrodę” ukazała zgubny wpływ nieprzemyślanych działań człowieka na środowisko przyrodnicze. Razem zastanowiliśmy się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak temu można zaradzić.

    • Pielgrzymka do Częstochowy 27.04-28.04.2023r.

    • 27 kwietnia 2023r. uczniowie z klas 6, 7 i 8 wraz z rodzicami i opiekunami p. Marzanną Gutyj, p. Eweliną Gargula, ks. Łukaszem Łukasiewiczem wyruszyli  na pielgrzymkę do Częstochowy. W drodze do celu zwiedziliśmy Góry Świętokrzyskie. Pod opieką fantastycznej pani przewodnik, – p. Ewy Krakowiak zdobyliśmy Łysą Górę -595 m n.p.m., przy okazji dowiadując się wiele interesujących ciekawostek przyrodniczych. Na jej szczycie zwiedziliśmy klasztor o.Oblatów, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Na Łysej Górze mieliśmy możliwość podziwiać niesamowite i potężne gołoborza znajdujące się na jej północnym zboczu. To również dawne miejsce spotkań pogan, a także według wielu podań czarownic, które na Łysą Górę miały przylatywać na miotle. 

     W dalszej kolejności mieliśmy przyjemność odwiedzić Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach, gdzie mogliśmy przyjrzeć się Amfiteatrowi Kadzielnia. Widoki stamtąd były również cudowne!

     Następnie dotarliśmy do ruin zamku w Chęcinach, który został wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku. Przechodząc traktem królewskim, dotarliśmy do zamku, gdzie zwiedziliśmy zamek dolny, skarbiec królewski i weszliśmy na basztę z punktem widokowym, skąd przy pięknej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry!

                 Po całym dniu wrażeń dotarliśmy do Częstochowy, gdzie u Sióstr Antoninek czekała na nas pyszna obiadokolacja. O godz. 20.00 udaliśmy się do kaplicy na Mszę świętą, odprawioną przez ks. Łukasza Łukasiewicza. Po Eucharystii wszyscy razem wyruszyliśmy na Apel Jasnogórski. Na miejscu, czekała na nas jeszcze jedna bardzo miła niespodzianka, okazało się, że trafiliśmy na comiesięczne czuwanie "Z Błogosławionym Prymasem w Domu Matki", Patronem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, w związku z tym uczestniczyliśmy w wystawieniu obrazu Wielkiego Prymasa, Bł. Stefana Wyszyńskiego.

     W piątek pobudka o godz. 5.00, gdyż kolejnym celem pielgrzymowania było odsłonięcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Na mszy świętej modliliśmy się głównie w intencjach ósmoklasistów o dobre zdanie egzaminów, a po mszy wędrując na kolanach wokół ołtarza, składaliśmy swoje osobiste prośby Matce Najświętszej.  Wizyta w klasztorze na Jasnej Górze była dla nas bardzo ważnym przeżyciem. 

     Po Mszy świętej wróciliśmy na śniadanie i wykwaterowanie się z pokojów. Następnie mieliśmy czas wolny na zwiedzanie Jasnej Góry i zakup pamiątek. Każdy wykorzystał go według własnych potrzeb.

     Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Geoedukacji w Kielcach, które eksplorowaliśmy w formie gry terenowej. Dostaliśmy kartki i długopisy do zaznaczania odpowiedzi. Zaczęliśmy od wystawy pierwszych żyjących na tym terenie organizmów. Multimedialne zdjęcia oraz skamieliny zachwyciły nas. Trasa wiła się przez poszczególne okresy geologiczne Ziemi, a my mieliśmy wrażenie, że chodzimy po dnie prehistorycznego morza. Nad nami na suficie można było zobaczyć lustro wody i usłyszeć szum fal. Widzieliśmy również, jak wyglądały dawne rafy koralowe i inne morskie stworzenia. Ścieżka doprowadziła nas do Geolabolatorium, w którym można było doświadczyć, jak wypiętrzają się góry, tworzą osuwiska. Ekrany multimedialne ukazywały budowę planety Ziemia, rodzaje skał i wiele ciekawych informacji. Niezwykłą atrakcją na końcu tego poziomu zwiedzania był krótki seans w kinie 3D – Kapsuła Czasu.  Film opowiadał o początkach życia na planecie, gdzie my, widzowie, znajdowaliśmy się w kapsule podróżującej przez poszczególne okresy geologiczne Ziemi i poznawaliśmy ewolucję organizmów. Na końcu zwiedzania zeszliśmy na sam dół do wirtualnej jaskini, gdzie spotkaliśmy największego zwierza pływającego w tych wodach.

     Tutaj dowiedzieliśmy się także, jak na przestrzeni epok wyglądała i zmieniała się nasza planeta oraz położenie kontynentów.

     Te wspaniałe dwa dni były czasem nie tylko modlitwy, ale także relaksu, uśmiechu i integracji międzyklasowej, ale też i rodzinnej.  

    • Tydzień ekologiczny w przedszkolu

    • W dniach 17-21 kwietnia 2023r. w grupie przedszkolnej realizowane były: program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” oraz program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

     Przedszkolaki chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, oglądały film edukacyjny, wypatrywały znaczków ekologicznych. Do szkoły przyniosły produkty ekologiczne z zielonym listkiem, które na koniec zajęć zjadły z apetytyem, pamiętając o potrzebie mycia rąk przed jedzeniem. Dzięki realizacji programu dzieci dowiedziały się m.in. co oznacza pojęcie "produkt ekologiczny" i jak go rozpoznać, poznały piramidę zdrowego żywienia i stylu życia, utrwaliły etapy poprawnego mycia rąk. Przedszkolaki dowiedziały się również jakich produktów powinniśmy jeść najwięcej, a jakich unikać czy też jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia.

     W realizacji programu wsparciem służył doradca zawodowy, który przeprowadził zajęcia "Znaczenie pracy rolnika dla ludzi" oraz rodzice, którzy zakupili produkty ekologiczne na zajęcia. Na spotkaniu z rodzicami wychowawca omówił znaczenie wyboru produktów ekologicznych do spożycia dla zdrowia dzieci i dorosłych oraz zachęcał do propagowania zdrowego stylu życia.

     W ramach edukacji antytytoniowej dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych dotyczących źródeł dymu oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach, gdy dorośli palą przy nich tytoń. Celem tych zajęć był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie u dzieci umiejętności unikania kontaktu z palącymi.

     Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi przedszkolaki wraz z wychowawcą posprzątały teren wokół szkoły, segregując śmieci do odpowiednich pojemników.