• XXII Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Tarnogrodzie

    • 17 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, który odbył się w Tarnogrodzie. Grupa uczniów z „Koła Przyjaciół Biblioteki” zaprezentowała spektakl pt. „Kopciuszek”, do którego przygotowała także scenografię i rekwizyty. Dużym zaangażowaniem wykazali się również rodzice, którzy zadbali o piękne kostiumy dla „młodych aktorów”, pomogli w zapewnieniu transportu oraz sprawowaniu opieki podczas wyjazdu.

     Całe przedsięwzięcie wymagało dużego zaangażowania, a uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Sprzyjało także kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, takich jak: nawiązywanie wzajemnych relacji oraz rozwijanie współpracy w grupie.

     Było to nowe doświadczenie dla naszych uczniów.  Po raz pierwszy wystąpili na tak dużej scenie, w świetle reflektorów, co wymagało od nich wielkiej odwagi oraz pokonania własnych słabości i obaw. Dało możliwość prezentacji przed widownią szerszą niż szkolna.

     Za swój występ uczniowie otrzymali pamiątkową statuetkę oraz dyplom.

    • Szkolne eliminacje do XX FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „DAS FESTIVAL OF THE SONGS”

    • 14 kwietnia 2023r. odbyły się szkolne eliminacje do XX FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „DAS FESTIVAL OF THE SONGS” POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA BIŁGORAJ organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.  Do konkursu zgłosili się uczniowie klasy IV i VII. W zespole 3 osobowym z piosenką Shakiry pt.”Waka waka” wystąpiły Zuzanna Pokarowska, Lena Welcz oraz Karolina Kominek. Cover piosenki pt. „Shallow” autorstwa Lady Gaga & Bradley Cooper’a w duecie wykonali Lena Ćwikła i Szymon Hałasa, natomiast Julia Horodko z klasy VII zaczarowała swoim głosem wykonując piosenkę Lewis’a Capaldi – „Someone You Loved”. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: przewodnicząca: dyr. szkoły p. Ewa Bodys-Teterycz, nauczyciel muzyki – p. Alina Kras, p. Marzanna Gutyj, p. Wiesława Dyrka oraz przewodnicząca szkolnej rady rodziców p. Natalia Otkała. Po bardzo burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Lena Ćwikła i Szymon Hałasa z kl. IV oraz Julia Horodko z klasy VII.

    • Dni Otwarte ZSCKR w Różańcu

    • 13 kwietnia 2023r. uczniowie klasy VII oraz jeden uczeń z klasy VIII wzięli udział w wyjeździe na Dni Otwarte do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok szk. 2023/2024, poznali zaplecze dydaktyczne i bazę wyposażeniową szkoły, degustowali pyszne smakołyki, a nawet bezalkoholowe drinki. Uwieńczeniem było wspólne spotkanie przy ognisku z kiełbaską oraz znakomitym bigosem. 

      

    • "FESTIWAL TALENTÓW"

    • Rozstrzygnięcie konkursu "FESTIWAL TALENTÓW"

     W naszej szkole  20 marca 2023r.  (poniedziałek) odbył się  konkurs „ FESTIWAL TALENTÓW”.

     Celem konkursu było rozwijanie kreatywności uczniów, ich zainteresowań i talentów, umożliwienie prezentacji swoich pasji większej grupie odbiorców.

     Konkurs skierowany był do dzieci, które chciały zaprezentować swoje zainteresowania, pasje, hobby, osiągnięcia czy talent. Do konkursu przystąpiło 24 uczestników z różnych grup wiekowych. Każdy zaprezentował swój jedyny i niepowtarzalny talent. Jury w składzie; przewodnicząca Ewa Bodys Teterycz, członkowie: Jolanta Mazur i Maja Pikuta miało bardzo trudny wybór. Po naradzie ogłoszono werdykt: 

     NAGRODA SPECJALNA

     Beniamin Kubów

     W I kategorii wiekowej:

     I miejsce

     Magdalena Buńko

     II miejsce

     Lena Kaproń

     Kinga Odrzywolska

     Martyna Szostak

     III miejsce 

     Mateusz Szostak

     Oliwia Brodziak

     W II kategorii wiekowej:

     I miejsce 

     Oleszek Zuzanna

     Pokarowska Zuzanna

     Kominek Karolina i Lena Welcz

     II miejsce 

     Julia Horodko i Angelika Łukasik

     III miejsce 

     Mateusz Maksim

     Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!.

    • WIELKI POLAK MIKOŁAJ KOPERNIK

    • Senat RP, pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata, przyjął w dn. 18.11.2022 r. uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z 550 rocznicą urodzin i 480 rocznicą śmierci wybitnego polskiego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej.

      

     Obchody upamiętniające sylwetkę Wielkiego Polaka Mikołaja Kopernika w SP w Babicach.

      

     Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostaną dwa konkursy:

     a) dla oddziałów przedszkolnych oraz klas od 1 do 4 – praca plastyczna ukazująca sylwetkę Mikołaja Kopernika (technika dowolna, format maksymalnie A4) – uczniowie składają prace do swoich wychowawców do dn. 14.04.2023 r.,

     b) dla klas od 5 do 8 – quiz wiedzy o Mikołaju Koperniku (materiał do nauki udostępnia organizator), przeprowadzony w dn. 18.04.2023 r., uczniowie zgłaszają chęć udziału do wychowawców klas do dn. 14.04.2023 r.

     Zachęcam do rywalizacji, nagrody czekają.

     Organizator: Beata Jaworowska

    • ZAWODY SPORTOWE

    • 22 marca 2023r. braliśmy udział w zawodach sportowych w koszykówkę, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Zamchu. Rywalizowały ze sobą po trzy drużyny z każdej kategorii wiekowej. Nasz szkoła zajęła w klasyfikacji ogólnej III miejsce . Oto fotorelacja z imprezy międzyszkolnej. 

    • FESTIWAL TALENTÓW

    • 20 marca 2023r. z okazji 1 Dnia Wiosny obył się konkurs „Festiwal Talentów. Uczniowie mogli zaprezentować na forum szkoły swoje pasje. Prezentacje miały różne formy: taneczne, plastyczne, manualne, wokalne, grę na instrumencie, układy choreograficzne połączone z elementami gimnastyki akrobatycznej. Był też pokaz budowania z klocków Lego. Umiejętności uczestników oceniało jury. Publiczność spontanicznie i żywiołowo reagowała na każdy występ. Rywalizacja było bardzo wyrównana oraz różnorodna.

      

     Następnie w drugiej części uroczystości odbył się pokaz mody wykonanej przez uczniów, którzy wcieli się w role nauczycieli naszej szkoły. Na koniec zadaniem grona pedagogicznego było odgadnąć, który uczeń jest jego sobowtórem. Dzień ten zakończył się występem tanecznym dziewczynek.

     Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy występów i życzymy dalszej wytrwałości w rozwijaniu swoich zainteresowań i uzdolnień.

      

     Podziwiamy odwagę, zaangażowanie i Wasze talenty. Pamiętajcie, że w każdym drzemie jakiś ukryty talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.

    • 22 marca - Światowy Dzień Wody

    • Obchodziliśmy go także i my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce:)

     Z okazji ww. dnia uczniowie klas starszych wzięli udział w zajęciach, których głównym celem było uświadomienie, jak ważną rolę woda pełni w naszym życiu oraz sprecyzowanie, dlaczego należy ją szanować i oszczędzać.

     W dniu swojego święta Pani Woda towarzyszyła całej społeczności szkolnej.

    • „Zawodowy strzał w 10!”

    • „Zawodowy strzał w 10!” to program skierowany do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, który ma pomóc im w wybraniu ścieżki zawodowej.W dniu 21 marca 2023r.  uczniowie klasy 8 naszej szkoły wraz z wychowawcą wyjechali na Dni Otwarte do  Biłgoraja, aby poznać i przeanalizować ofertę szkół ponadpodstawowych w powiecie biłgorajskim. Wyjazd ten miał na celu wsparcie młodzieży w planowaniu przez nich własnych ścieżek edukacyjno-zawodowych.

                     Pierwszą szkołą, którą odwiedzili, było I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju.  Na początku uczniowie zostali  zaproszeni na aulę, gdzie pani dyrektor szkoły przedstawiła  poszczególne kierunki kształcenia. Samorząd uczniowski tejże szkoły przedstawił ofertę ciekawych zajęć pozalekcyjnych , wycieczek i wyjazdów szkolnych. Później przyszli absolwenci zwiedzali szkołę z przydzielonymi  przewodnikami uczniami liceum. Przewodnicy oprowadzili uczniów  po klasach, gdzie czekały na nich różne  pokazy w pracowniach przedmiotowych, np. biologicznej, chemicznej, informatycznej, językowej oraz słodki poczęstunek. W szkole panowała miła atmosfera. Na korytarzach szkoły prezentowali swoje zdolności absolwenci liceum , malowali obrazy, koncertowali w zespolach muzycznych. Podczas zwiedzania grupa uczniów liceum zaprosiła Beniamina ucznia naszej szkoły do wspólnego koncertu muzycznego.  Nastepnie uczniowie uczestniczyli w targach zawodowychh zorganizowanych w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.Na sali gimnastycznej prezentowały sie szkoły ponadpodstawowe powiatu biłgorajskiego. Szkoły prezentowały    poszczególne profile z liceum, technikum oraz szkoły branżowej. Odbyły się również pokazy zawodów, w których kształci szkoła. Podczas pokazów uczniowie mieli możliwość sprawdzenia, jak wygląda nauka w różnych typach szkół.  Młodzi kandydaci do szkoły średniej mogli też poradzić się swoich starszych kolegów odnośnie do wyboru kierunku kształcenia w technikum oraz szkołach branżowych. Spacerując wśród stanowisk można było spróbować różnych smakołyków przygotowanych przez szkoły gastronomiczne.

              Dni Otwarte to dobra impreza dla młodzieży planującej już swoją karierę edukacyjno-zawodową. Miejmy nadzieję, że ten wyjazd nieco naświetlił przyszłym absolwentom naszej szkoły wybór nowej drogi kształcenia.

      

    • VI edycja Konkursu Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla Uczniów Szkół Podstawowych

    • 🏆W piątek 10 marca 2023r. w siedzibie filii w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła sią VI edycja Konkursu Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla Uczniów Szkół Podstawowych, przygotowana przez pracowników oraz studentów kierunku filologia angielska.

     W konkursie wzięło udział 73 uczniów reprezentujących 16 szkół z województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, a także lubelskiego-czyli dwóch uczniów naszej szkoły – Beniamin Kubów oraz Paweł Kawa z kl. VIII. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym JM Rektora UJK, prof. dr hab. Stanisława Głuszka, Burmistrza Miasta Sandomierza – Pana Marcina Marca, Starosty Powiatu Sandomierskiego – Pana Marcina Piwnika; a także Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu i Agencji Rozwoju Przemysłu Oddział w Tarnobrzegu – Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Europark Wisłosan.

     Konkurs zorganizowały dr Anna Gilarek oraz mgr Urszula Żmuda.

     W trakcie prac komisji konkursowej, uczniowie wysłuchali wykładów przygotowanych przez pracowników filii, dr Małgorzatę Makowską i dr Magdalenę Zdziebło.

     Choć bez podium i bez nagród, to z pewnością wróciliśmy do domu bogatsi w doświadczenia oraz szerszą wiedzę z zakresu kultury i geografii krajów anglojęzycznych. 😊

    • Enjoy your meal! Smacznego!

    • Gotowanie na lekcji języka angielskiego??? Czemu nie?

     Nauka języka angielskiego to nie tylko nauka z podręcznikiem. 9 marca 2023r. uczniowie klasy VI wzięli udział w projekcie łączącym przygotowywanie posiłków  oraz dzielenie się przepisami z kolegami i koleżankami poprzez odegranie dialogów z podaniem przepisu i składników. A to wszystko - w języku angielskim.  Uczniowie pracowali w dwóch grupach i przygotowali wybrane przez siebie posiłki: pizza oraz sałatka. Każdy z projektów był niepowtarzalny. Podczas lekcji szóstoklasiści mogli nie tylko zaprezentować sposób przygotowania ulubionych dań, ale również dokonać degustacji pyszności przygotowanych przez drugą grupę. Wykonanie zadania ułatwiły pomoce kuchenne zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci,  w ruch poszły noże, deski do krojenia oraz piekarnik.

     Nauka języka angielskiego podczas gotowania to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy, utrwalania i rozwijania słownictwa stosowanego w życiu codziennym, a przede wszystkim do przyjemnego sposobu spędzenia czasu oraz sprawienia radości sobie i swoim koleżankom i kolegom.

     Celem zajęć było:

     - utrwalenie poznanego słownictwa,

     - motywowanie uczniów do rozwijania zasobu leksykalnego,

     - urozmaicenie zajęć języka angielskiego,

     - motywowanie uczniów do prowadzenia konwersacji w języku angielskim.

    • Wyjątkowe spotkanie z pracownikami banku PKO

    • W tym roku obchodzimy 10 rocznicę  współpracy Banku PKO  z naszą szkołą. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie naszej szkoły 10 marca 2023 r. mieli możliwość wysłuchania ciekawych  informacji dotyczących finansów, przedsiębiorczości oraz cyberbezpieczeństwa przez pracowników banku PKO Panią Marzenę Krzeszowiec i  Pana Jarosława Antonik. Zaproszeni goście opowiedzieli, w jaki sposób dbać o ochronę tożsamości w internecie. Uczestnicy poznali techniki wykradania danych wykorzystywane przez hakerów, dowiedzieli się, na co zwracać uwagę, aby zadbać o własne bezpieczeństwo w internecie. Goście przedstawili szeroką ofertę oszczędzania dla uczniów, możliwość otworzenia bezpłatnego konta SKO KONTO DLA UCZNIA w wieku od 5 lat do ukończenia 13 roku życia oraz KONTA JUNIOR dla uczniów po 13 roku życia. Zachęcali,  aby  od najmłodszych lat nie tylko oszczędzać, ale także planować wydatki.  Sposób prowadzenia i przedstawienie tematu oraz  zaznajomienie z nudnymi, ekonomicznymi pojęciami był tak profesjonalnie przygotowany i przeprowadzony, że przyszli bankowcy, ekonomiści, biznesmeni słuchali bardzo uważnie.  Serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję.

    • Spotkanie z pracownikiem PIP

    • W dniu 14 marca uczniowie   klasy VII  i VIII wzięli  udział w spotkaniu z przedstawicielem  Państwowej Inspekcji Pracy w Zamościu. Było to spotkanie realizujące program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa” w ramach którego,  osoby uczące się w wieku 14-25 lat, mogą w trakcie edukacji  podejmować  pierwszą pracę. Spotkanie miało na celu upowszechnianie kultury praworządności i bezpieczeństwa pracy, a także edukacji młodych osób, podnoszenia ich świadomości w dziedzinie bezpieczeństwa, praw i obowiązków w pracy, upowszechnianie wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wśród osób podejmujących pierwsza pracę lub planujących zatrudnienie. Spotkanie upłynęło w atmosferze skupienia i uwagi  prowadzący  zadawał pytania i nagradzał  uczniów za podawanie prawidłowych odpowiedzi.  

    • Spotkanie z klaunem Waldusiem.

    • 14 marca 2023r. naszą szkołę odwiedził  klaun Walduś.

     Klaun angażował do zabawy większość uczniów, nagradzając ich słodkimi upominkami. Walduś zademonstrował wiele różnych i ciekawych sztuczek oraz zagadek. Widzowie z wielkim entuzjazmem stawiali czoło wyzwaniom klauna. Oto fotorelacja ze spotkania. 

    • Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.

    • 8 marca 2023r.– Międzynarodowy Dzień Kobiet, który na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W naszej szkole pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. Na szkolnym korytarzu czuło się wyjątkową atmosferę. Ksiądz jako przedstawiciel płci męskiej złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia.

     Samorząd Uczniowski rozstrzygnął konkurs na „Najsympatyczniejszą dziewczynkę w szkole”.

     Najwięcej głosów zdobyła:

     Magda Buńko oddział przedszkolny,

     Hanna Mielnik kl. II

     Maja Pikuta kl. VII.

      

     Tego dnia wszystkie dziewczynki poczuły się ważne i docenione.

    • Warsztaty zdobienia pisanek

    • Zwyczaj malowania jaj ma w Polsce tysiącletnią tradycję. Zdobione jaja w zależności od zastosowanej techniki nazywane są pisankami lub kraszankami. Najważniejszym celem warsztatów ze zdobienia było przekazywanie młodszemu pokoleniu tradycji wykonywania pisanek.

     Zaproszona do naszej szkoły ludowa twórczyni Pani Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego prezentowała nam, w jaki sposób wykonać pisankę będącą dziełem sztuki, wykorzystując  technikę batikową, polegającą na „pisaniu” wzoru na powierzchni jajka roztopionym woskiem za pomocą pisaka wykonanego z blaszki w formie lejka.

     Warsztaty adresowane były do wszystkich dzieci, młodzieży i nauczycieli naszej szkoły. Uczestnicy wykazali  się niezwykłą inwencją twórczą. Mieliśmy możliwość spróbowania swoich sił w trudnej rękodzielniczej twórczości, odkrywania swoich talentów, rozwijania pasji, uświadamiania sobie konieczności dbania o tradycję regionalną. Mogliśmy podziwiać dzieła naszych małych i dużych artystów amatorów.

     Wspólne tworzenie pisanek to sposób na wartościowe spędzenie wolnego czasu, daje również poczucie satysfakcji z artystycznej rękodzielniczej pracy i dumy z wykonanego dzieła.

     Serdeczne podziękowania kierujemy dla rady rodziców za sfinansowanie warsztatów.

    • Popołudnie w kinie Stylowy

    • 1 marca 2023r.  uczniowie naszej szkoły z opiekunami Marzanną Gutyj i Elżbietą Bździuch spędzili popołudnie w kinie Stylowy w Zamościu, oglądając film ASTERIKS I OBELIKS: IMPERIUM SMOKA . Przejazd do kina i bilety ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Obszy,  była to nagroda w Konkursie  Twórczości Bożonarodzeniowej 2023. Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje.  Uśmiechnięte buzie uczestników wyjazdu oraz pełne przejęcia komentarze to potwierdzenie dobrze spędzonego popołudnia.

    • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

    • W br. szkolnym na dzień 7 lutego przypadł Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), natomiast działania związane z bezpieczeństwem w sieci realizowane są  od początku lutego do końca marca 2023 r.

     Na początek warto wspomnieć, czym ta inicjatywa jest i z czym się wiąże.

     Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co roku DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.

     W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

      

     W tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach przystąpili do cyklu lekcji online zorganizowanych przez partnera  Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które były prowadzone przez organizatorów i partnerów DBI. Lekcje odbywały się z podziałem na 3 kategorie wiekowe i obejmowały niżej wymienione zagadnienia:

     klasy 7-8:

     „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?” Lekcja dotyczyła zagadnień związanych z dezinformacją w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem dezinformacji w mediach społecznościowych. Prowadząca opowiedziała, jak rozpoznawać fake newsy i jak należy weryfikować informacje w Internecie, a także, w jaki sposób dbać o higienę cyfrową i jak nie poddawać się dezinformacji.

     „Dbam o swoją prywatność online.” Lekcja poświęcona była wizerunkowi online. Młodzież poznała zagadnienia z nim związane, takie jak cyfrowy ślad, reputacja online, prywatność. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak budować pozytywny wizerunek w Internecie i jakie zagrożenia wiążą się z  brakiem dbałości o prywatność. Lekcji towarzyszyły praktyczne ćwiczenia. Nie zabrakło też przykładów z życia, które pomogły lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

     „Narzędzia Open Source do działań kreatywnych.”

     Lekcja dotyczyła internetowych narzędzi do działań kreatywnych. Podczas lekcji uczniowie poznali narzędzia do tworzenia map, tworzenia grafiki wektorowej oraz montażu audio. Prowadzący opowiedział, na jakich zasadach działają narzędzia Open Source i w jaki sposób z nich korzystać. Uczniowie mieli też okazję spróbować swoich sił w operowaniu w 3 wymiarach i dowiedzieli się, na podstawie jakich danych powstają mapy.

     klasy 4-6:

     "Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?"

     Lekcja dotyczyła najważniejszych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzący opowiedział, na co zwrócić uwagę, aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi i tożsamością oraz jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i spokój podczas korzystania z gier, aplikacji oraz usług sieciowych.

     "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów".

     Zagadnienie przedstawione zostało w formie spektaklu oraz spotkania z bohaterami, odbyło się za pomocą platformy YouTube. Plik i Folder to bohaterowie projektu, który jest wynikiem współpracy NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Te dwie fikcyjne postaci wprowadziły dzieci w wirtualny świat, tłumaczyły jego podstawowe pojęcia, ostrzegały przed czyhającymi w nim zagrożeniach oraz uczyły, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

     klasy 1-3:

     „Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa!”

     Lekcja nawiązywała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa:

     - Chroń swoją prywatność;

      - Mów, jeśli coś jest nie tak;

      - Nie ufaj osobom poznanym w sieci;

      - Szanuj innych w sieci;

      - Korzystaj z internetu z umiarem.

     „Sieciaki – internet bez przesady.”

     Zajęcia poświęcone były problemowi nadużywania ekranów. Dzieci poznały Sieciakowe Zasady Ekranowe i dowiedziały się, jak dbać o cyfrową higienę i umiar w korzystaniu z sieci.

    • Wyjazd na spektakl teatralny

    • 21 lutego 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wyjechali do Biłgoraja na przedstawienie teatralne pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Celem wyjazdu było między innymi rozbudzenie zainteresowania kulturą oraz wyzwolenie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego podróżowania autokarem  oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze.

      Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza zaprezentował bajkę, w której zawarte są nieprzemijające wartości  jak: przyjaźń, dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą, podbudowane głębokim morałem. Mali widzowie odbyli ekscytującą wyprawę w głąb Rzacholeckiego Lasu, której celem było rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.

     Uśmiechy na twarzy oraz gromkie brawa dzieci po spektaklu były dowodem na to, że wyjazd można uznać za udany.

    • Nauka przez zabawę? Jasne, że tak!!!

    • Uczniowie klasy IV wzięli udział w projekcie z języka angielskiego „At a friend’s house”. Dzieci odegrały dialogi z życia codziennego, nagrywając scenki sytuacyjne i zarazem świetnie się przy tym bawiąc. Co więcej, dzieciaki zaangażowały również swoje rodziny i bliskich, fantastycznie promując używanie języka angielskiego!

     Jakich zwrotów możemy się od nich nauczyć? Zachęcamy do obejrzenia filmików i pouczmy się razem z czwartoklasistami!

     good morning – dzień dobry

     good afternoon - dzień dobry (po południu)

     good evening -  dobry wieczór

     good bye – do widzenia

     How are you? – jak się masz?

     I’m fine, thank you. And you?– mam się dobrze, dziękuję. A ty?

     have a seat – usiądź proszę

     help yourself to the (sandwich) – poczęstuj się (kanapką)

     What a pity! -  jaka szkoda

     What a disaster! – co za katastrofa

     Where are you from? – skąd pochodzisz?