• Wyjątkowe spotkanie z pracownikami banku PKO

     • W tym roku obchodzimy 10 rocznicę  współpracy Banku PKO  z naszą szkołą. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie naszej szkoły 10 marca 2023 r. mieli możliwość wysłuchania ciekawych  informacji dotyczących finansów, przedsiębiorczości oraz cyberbezpieczeństwa przez pracowników banku PKO Panią Marzenę Krzeszowiec i  Pana Jarosława Antonik. Zaproszeni goście opowiedzieli, w jaki sposób dbać o ochronę tożsamości w internecie. Uczestnicy poznali techniki wykradania danych wykorzystywane przez hakerów, dowiedzieli się, na co zwracać uwagę, aby zadbać o własne bezpieczeństwo w internecie. Goście przedstawili szeroką ofertę oszczędzania dla uczniów, możliwość otworzenia bezpłatnego konta SKO KONTO DLA UCZNIA w wieku od 5 lat do ukończenia 13 roku życia oraz KONTA JUNIOR dla uczniów po 13 roku życia. Zachęcali,  aby  od najmłodszych lat nie tylko oszczędzać, ale także planować wydatki.  Sposób prowadzenia i przedstawienie tematu oraz  zaznajomienie z nudnymi, ekonomicznymi pojęciami był tak profesjonalnie przygotowany i przeprowadzony, że przyszli bankowcy, ekonomiści, biznesmeni słuchali bardzo uważnie.  Serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję.

     • Spotkanie z pracownikiem PIP

     • W dniu 14 marca uczniowie   klasy VII  i VIII wzięli  udział w spotkaniu z przedstawicielem  Państwowej Inspekcji Pracy w Zamościu. Było to spotkanie realizujące program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa” w ramach którego,  osoby uczące się w wieku 14-25 lat, mogą w trakcie edukacji  podejmować  pierwszą pracę. Spotkanie miało na celu upowszechnianie kultury praworządności i bezpieczeństwa pracy, a także edukacji młodych osób, podnoszenia ich świadomości w dziedzinie bezpieczeństwa, praw i obowiązków w pracy, upowszechnianie wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wśród osób podejmujących pierwsza pracę lub planujących zatrudnienie. Spotkanie upłynęło w atmosferze skupienia i uwagi  prowadzący  zadawał pytania i nagradzał  uczniów za podawanie prawidłowych odpowiedzi.  

     • Spotkanie z klaunem Waldusiem.

     • 14 marca 2023r. naszą szkołę odwiedził  klaun Walduś.

      Klaun angażował do zabawy większość uczniów, nagradzając ich słodkimi upominkami. Walduś zademonstrował wiele różnych i ciekawych sztuczek oraz zagadek. Widzowie z wielkim entuzjazmem stawiali czoło wyzwaniom klauna. Oto fotorelacja ze spotkania. 

     • Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.

     • 8 marca 2023r.– Międzynarodowy Dzień Kobiet, który na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W naszej szkole pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. Na szkolnym korytarzu czuło się wyjątkową atmosferę. Ksiądz jako przedstawiciel płci męskiej złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia.

      Samorząd Uczniowski rozstrzygnął konkurs na „Najsympatyczniejszą dziewczynkę w szkole”.

      Najwięcej głosów zdobyła:

      Magda Buńko oddział przedszkolny,

      Hanna Mielnik kl. II

      Maja Pikuta kl. VII.

       

      Tego dnia wszystkie dziewczynki poczuły się ważne i docenione.

     • Warsztaty zdobienia pisanek

     • Zwyczaj malowania jaj ma w Polsce tysiącletnią tradycję. Zdobione jaja w zależności od zastosowanej techniki nazywane są pisankami lub kraszankami. Najważniejszym celem warsztatów ze zdobienia było przekazywanie młodszemu pokoleniu tradycji wykonywania pisanek.

      Zaproszona do naszej szkoły ludowa twórczyni Pani Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego prezentowała nam, w jaki sposób wykonać pisankę będącą dziełem sztuki, wykorzystując  technikę batikową, polegającą na „pisaniu” wzoru na powierzchni jajka roztopionym woskiem za pomocą pisaka wykonanego z blaszki w formie lejka.

      Warsztaty adresowane były do wszystkich dzieci, młodzieży i nauczycieli naszej szkoły. Uczestnicy wykazali  się niezwykłą inwencją twórczą. Mieliśmy możliwość spróbowania swoich sił w trudnej rękodzielniczej twórczości, odkrywania swoich talentów, rozwijania pasji, uświadamiania sobie konieczności dbania o tradycję regionalną. Mogliśmy podziwiać dzieła naszych małych i dużych artystów amatorów.

      Wspólne tworzenie pisanek to sposób na wartościowe spędzenie wolnego czasu, daje również poczucie satysfakcji z artystycznej rękodzielniczej pracy i dumy z wykonanego dzieła.

      Serdeczne podziękowania kierujemy dla rady rodziców za sfinansowanie warsztatów.

     • Popołudnie w kinie Stylowy

     • 1 marca 2023r.  uczniowie naszej szkoły z opiekunami Marzanną Gutyj i Elżbietą Bździuch spędzili popołudnie w kinie Stylowy w Zamościu, oglądając film ASTERIKS I OBELIKS: IMPERIUM SMOKA . Przejazd do kina i bilety ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Obszy,  była to nagroda w Konkursie  Twórczości Bożonarodzeniowej 2023. Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje.  Uśmiechnięte buzie uczestników wyjazdu oraz pełne przejęcia komentarze to potwierdzenie dobrze spędzonego popołudnia.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

     • W br. szkolnym na dzień 7 lutego przypadł Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), natomiast działania związane z bezpieczeństwem w sieci realizowane są  od początku lutego do końca marca 2023 r.

      Na początek warto wspomnieć, czym ta inicjatywa jest i z czym się wiąże.

      Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co roku DBI organizowane jest w ponad 150 państwach.

      W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Gala została objęta patronatem honorowym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami konferencji są: Google Polska, Meta, Tik Tok oraz Librus.

       

      W tym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach przystąpili do cyklu lekcji online zorganizowanych przez partnera  Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które były prowadzone przez organizatorów i partnerów DBI. Lekcje odbywały się z podziałem na 3 kategorie wiekowe i obejmowały niżej wymienione zagadnienia:

      klasy 7-8:

      „Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?” Lekcja dotyczyła zagadnień związanych z dezinformacją w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem dezinformacji w mediach społecznościowych. Prowadząca opowiedziała, jak rozpoznawać fake newsy i jak należy weryfikować informacje w Internecie, a także, w jaki sposób dbać o higienę cyfrową i jak nie poddawać się dezinformacji.

      „Dbam o swoją prywatność online.” Lekcja poświęcona była wizerunkowi online. Młodzież poznała zagadnienia z nim związane, takie jak cyfrowy ślad, reputacja online, prywatność. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak budować pozytywny wizerunek w Internecie i jakie zagrożenia wiążą się z  brakiem dbałości o prywatność. Lekcji towarzyszyły praktyczne ćwiczenia. Nie zabrakło też przykładów z życia, które pomogły lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

      „Narzędzia Open Source do działań kreatywnych.”

      Lekcja dotyczyła internetowych narzędzi do działań kreatywnych. Podczas lekcji uczniowie poznali narzędzia do tworzenia map, tworzenia grafiki wektorowej oraz montażu audio. Prowadzący opowiedział, na jakich zasadach działają narzędzia Open Source i w jaki sposób z nich korzystać. Uczniowie mieli też okazję spróbować swoich sił w operowaniu w 3 wymiarach i dowiedzieli się, na podstawie jakich danych powstają mapy.

      klasy 4-6:

      "Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?"

      Lekcja dotyczyła najważniejszych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzący opowiedział, na co zwrócić uwagę, aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi i tożsamością oraz jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i spokój podczas korzystania z gier, aplikacji oraz usług sieciowych.

      "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów".

      Zagadnienie przedstawione zostało w formie spektaklu oraz spotkania z bohaterami, odbyło się za pomocą platformy YouTube. Plik i Folder to bohaterowie projektu, który jest wynikiem współpracy NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Te dwie fikcyjne postaci wprowadziły dzieci w wirtualny świat, tłumaczyły jego podstawowe pojęcia, ostrzegały przed czyhającymi w nim zagrożeniach oraz uczyły, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

      klasy 1-3:

      „Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa!”

      Lekcja nawiązywała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa:

      - Chroń swoją prywatność;

       - Mów, jeśli coś jest nie tak;

       - Nie ufaj osobom poznanym w sieci;

       - Szanuj innych w sieci;

       - Korzystaj z internetu z umiarem.

      „Sieciaki – internet bez przesady.”

      Zajęcia poświęcone były problemowi nadużywania ekranów. Dzieci poznały Sieciakowe Zasady Ekranowe i dowiedziały się, jak dbać o cyfrową higienę i umiar w korzystaniu z sieci.

     • Wyjazd na spektakl teatralny

     • 21 lutego 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wyjechali do Biłgoraja na przedstawienie teatralne pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”. Celem wyjazdu było między innymi rozbudzenie zainteresowania kulturą oraz wyzwolenie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci utrwaliły zasady bezpiecznego podróżowania autokarem  oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze.

       Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza zaprezentował bajkę, w której zawarte są nieprzemijające wartości  jak: przyjaźń, dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą, podbudowane głębokim morałem. Mali widzowie odbyli ekscytującą wyprawę w głąb Rzacholeckiego Lasu, której celem było rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru.

      Uśmiechy na twarzy oraz gromkie brawa dzieci po spektaklu były dowodem na to, że wyjazd można uznać za udany.

     • Nauka przez zabawę? Jasne, że tak!!!

     • Uczniowie klasy IV wzięli udział w projekcie z języka angielskiego „At a friend’s house”. Dzieci odegrały dialogi z życia codziennego, nagrywając scenki sytuacyjne i zarazem świetnie się przy tym bawiąc. Co więcej, dzieciaki zaangażowały również swoje rodziny i bliskich, fantastycznie promując używanie języka angielskiego!

      Jakich zwrotów możemy się od nich nauczyć? Zachęcamy do obejrzenia filmików i pouczmy się razem z czwartoklasistami!

      good morning – dzień dobry

      good afternoon - dzień dobry (po południu)

      good evening -  dobry wieczór

      good bye – do widzenia

      How are you? – jak się masz?

      I’m fine, thank you. And you?– mam się dobrze, dziękuję. A ty?

      have a seat – usiądź proszę

      help yourself to the (sandwich) – poczęstuj się (kanapką)

      What a pity! -  jaka szkoda

      What a disaster! – co za katastrofa

      Where are you from? – skąd pochodzisz?

       

       

     • Bal karnawałowy 2023

     •          Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest „Bal karnawałowy”. W tym roku w naszej szkole odbył się 14 lutego.

               Zabawa miała miejsce na sali gimnastycznej, która zamieniła się w fantastyczną salę balową i stworzyła inspirujący klimat do zabawy. Bal rozpoczął się o godz. 1500 i trwał do godziny 2100. Didżej zachęcał dzieci do tańca, przy skocznej muzyce, którą dobrze znały, a często nawet wtórowały jej głośno śpiewając. Prowadził również zabawy, pląsy, korowody.

               Dodatkową atrakcją wieczoru był występ dziewczynek z kółka tanecznego, które zaprezentowały taniec pod kierunkiem pani Małgorzaty Kupczak.

               W przygotowanie i uatrakcyjnienie balu włączyli się również rodzice naszych uczniów, którzy przygotowali pyszny poczęstunek.

               Dzieci bawiły się wspaniale. Wspomnienia tych miłych chwil z pewnością na długo zagoszczą w ich pamięci.

     • Piernikowe serca WOŚP

     • Samorząd Uczniowski naszej szkoły włączył się w akcję sprzedaży piernikowych serc WOŚP, wykonanych przez Klub Kobiet Aktywnych w Tarnogrodzie. Zebraliśmy kwotę 400 zł, którą przelaliśmy na konto tarnogrodzkiego sztabu. W ten sposób wsparliśmy 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane fundusze będą przeznaczone na  zakup sprzętu dla szpitalnych laboratoriów mikrobiologicznych do walki z sepsą. 

     • Co robią banki?

     •  

      Takie hasło było motywem przewodnim spotkania z pracownikami Banku Spółdzielczego w Obszy zorganizowanego przez opiekunów SKO. Pracownicy banku specjalnie na tę okazję przygotowali  prezentację multimedialną i film edukacyjny  na temat działalności BS. Zaprezentowali również  przy pomocy liczarek do banknotów i monet, jak łatwo przeliczać pieniądze. Najmilszą częścią spotkania były prezenty-niespodzianki, które otrzymali wszyscy uczniowie naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy    za spotkanie i cenne informacje.

        

       

       

     • Konkurs Twórczości Bożonarodzeniowej

     • 15 stycznia 2023 r. uczniowie kl. IV-VIII reprezentowali naszą szkołę podczas Konkursu Twórczości Bożonarodzeniowej zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Obszy. Celem konkursu było kultywowanie polskiej tradycji i kultury związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Nasi uczniowie, wcielając się w role członków rodziny, zaprezentowali scenkę pt. „Przy wigilijnym stole”, za którą otrzymali nagrodę w postaci wyjazdu do kina oraz paczki pełne słodyczy.                                   

      Serdecznie gratulujemy młodym „aktorom” i życzymy dalszych sukcesów.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO 2022 r.

     •  

      W grudniu 2022r. w Szkole Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach odbył się szkolny konkurs bożonarodzeniowy. Zorganizowany był dla dwóch kategorii wiekowych: oddział przedszkolny i klasy I-III oraz klasy IV-VIII przez opiekunów SKO p. Małgorzatę Kupczak i p. Marzannę Gutyj. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie:

      - ozdoby bożonarodzeniowej,

      - stroika bożonarodzeniowego.

      Celem konkursu było:

      Kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych.;

      Rozwijanie talentu artystycznego uczniów, kreatywności i wyobraźni oraz umiejętności manualnych i plastycznych;

      Stworzenie możliwości prezentacji własnych prac;

      Pozyskanie funduszy dla Szkolnej Kasy Oszczędności.

      W I kategorii wiekowej wzięło udział 12 uczniów. W II kategorii wiekowej wzięło udział 8 uczniów. Łącznie 20 osób.

      Jury konkursu w składzie:

      1. Ewa Bodys-Teterycz - przewodniczący

      2. Małgorzata Kupczak – członek

      3. Marzanna Gutyj- członek

      4. Justyna Szostak- członek

      nagrodziło i wyróżniło wszystkie osoby biorące udział w konkursie.

      Nagrodę otrzymują:

      I Kategoria wiekowa

      Magdalena Buńko- oddział przedszkolny

      Lena Kaproń- oddział przedszkolny

      Mateusz Szostak- oddział przedszkolny

      Kinga Odżywolska -kl. I

      Szymon Dobosz -kl. I

      Miłosz Welcz – kl. II

      Hanna Mielnik- kl. II

      Dawid Smolak- kl. II

      Julia Maksim – kl. III

      Martyna Szostak- kl. III

      Milena Wyrywa – kl. III

      Marcel Sereda- kl. III

       

      II Kategoria wiekowa

      Lena Welcz -kl. IV

      Zuzanna Pokarowska -kl. IV

      Barbara Syty – kl. V

      Sabina Granda kl. V

      Mateusz Maksim- kl. VI

      Małgorzata Kominek- kl. VI

      Maja Machnio- kl. VI

      Julia Horodko – kl. VII

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

       

     • Szkolne spotkanie wigilijne - Jasełka

     • ​​​​22 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Spotkaliśmy się, aby wspólnie pomodlić się, podzielić opłatkiem, złożyć sobie nawzajem życzenia. Uczestnicy koła misyjnego przygotowali jasełka-widowisko o tematyce świąt Bożego Narodzenia, które przybliżyło nam okoliczności narodzin Pana Jezusa. Przedstawienie jasełkowe było dla nas wszystkich lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji oraz wprowadziło w atmosferę świąt Bożego Narodzenia pełnych pięknych tradycji i podniosłego nastroju.​​​​​

     • Zimowa zbiórka karmy na rzecz stowarzyszenia "Podaj Łapę„ w Biłgoraju

     • Zimowa zbiórka karmy na rzecz stowarzyszenia "Podaj Łapę„ w Biłgoraju

               Z miłości do zwierząt, Samorząd Uczniowski wraz ze szkolną społecznością przeprowadził ZBIÓRKĘ KARMY dla psów i kotów ze stowarzyszenia Podaj ŁapęAkcja trwała od 25 listopada do 16 grudnia 2022r.

       Cieszę się i dziękuje w imieniu swoim oraz Samorządu Uczniowskiego za okazaną dobroć, włączenie się do akcji i chęć niesienia pomocy potrzebującym, czyli bezbronnym czworonogom.

      Serdecznie dziękujemy! Opiekun SU: Małgorzata Kupczak

     • Wycieczka do Biłgoraja

     • Dnia 7 grudnia br. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I–III wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Biłgoraja. Najpierw udaliśmy się do Biłgorajskiego Centrum Kultury na spektakl „ Baśnie Pana Andersena”. W spektaklu występowali aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Później pojechaliśmy do centrum rozrywki „Powerland”. Uczestniczyliśmy tam w twórczych warsztatach czekoladowych, podczas których uczniowie własnoręcznie tworzyli tabliczki czekolady oraz lizaki z pysznymi dodatkami. Słodkości zapakowali w ozdobne pudełeczka. Warsztaty prowadziły sympatyczne Elfy. Dodatkową atrakcją był pokaz baniek oraz zamykanie w mega bańce. Dzieci bawiły się również na sali zabaw. Żeby zregenerować siły, skorzystali z posiłku, którym była pizza. Punktem kulminacyjnym było spotkanie ze Świętym Mikołajem. Uczniowie z radością powitali go wierszem i piosenkami. Mikołaj wręczył wszystkim prezenty, a na koniec zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu.

     • Uwaga! Uwaga! Możemy pomóc!

     • Samorząd Uczniowski prowadzi zbiórkę karmy dla zwierząt z

      BIŁGORAJSKIEGO STOWARZYSZENIA "PODAJ ŁAPĘ" .

      Do 16 grudnia można przynośić karmę dla psów i kotów,

      żwirek oraz dodatkowo używane kocyki lub ręczniki.

      Z góry dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję.

     • Mikołajki w naszej szkole

     • Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole. To także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie ubrani byli w kolor czerwony. Na korytarzu rozbrzmiewała świąteczna muzyka. Uczniowie wraz z nauczycielami ubrali choinkę szkolną oraz wspólnie przygotowali dekoracje świąteczne w swoich klasach.

     • Wycieczka do Sandomierza i Nowej Dęby

     • Dnia 2 grudnia br. uczniowie wraz z nauczycielami odbyli wycieczkę do Sandomierza. Przewodnik oprowadził nas po rynku i przybliżył nam historię Sandomierza. Miasto to położone jest nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, stąd jest ono czasami nazywane Małym Rzymem. Sandomierz jest pięknym miastem w województwie świętokrzyskim, które zyskało ogromną sławę dzięki emisji serialu "Ojciec Mateusz" z Arturem Żmijewskim w roli głównejOdwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych Ojca Mateusza w Sandomierzu - można tu oglądać figury woskowe głównych bohaterów serialu Ojciec Mateusz oraz są odwzorowane wnętrza: serialowej plebanii, kościoła, celi aresztu, gabinetu biskupa czy wnętrze komisariatu policji. Następnie zwiedzaliśmy "Czary Napary" - Akademię Ziołową Marcina z Urzędowa. Po pysznym obiedzie udaliśmy się do Nowej Dęby, do "Muzeum bombki choinkowej". Jest to niepowtarzalne miejsce na świecie, gdzie można poczuć wyjątkową świąteczną atmosferę. W muzeum z panią przewodnik podziwialiśmy tysiące wyjątkowych eksponatów jakimi są ozdoby choinkowe oraz poznaliśmy proces ich powstawania. Miłym akcentem na zakończenie naszej przygody w bombkolandii były warsztaty podczas, których uczestnicy rozwijali swój talent artystyczny, kreatywność oraz umiejętności manualne i plastyczne.