• Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

    • Dnia 21 czerwca 2024 roku nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie ósmej klasy. Pożegnaliśmy również odchodzącą na emeryturę wieloletnią nauczycielkę matematyki - Panią Marzannę Gutyj. 

     Na początku głos zabrały dzieci dziękując za trud włożony przez Panią Marzannę w ich nauczanie i wychowanie. Pani dyrektor w imieniu własnym oraz wszystkich pracowników ze wzruszeniem w głosie pożegnała odchodząca na zasłużoną emeryturę koleżankę. Do pożegnalnych życzeń dołączyła się emerytowana Pani dyrektor oraz przewodnicząca rady rodziców.

     Dla Pani Marzanny kończy się czas trudnej, ale jakże satysfakcjonującej pracy nauczyciela. Zaczyna się czas zasłużonego wypoczynku w gronie rodziny i przyjaciół.

     Wam kochani uczniowie gratulujemy sukcesów, osiągnięć oraz promocji do kolejnych klas.

     Życzymy wszystkim uczniom i Rodzicom, by nadchodzące wakacje były spokojne, pełne niezapomnianych wrażeń, a absolwentom – sukcesów w edukacji, w szkołach ponadpodstawowych oraz w dorosłym życiu.

     Dziękujemy za ten wspaniały rok. Do zobaczenia we wrześniu! 

     E.G.

    • Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego "Międzyczas" w Szegdach

    • Uczniowie klas 0 - III wraz z opiekunami wyruszyli 7 czerwca na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Międzyczas” w miejscowości Szegdy.

     Po przyjeździe na miejsce Gospodarze przywitali nas serdecznie i zaprosili na warsztaty „Pieczenia ciasteczek”. Podczas zajęć omówiona została technologia powstania niektórych składników oraz etapy wykonania ciasta. Następnie dzieci przystąpiły do formowania oraz dekorowania ciastek. Tak przygotowane ciasteczka zostały upieczone w prawdziwym piecu chlebowym.

     Po zajęciach dzieci odwiedziły zwierzęta zamieszkujące w gospodarstwie: króliki, kury, małe kurczątka, kaczki, indyki, kozy, konie, krowy, lamy i owce. Z zachwytem słuchały opowieści pani gospodyni o ciekawostkach z życia zwierząt. Największą atrakcją było karmienie, a wcześniej przygotowywanie dla nich pożywienia. Dzieci samodzielnie rwały na łące trawę dla królików oraz przewoziły taczką, co było też dużą frajdą.

     Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum wsi: dawnych maszyn rolniczych, mebli, naczyń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym oraz sprzętów wykorzystywanych do wykonywania tradycyjnych zawodów. W trakcie zwiedzania Gospodyni opowiedziała też dzieciom bajkę, swojego autorstwa, którą wysłuchały z dużym zaciekawieniem.

     Następnie udaliśmy się na poczęstunek: kiełbaskę pieczoną na ognisku, świeży chlebek, herbatkę. Odbyła się również degustacja ciasteczek. Posiłek wszystkim bardzo smakował.

     Atmosfera podczas wycieczki była bardzo miła. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu, zabierając ze sobą pamiątki z pobytu – własnoręcznie wykonane ciasteczka. Wycieczka była udana, co było widać po zadowolonych minach dzieci.

     A.K.

    • ANGELIKA MACH-absolwentka chlubą naszej szkoły

    •          Angelika Mach pochodzi z Babic w gminie Obsza. Swoją przygodę z lekkoatletyką zaczynała w Zniczu Biłgoraj. Ma na swoim koncie brązowy medal mistrzostw Europy w maratonie drużynowo (Monachium 2022). Jest dwukrotną brązową medalistką mistrzostw świata w biegach górskich w kategorii juniorek (indywidualnie oraz drużynowo). Uczestniczyła w letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, które z powodu pandemii odbyły się w 2021 roku.

            Nasza absolwentka to wychowanka biłgorajskiego znicza, podczas maratonu w Walencji wywalczyła minimum kwalifikacyjne do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się już niedługo w Paryżu. Ustanowiła też nowy rekord życiowy. Z tej okazji młodsi uczniowie naszej szkoły postanowili przygotować dla niej własnoręcznie wykonane laurki, zaś starsi namalowali plakaty oraz nagrali filmik, który może być dla niej motywacją w walce o medal. My jako społeczność szkolna jesteśmy bardzo dumni z Angeliki za tak już ogromne osiągnięcia i będziemy za nią trzymać kciuki. Nasze motto to "ANGELIKA BIEGNIJ PO ZŁOTO" :)))  (M. K.)

    • Dzień Rodziny w naszej szkole

    • 29.05.2024r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Rodziny. Z tej wyjątkowej okazji nauczyciele wraz z rodzicami przygotowali występ -niespodziankę. Przedstawienie rozpoczęło dzień pełen wspaniałych atrakcji. Dzieci wraz ze swoimi rodzinami uczestniczyły w warsztatach z robienia slimów, brały udział w pokazie ognistych baniek. Do ich dyspozycji były rówież dmuchańce. Można było zapleść sobie kolorowe warkoczyki, pomalować buzie, a nawet zrobić tatuaż. Chętni wzięli udział w rozgrywkach piłkarskich. Nie zabrakło również tańców. Dzięki rodzicom oraz nauczycielom można było zjeść pyszne gofry z bitą śmietaną i truskawkami, watę cukrową czy popcorn. Odwiedził nas również zaprzyjaźniony miś:) To nie wszystkie z wczorajszych atrakcji. Zachęcamy do odwiedzenia Facebooka naszej szkoły, tam krótki filmik z wczorajszej zabawy. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień dla nas stanie się niezapomniany. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do  sponsorów oraz organizatorów naszej imprezy: Zarządu i Dyrektor Banku Spółdzielczego w Obszy pani Katarzyny Książek, Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Babicach na ręce przewodniczącej pani Anny Kraczek, Szkolnej Kasy Oszczędności SP Babice i jej opiekunów. 

    • „Święto Patrona Szkoły - bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego”

    • 28 maja w naszej szkole odbyło się Święto Patrona Szkoły Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej sprawowanej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Babicach, gdzie zgromadziło się grono pedagogiczne, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Eucharystia była sprawowana z formularza o bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim. Ks. Łukasz w kazniu za przykład postawił nam Patrona naszej szkoły, który jest dla nas najlepszym nauczycielem. Dalsza część świętowania miała miejsce w budynku szkoły. Klasa VIII i V przygotowała montaż słowno-muzyczny przybliżający postać Prymasa Tysiąclecia. Święto szkoły zakończyło się słodkim akcentem, każdy otrzymał lody.

    • Gminny Konkurs Matematyczny "Liczymy Razem "

    • 24 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach odbył się kolejny, już - V Gminny Konkurs Matematyczny "Liczymy Razem" pod patronatem Wójta Gminy Obsza. Celem konkursu było umożliwienie uczniom wykazania się bystrością i wszechstronnością umysłu w rozwiązywaniu różnorodnych zadań oraz konfrontacji własnych osiągnięć z osiągnięciami rówieśników na szczeblu gminnym. Rozpoczynając konkurs, dyrektor szkoły pani  Ewa Bodys -Teterycz przywitała wszystkich przybyłych gości, gratulując im, że spośród swoich kolegów i koleżanek szkolnych zostali reprezentantami swoich szkół w trudnym konkursie jakim jest matematyka. Życzyła wszystkim  powodzenia w testowych zmaganiach. 

     W Konkursie wzięli udział uczniowie z 3 szkół podstawowych z terenu Gminy Obsza  (Obsza, Zamch, Babice). Uczestnicy przez 60 minut zmagali się z 30 zadaniami matematycznymi o zróżnicowanym stopniu trudności. W tegorocznych potyczkach matematycznych, wykazali się dużą kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia.

     Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali: II miejsce Martyna Szostak kl. IV, III miejsce Oliwia Brodziak kl.IV, Dawid Tysz kl. V i Wojciech Rorat kl. VII, IV miejsce Lena Welcz kl. V i Sandra Kowalska kl. VIII. 

     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i  upominki ufunowane przez Gminę Obsza i Bank Spółdzielczy w Obszy . Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów. M.G.

      

      

    • Powiatowy festiwal piosenki obcojęzycznej

    • 22 maja 2024r. już po raz XXI odbył się powiatowy festiwal piosenki obcojęzycznej „DAS FESTIVAL OF THE SONGS” pod patronatem Burmistrza Miasta Biłgoraja, organizowany przez SP nr 5 w Biłgoraju. 

     Do tegorocznej edycji zgłosiło się 42 uczestników z 18 szkół podstawowych powiatu biłgorajskiego, w tym 5 uczestników z naszej szkoły - 3 solistów i jeden duet, byli to:

     1. Martyna Szostak, kl. IV - solo, "Lovely", Billie Eilish, Khalid; j. angielski.

     2. Lena Ćwikła + Lena Welcz, kl. V - duet, "Voila", Barbara Pravi; j. francuski.

     3. Mateusz Maksim - solo, kl. VII, Lucenzo - Danza Kuduro ft. Don Omar; j. hiszpański.

     4. Julia Horodko, solo, kl. VIII, "Never enough"; Loren Allred; j. angielski.

     Wszyscy uczestnicy festiwalu zaprezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych. Wykonania utworów w różnych językach zachwycały precyzją i zaangażowaniem uczniów. Śpiewanie piosenek w innych językach jest świetnym sposobem zarówno na naukę, jak i doskonalenie języka. Festiwal inspiruje młodzież do dalszej nauki języków obcych. Dla wielu uczestników jest to okazja do przełamania tremy i zdobycia pewności siebie. Jury w składzie: p. Jolanta Bury, p. Lidia Paluch i p. Sławomir Niemiec miało bardzo trudne zadanie, by wyłonić laureatów, ale jak się okazało wśród najlepszych znalazły się nasze uczennice Lenka Ćwikła oraz Lenka Welcz, które nie stawiając sobie żadnych granic wywalczyły francuską piosenką 1 miejsce w powiecie! Jesteśmy bardzo dumni i życzymy dalszych sukcesów. 

     E.G.

    • Jak aktywnie spędzić czas w Warszawie?

    • Dnia 21 maja 2024 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Dla uczniów oszczędzających w SKO wyjazd był w całości  bezpłatny dzięki  funduszom z zaprzyjaźnionych  sponsorów: Banku Spółdzielczego w Obszy i Banku Spółdzielczego w Łukowej oraz rodziców , którzy zaangażowali się i upiekli ciasta na Kiermasz Słodkości, za co serdecznie dziękujemy.

     Wcześnie rano, bo o 4.50 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy. 

     Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Belwederu, który jest obecnie siedzibą reprezentacyjną dla zagranicznych gości Rzeczypospolitej. Tutaj też spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zaprowadził nas do XIX-wiecznego Ogrodu Romantycznego, aby można było podziwiać Palmiarnię oraz słynny pomnik Chopina, gdzie odbywają się latem koncerty. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Punktem obowiązkowym było obejrzenie Kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym, katedrę św. Jana Chrzciciela oraz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję wejść do środka tej baszty i spacerować po średniowiecznych murach. Następnie przeszliśmy się ulicami miasta podziwiając min. drapacze chmur, aż dotarliśmy na upragniony odpoczynek i posiłek w MacDonalds.

     Po obiedzie czekała nas główna atrakcja wycieczki czyli wejście do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Tutaj uczniowie mogli sprawdzić autentyczność pieniądza, zobaczyć wnętrze bankomatu oraz poznać proces projektowania i produkcji monet i banknotów. Poza tym obejrzeli unikalną kolekcję 919 najcenniejszych monet z kolekcji NBP oraz każdy mógł podnieść sztabkę złota.

     Ostatnim punktem wycieczki był wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Z 30 piętra uczniowie podziwiali panoramę naszej stolicy.

     Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna naszej stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Na pewno nikt nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Uważamy, że wyjazd można zdecydowanie uznać za bardzo udany. (M.K.)

    • Kiermasz książek przeczytanych

    • Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji! Każdy z nas posiada już przeczytane książki, puzzle, z których wyrósł albo gry planszowe, które już mu się znudziły. To świetna okazja, by zrobić wiosenne porządki w domu. W holu szkoły będzie przygotowane specjalne miejsce na składanie przyniesionych fantów. 

    • Szkoła uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Patriotyczna uroczystość miała piękną oprawę.

    •               2 maja 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się ona wprowadzeniem Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego".

                 Następnie uczniowie wystąpili z montażem słowno-muzycznym, w którym przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce i opowiedzieli o wielkiej radości wśród Polaków płynącej z ustanowienia Konstytucji 3Maja. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Aby oddać radość i wolność majowego święta, chórek ubrany na biało- czerwono  zaśpiewał wzruszające pieśni patriotyczne: „Witaj majowa jutrzenko”, ,,Jest taki kraj".  Uroczystość uświetnił występ uczennic z Koła tanecznego działającego w naszej szkole, które zaprezentowały ,,taniec z flagami”. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tak ważnej w naszych dziejach ustawy. Po występach artystycznych Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie uroczystości, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez widownię.

            3 maja 2024 r. delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w gminnych obchodach  233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w Dniu Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i zaproszonych gości  do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Babicach.  Wójt Gminy pan Andrzej Placek w swoim wystąpieniu podkreślił  znaczenie Konstytucji 3 Maja dla budowania suwerennej, silnej, bezpiecznej i niepodległej Polski. Następnie uczniowie Naszej szkoły  zaprezentowali uroczystą akademię okolicznościową. W dalszej kolejności ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec odprawił  Mszę świętą w intencji strażaków naszej gminy. Obchody zakończyły się spotkaniem okolicznościowym w remizie strażackiej w Babicach.

                  Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją, uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

    • Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kulturze Polski, Krajów Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych „The Globetrotter”.

    • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju była organizatorem XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Polski, Krajów Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych „The Globetrotter”.

     Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Biłgoraja Janusza Rosłana, Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, Rady Miasta Biłgoraja oraz Oddziału PTTK w Biłgoraju.

     Do udziału w konkursie zgłosiło się 42 uczniów reprezentujących 12 szkół podstawowych województwa lubelskiego. Uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach indywidualnych, tj. test wiedzy z zakresu historii i kultury Polski, krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, wykazując się nie tylko wiedzą na temat ważnych wydarzeń historycznych, symboli, literatury czy sztuki tych państw, ale także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i niemieckiego.

     Naszą szkołę z zakresu wiedzy o kulturze i historii krajów anglojęzycznych reprezentowało 2 uczniów, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach szkolnych; byli to Dawid Tysz z kl. V oraz Kamil Zawidczak z kl. VI.

     E.G.

      

    • Międzynarodowy Dzień Ziemi 2024

    • Dzień Ziemi to coroczne święto ekologiczne obchodzone 22 kwietnia, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. W tym roku tematem przewodnim jest „Planeta kontra plastik”.

      Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Był to pomysł senatora z Wisconsin - Gaylorda Nelsona, który chciał zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska oraz skłonić rządy i społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony natury. Wkrótce po pierwszych obchodach w USA, Dzień Ziemi zaczął być obchodzony także w innych krajach na całym świecie. Obecnie jest to coroczne wydarzenie, w którym uczestniczą miliony ludzi z różnych zakątków globu.

     W tym szczególnym dniu społeczność szkolna włożyła zielone ubrania na znak solidarności z Matką Ziemią. Zebraliśmy się wszyscy aby obejrzeć film edukacyjny na temat ochrony środowiska. Natomiast uczniowie klasy VII zaprezentowali scenkę która była dla nas cenną lekcją, mającą na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. (I.J.)

    • SKO – DZIECI UCZĄ SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY ZE STRAŻAKAMI Z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W BABICACH

    •  

      

          W piątek 26 kwietnia 2024r. gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Babicach. Nasza szkoła  przystąpiła do projektu "Odkryj moc pierwszej pomocy” , który powstał w ramach  Szkolnych Kas Oszczędności.

            Jego celem jest  uwrażliwienie młodych ludzi na znaczenie pierwszej pomocy, pokazanie, że każdy z nas może tej pomocy udzielić oraz – co najważniejsze – nauczenie, w jaki sposób możemy ocalić czyjeś zdrowie. 

            Zaproszeni strażacy omówili zasady udzielania pierwszej pomocy. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? O tym wszystkim uczyły się dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-VIII szkoły. W zajęciach uczestniczyło łącznie 74 osób. Dzieci  mogły dowiedzieć się jak korzystać z numerów alarmowych oraz jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy.Nauka pierwszej pomocy powinna odbywać się od najmłodszych lat. Takie zajęcia są bardzo ważne, a umiejętność właściwego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia powinien posiadać każdy bez względu na wiek.

           Dzięki takiej wiedzy możemy w przyszłości uratować nie jedno życie.Funkcjonariusze dokładnie wytłumaczyli i zademonstrowali jak należy zachować się w wypadku nagłego zatrzymania krążenia oraz w pozostałych stanach wymagających pomocy drugiej osoby. Dzieci  mogły również spróbować swoich sił i poćwiczyć resuscytację pod okiem doświadczonych strażaków.

         SKO PKO Bank Polski ufundował i przekazał  materiały  edukacyjne "Odkryj moc pierwszej pomocy” dla każdego ucznia.

          Wiedza i świadomość, że w nagłej sytuacji potrafimy komuś pomóc pozwalają nam dokonać adekwatnej oceny sytuacji, zachować spokój oraz racjonalne myślenie. Czasami proste czynności, takie jak udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy mogą uratować komuś życie. Dlatego nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy.     (M.G. i M.K.)

     Pierwsza pomoc SKO

    • PIERWSZE MIEJSCE NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE RECYTATORSKIM

    •         W czwartek (25.04.2024r.) o godz. 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej odbyła się XXII edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Mieczysława Romanowskiego. Uczniowie ze szkół powiatu biłgorajskiego deklamowali wiersze poety - powstańca, które pobudzały do walki za wolną Ojczyznę 160 lat temu, a dzisiaj kształtują świadomość i dumę narodową młodych Polaków.

              Celem konkursu było przybliżenie twórczości i sylwetki poety powstańca oraz jego bogatej twórczości. Uczestnicy musieli  przygotować jeden wiersz Mieczysława Romanowskiego. Prezentowane utwory oceniała komisja konkursowa w dwóch kategoriach wiekowych, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

              W zmaganiach z trudną sztuką recytacji szkołę reprezentowała uczennica z klasy ósmej Julia Horodko. Jej recytacja i interpretacja wiersza zachwyciła zarówno jury, jak i publiczność. Otrzymała I miejsce w kat. kl. VII-VIII.  

              Kolejnym punktem wydarzenia był przejazd uczestników konkursu na lokalny cmentarz w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych.

                Następnie  zebrani udali się na miejsce bitwy w okolicach  Borowych Młynów, oznaczone krzyżem powstańczym i tablicą informującą o udziale Romanowskiego  w tej potyczce. 

                      Gratulujemy Julii wspaniałego sukcesu i życzymy kolejnych, pięknych spotkań z poezją.

           (J.K.)

      

    • TYDZIEŃ KOLORÓW

    • W dniach 22-26 kwietnia 2024r. Samorząd Uczniowski zorganizował Tydzień Kolorów .

     Celem akcji była integracja uczniów i nauczycieli, złagodzenie skutków działania stresu oraz wprowadzenie optymistycznych idei w nauczanie i wychowanie.

     Każdego dnia obowiązywał inny kolor. Tydzień rozpoczęliśmy „na różowo". We wtorek królował niebieski. Kolor zielony przypadł środzie, ponieważ obchodziliśmy "Dzień Ziemi". Czwartek zdominowany został przez biel. Natomiast tydzień zakończyliśmy na czarno.

     Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i całej administracji za wspólną zabawę! (M.K.)

    • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

    • To, że czytać warto nawet na przerwie, wielu naszych uczniów przekonało się właśnie dziś. Aby promować dobre nawyki, nasza szkoła 23 kwietnia wzięła udział w Światowym Dniu Książki. Cała podstawówka czytała swoje ulubione książki w kącikach specjalnie przygotowanych na korytarzach szkolnych przez samorząd uczniowski. Młodszym dzieciom czytali starsi uczniowie min. powieści sensacyjne, literaturę popularnonaukową oraz baśnie. Mamy nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem nie tylko naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. (M.K.)

    • Akcja „Razem dla Rzeki”

    • Marzec dla naszej społeczności szkolnej był wyjątkowy pod względem podjętych działań proekologicznych. Wiedząc, jak ważna jest troska o środowisko przyrodnicze i wierząc w siłę wspólnego działania, włączyliśmy się w akcję „Razem dla Rzeki” organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Tanew. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami w dniach od 19 do 26 marca przeprowadzili akcję sprzątania okolic rzek Tanew i Lubień. Wychowankowie z zapałem porządkowali wyznaczone tereny, oczyszczając je z zalegających śmieci. 21 marca zostaliśmy zaproszeni na podsumowanie akcji VII Wiosennego sprzątania rzeki Tanew, które odbyło się w miejscowości Pisklaki - ośrodek Ranczo-Pisklaki. To nieprzypadkowa data, ponieważ to przecież pierwszy dzień wiosny. Wszyscy chętni uczniowie mogli spędzić „Dzień Wagarowicza” w przyjaznej atmosferze otoczeni pięknem rodzimej przyrody. Nasi uczniowie w tym dniu otrzymali ważną lekcję proekologiczną.  Są świadomi zależności ludzi od przyrody i wiedzą, jaki wpływ wywiera działalność człowieka na otaczające środowisko.

    • Spotkanie z podróżnikiem

    • W dniu 11.04.2024r. w murach naszej szkoły zagościł podróżnik Mateusz, który bardzo ciekawie i z humorem opowiadał ciekawostki o Argentynie.

     Uczniowie dowiedzieli się, w przypadku starszych uczniów, podsumowali swoją wiedzę na temat kuli ziemskiej, obliczeń odległości przy użyciu skali, stref klimatycznych oraz krajobrazowych.

     Podróżnik pokazał zgromadzonym zdjęcia z ciekawych miejsc, znajdujących się w Argentynie; wspomniał o Polakach tam żyjących dawniej i obecnie. Porównaliśmy wartość waluty argentyńskiej z polską złotówką; dowiedzieliśmy się jakie zajęcia wykonują na co dzień Argentyńczycy oraz poznaliśmy tradycyjne, argentyńskie potrawy. 

     Prezentowane przez niego filmy z odbytej podróży przeplatane były dowcipnymi komentarzami, angażowaniem dzieci w liczne zabawy i przebieraniem w argetyńskie stroje.

     Na zakończenie wybrani uczniowie zagrali na instrumentach pochodzących z Argentyny; dwoje z naszych starszych uczniów przymierzyło argentyńskie „ponczo” oraz „sombrero” oraz oglądaliśmy pamiątki przywiezione przez podróżnika z tego kraju. Największą atrakcją wśród dzieci cieszyła się nauka tańca argetyńskiego.  

     Wszyscy wspaniale się bawili, a jednocześnie był to czas ciekawej nauki historii, geografii i kultury. (M.K)

    • Gminna Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

    • 8 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje do olimpiady matematycznej. W konkursie wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych z naszej gminy. Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowała się drużyna z SP w Olchowcu. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.