• Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna

     • Szkoła Podstawowa w Obszy 30 maja 2023r. organizowała Gminną Międzyprzedszkolną Olimpiadę Matematyczną. Celem konkursu było wyłonienie talentów matematycznych wśród dzieci, kształtowanie logicznego myślenia i rozwijanie kompetencji matematycznych, doskonalenie umiejętności zdrowej rywalizacji i właściwego przyjmowania porażki oraz kształtowanie kreatywnych postaw dzieci.

      Z naszego oddziału przedszkolnego do olimpiady przystąpiło dwóch 6-latków: Mateusz Szostak i Karol Kowalik. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą matematyczną, co przełożyło się na uzyskanie wysokiej liczby punktów. Przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.

     • XX Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pt. "Das Festival of the Songs".

     • 16 maja 2023r. w Biłgorajskim Centrum Kultury, odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 5 w Biłgoraju, XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pt. "Das Festival of the Songs". W konkursie udział wzięło 38 artystów ze szkół podstawowych z terenu powiatu biłgorajskiego, którzy śpiewali w kategoriach anglojęzycznej i nieanglojęzycznej. Festiwal pozwala uczniom pochwalić się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale także znajomością języków obcych.

      Nasza szkoła reprezentowana była przez 3 grupy wokalne. W I kategorii- klas IV-VI cover piosenki pt. „Shallow” autorstwa Lady Gaga & Bradley Cooper’a w duecie wykonali Lena Ćwikła i Szymon Hałasa. W II kategorii-klas VII-VIII nasza uczennica Julia Horodko z klasy VII zaczarowała swoim głosem wykonując piosenkę Lewis’a Capaldi – „Someone You Loved”. Natomiast w III kategorii- języki nieanglojęzyczne, piosenkę w języku hiszpańskim pt.  "Sofia" aut. Alvaro Soler odważyły się zaśpiewać dziewczynki z kl. IV- Karolina Kominek, Zuzanna Pokarowska, Lena Welcz.

      Poziom wykonań był niezwykle wysoki. Dlatego niezmiernie się cieszymy, że z festiwalu wróciliśmy z sukcesem, gdyż w swojej kategorii wiekowej, kl. VII-VIII, Julia Horodko zajęła III miejsce. 

      Nasi reprezentanci pokazali, że nauka języka polega nie tylko na zasiadaniu przed książką w ławce, ale można łączyć przyjemne z pożytecznym. Od dziś pamiętajmy, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale także uczy języków!!! Niech ten wspaniały sukces Julii stanie się motywacją dla koleżanek i kolegów do nauki języków obcych poprzez zagłębianie się w teksty piosenek anglojęzycznych i nie tylko.

       

      Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji i nagrań z występu.

     • „Dzień Otwarty” w przedszkolu

     •     Dnia 12 maja 2023r. odbył się Dzień Otwarty w oddziale przedszkolnym pod hasłem „Przygoda z Europą”.

          Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczają do naszego przedszkola w towarzystwie rodziców i w obecności Pani dyrektor Ewy Bodys-Teterycz mogły zapoznać się z pracownikami szkoły i wyposażeniem sali, uczestniczyły w zajęciach z edukacji polonistycznej i plastycznej, zabawach integracyjnych, muzycznych i ruchowych. Był też słodki poczęstunek i wspólny obiad. Dzień ten dostarczył dzieciom mnóstwo radości, pokazał, że nasze przedszkole jest dobrze wyposażone w zabawki, sprzęt multimedialny (aktywna tablica, laptop, kserokopiarka), meble. Jest to miejsce, gdzie można ciekawie spędzić czas. Dzieciom podobała się „podróż” po krajach Unii Europejskiej i zajęcia z aktywną tablicą.

          W nagrodę za wspaniałą zabawę każde dziecko otrzymało kolorowy balonik, własnoręcznie wykonaną flagę UE i wiele wspaniałych przeżyć.

     • „Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     •         5 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

          Rozpoczęła się ona wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem ,,Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce. Na zakończenie uroczystości naświetlono, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa.  Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego( 1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.

              Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

                 W trakcie uroczystości zaśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko” oraz dwie wzruszające pieśni o Ojczyźnie.

                 Po występach artystycznych Pani dyrektor Ewa Bodys-Teterycz podziękowała uczniom

      i wychowawcom kl. V i VI za przygotowanie części artystycznej, a widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

       

     • Wyjazd na spektakl ,,Dziady cz.II" Adama Mickiewicza

     •  

                26 kwietnia br. uczniowie klasy VI,VII i VIII pod opieką pani Jadwigi Kowalik i pani Elżbiety Bździuch udali się do Biłgorajskiego Centrum Kultury. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu ,,Dziady cz. II" Adama Mickiewicza w wykonaniu profesjonalnych aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie.         Wśród blasku świec i pomysłowej, mrocznej scenografii śledziliśmy niezwykłe historie trzech duchów: Aniołków- Rózi i Józia, Widma Złego Pana oraz pasterki Zosi. Zawsze taka forma poznawania literatury bardziej przemawia do  wyobraźni czytelnika niż zwykłe czytanie choćby najciekawszej książki.  Zrealizowane z dbałością o słowo widowisko teatralne, oparte na obyczajach, pieśniach i tradycji polskiej zachwyciło widzów. Interesująca scenografia, świetne kreacje aktorskie wywołały zainteresowanie naszej młodzieży. Ciekawa inscenizacja wprowadziła nas w nastrój odprawianych guseł. Charakteryzacja aktorów idealnie dopełniała doskonałą grę, a wplatana muzyka oraz odgłosy przyprawiały o dreszcze. Chwilami mieliśmy wrażenie, że rzeczywiście bierzemy udział w wywoływaniu duchów.  Kontakt z prawdziwym teatrem jest okazją do rozbudzania wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem. Młodzież dodatkowo uczy się również kulturalnego odbioru sztuki oraz zachowania w teatrze.

             

     • “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

      Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz naszej szkoły.

      ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

      Termin Akcji: Od 8 maja do 16 maja 2023r.

      Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa w Babicach.

      PARTNERZY AKCJI :

      Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o.

      Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

      Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ; 83 341 75 94 wew. 23; w godz. 8:00 - 16:00

      e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

      ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.

      NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK

     • Międzynarodowy Dzień Ziemi

     • Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.

      Uczniowie naszej szkoły zadbali, aby otaczająca nas przyroda świadczyła o naszej świadomości ekologicznej. W kwietniu  pielęgnowali przyszkolne ogródki klasowe, zostały one wyplewione i posadzono nowe rośliny. Celem podjętych działań jest pogłębienie wiadomości dzieci na temat roślin i zwierząt żyjących na Ziemi, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Nasi uczniowie rozumieją znaczenie działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

      Społeczność szkolna zaangażowała się także w przygotowanie akademii z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Chętni uczniowie z przyjemnością przekazali wiele cennych porad, jak dbać o środowisko. Inscenizacja pt. „Jak uczyliśmy Kamila szanować przyrodę” ukazała zgubny wpływ nieprzemyślanych działań człowieka na środowisko przyrodnicze. Razem zastanowiliśmy się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak temu można zaradzić.

     • Pielgrzymka do Częstochowy 27.04-28.04.2023r.

     • 27 kwietnia 2023r. uczniowie z klas 6, 7 i 8 wraz z rodzicami i opiekunami p. Marzanną Gutyj, p. Eweliną Gargula, ks. Łukaszem Łukasiewiczem wyruszyli  na pielgrzymkę do Częstochowy. W drodze do celu zwiedziliśmy Góry Świętokrzyskie. Pod opieką fantastycznej pani przewodnik, – p. Ewy Krakowiak zdobyliśmy Łysą Górę -595 m n.p.m., przy okazji dowiadując się wiele interesujących ciekawostek przyrodniczych. Na jej szczycie zwiedziliśmy klasztor o.Oblatów, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Na Łysej Górze mieliśmy możliwość podziwiać niesamowite i potężne gołoborza znajdujące się na jej północnym zboczu. To również dawne miejsce spotkań pogan, a także według wielu podań czarownic, które na Łysą Górę miały przylatywać na miotle. 

      W dalszej kolejności mieliśmy przyjemność odwiedzić Rezerwat Przyrody Kadzielnia w Kielcach, gdzie mogliśmy przyjrzeć się Amfiteatrowi Kadzielnia. Widoki stamtąd były również cudowne!

      Następnie dotarliśmy do ruin zamku w Chęcinach, który został wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku. Przechodząc traktem królewskim, dotarliśmy do zamku, gdzie zwiedziliśmy zamek dolny, skarbiec królewski i weszliśmy na basztę z punktem widokowym, skąd przy pięknej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry!

                  Po całym dniu wrażeń dotarliśmy do Częstochowy, gdzie u Sióstr Antoninek czekała na nas pyszna obiadokolacja. O godz. 20.00 udaliśmy się do kaplicy na Mszę świętą, odprawioną przez ks. Łukasza Łukasiewicza. Po Eucharystii wszyscy razem wyruszyliśmy na Apel Jasnogórski. Na miejscu, czekała na nas jeszcze jedna bardzo miła niespodzianka, okazało się, że trafiliśmy na comiesięczne czuwanie "Z Błogosławionym Prymasem w Domu Matki", Patronem Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, w związku z tym uczestniczyliśmy w wystawieniu obrazu Wielkiego Prymasa, Bł. Stefana Wyszyńskiego.

      W piątek pobudka o godz. 5.00, gdyż kolejnym celem pielgrzymowania było odsłonięcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Na mszy świętej modliliśmy się głównie w intencjach ósmoklasistów o dobre zdanie egzaminów, a po mszy wędrując na kolanach wokół ołtarza, składaliśmy swoje osobiste prośby Matce Najświętszej.  Wizyta w klasztorze na Jasnej Górze była dla nas bardzo ważnym przeżyciem. 

      Po Mszy świętej wróciliśmy na śniadanie i wykwaterowanie się z pokojów. Następnie mieliśmy czas wolny na zwiedzanie Jasnej Góry i zakup pamiątek. Każdy wykorzystał go według własnych potrzeb.

      Ostatnim punktem wycieczki było Centrum Geoedukacji w Kielcach, które eksplorowaliśmy w formie gry terenowej. Dostaliśmy kartki i długopisy do zaznaczania odpowiedzi. Zaczęliśmy od wystawy pierwszych żyjących na tym terenie organizmów. Multimedialne zdjęcia oraz skamieliny zachwyciły nas. Trasa wiła się przez poszczególne okresy geologiczne Ziemi, a my mieliśmy wrażenie, że chodzimy po dnie prehistorycznego morza. Nad nami na suficie można było zobaczyć lustro wody i usłyszeć szum fal. Widzieliśmy również, jak wyglądały dawne rafy koralowe i inne morskie stworzenia. Ścieżka doprowadziła nas do Geolabolatorium, w którym można było doświadczyć, jak wypiętrzają się góry, tworzą osuwiska. Ekrany multimedialne ukazywały budowę planety Ziemia, rodzaje skał i wiele ciekawych informacji. Niezwykłą atrakcją na końcu tego poziomu zwiedzania był krótki seans w kinie 3D – Kapsuła Czasu.  Film opowiadał o początkach życia na planecie, gdzie my, widzowie, znajdowaliśmy się w kapsule podróżującej przez poszczególne okresy geologiczne Ziemi i poznawaliśmy ewolucję organizmów. Na końcu zwiedzania zeszliśmy na sam dół do wirtualnej jaskini, gdzie spotkaliśmy największego zwierza pływającego w tych wodach.

      Tutaj dowiedzieliśmy się także, jak na przestrzeni epok wyglądała i zmieniała się nasza planeta oraz położenie kontynentów.

      Te wspaniałe dwa dni były czasem nie tylko modlitwy, ale także relaksu, uśmiechu i integracji międzyklasowej, ale też i rodzinnej.  

     • Tydzień ekologiczny w przedszkolu

     • W dniach 17-21 kwietnia 2023r. w grupie przedszkolnej realizowane były: program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” oraz program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

      Przedszkolaki chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, oglądały film edukacyjny, wypatrywały znaczków ekologicznych. Do szkoły przyniosły produkty ekologiczne z zielonym listkiem, które na koniec zajęć zjadły z apetytyem, pamiętając o potrzebie mycia rąk przed jedzeniem. Dzięki realizacji programu dzieci dowiedziały się m.in. co oznacza pojęcie "produkt ekologiczny" i jak go rozpoznać, poznały piramidę zdrowego żywienia i stylu życia, utrwaliły etapy poprawnego mycia rąk. Przedszkolaki dowiedziały się również jakich produktów powinniśmy jeść najwięcej, a jakich unikać czy też jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia.

      W realizacji programu wsparciem służył doradca zawodowy, który przeprowadził zajęcia "Znaczenie pracy rolnika dla ludzi" oraz rodzice, którzy zakupili produkty ekologiczne na zajęcia. Na spotkaniu z rodzicami wychowawca omówił znaczenie wyboru produktów ekologicznych do spożycia dla zdrowia dzieci i dorosłych oraz zachęcał do propagowania zdrowego stylu życia.

      W ramach edukacji antytytoniowej dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych dotyczących źródeł dymu oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach, gdy dorośli palą przy nich tytoń. Celem tych zajęć był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie u dzieci umiejętności unikania kontaktu z palącymi.

      Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi przedszkolaki wraz z wychowawcą posprzątały teren wokół szkoły, segregując śmieci do odpowiednich pojemników.

     • XXII Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Tarnogrodzie

     • 17 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, który odbył się w Tarnogrodzie. Grupa uczniów z „Koła Przyjaciół Biblioteki” zaprezentowała spektakl pt. „Kopciuszek”, do którego przygotowała także scenografię i rekwizyty. Dużym zaangażowaniem wykazali się również rodzice, którzy zadbali o piękne kostiumy dla „młodych aktorów”, pomogli w zapewnieniu transportu oraz sprawowaniu opieki podczas wyjazdu.

      Całe przedsięwzięcie wymagało dużego zaangażowania, a uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Sprzyjało także kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, takich jak: nawiązywanie wzajemnych relacji oraz rozwijanie współpracy w grupie.

      Było to nowe doświadczenie dla naszych uczniów.  Po raz pierwszy wystąpili na tak dużej scenie, w świetle reflektorów, co wymagało od nich wielkiej odwagi oraz pokonania własnych słabości i obaw. Dało możliwość prezentacji przed widownią szerszą niż szkolna.

      Za swój występ uczniowie otrzymali pamiątkową statuetkę oraz dyplom.

     • Szkolne eliminacje do XX FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „DAS FESTIVAL OF THE SONGS”

     • 14 kwietnia 2023r. odbyły się szkolne eliminacje do XX FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ „DAS FESTIVAL OF THE SONGS” POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA BIŁGORAJ organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.  Do konkursu zgłosili się uczniowie klasy IV i VII. W zespole 3 osobowym z piosenką Shakiry pt.”Waka waka” wystąpiły Zuzanna Pokarowska, Lena Welcz oraz Karolina Kominek. Cover piosenki pt. „Shallow” autorstwa Lady Gaga & Bradley Cooper’a w duecie wykonali Lena Ćwikła i Szymon Hałasa, natomiast Julia Horodko z klasy VII zaczarowała swoim głosem wykonując piosenkę Lewis’a Capaldi – „Someone You Loved”. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: przewodnicząca: dyr. szkoły p. Ewa Bodys-Teterycz, nauczyciel muzyki – p. Alina Kras, p. Marzanna Gutyj, p. Wiesława Dyrka oraz przewodnicząca szkolnej rady rodziców p. Natalia Otkała. Po bardzo burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Lena Ćwikła i Szymon Hałasa z kl. IV oraz Julia Horodko z klasy VII.

     • Dni Otwarte ZSCKR w Różańcu

     • 13 kwietnia 2023r. uczniowie klasy VII oraz jeden uczeń z klasy VIII wzięli udział w wyjeździe na Dni Otwarte do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z ofertą edukacyjną na rok szk. 2023/2024, poznali zaplecze dydaktyczne i bazę wyposażeniową szkoły, degustowali pyszne smakołyki, a nawet bezalkoholowe drinki. Uwieńczeniem było wspólne spotkanie przy ognisku z kiełbaską oraz znakomitym bigosem. 

       

     • "FESTIWAL TALENTÓW"

     • Rozstrzygnięcie konkursu "FESTIWAL TALENTÓW"

      W naszej szkole  20 marca 2023r.  (poniedziałek) odbył się  konkurs „ FESTIWAL TALENTÓW”.

      Celem konkursu było rozwijanie kreatywności uczniów, ich zainteresowań i talentów, umożliwienie prezentacji swoich pasji większej grupie odbiorców.

      Konkurs skierowany był do dzieci, które chciały zaprezentować swoje zainteresowania, pasje, hobby, osiągnięcia czy talent. Do konkursu przystąpiło 24 uczestników z różnych grup wiekowych. Każdy zaprezentował swój jedyny i niepowtarzalny talent. Jury w składzie; przewodnicząca Ewa Bodys Teterycz, członkowie: Jolanta Mazur i Maja Pikuta miało bardzo trudny wybór. Po naradzie ogłoszono werdykt: 

      NAGRODA SPECJALNA

      Beniamin Kubów

      W I kategorii wiekowej:

      I miejsce

      Magdalena Buńko

      II miejsce

      Lena Kaproń

      Kinga Odrzywolska

      Martyna Szostak

      III miejsce 

      Mateusz Szostak

      Oliwia Brodziak

      W II kategorii wiekowej:

      I miejsce 

      Oleszek Zuzanna

      Pokarowska Zuzanna

      Kominek Karolina i Lena Welcz

      II miejsce 

      Julia Horodko i Angelika Łukasik

      III miejsce 

      Mateusz Maksim

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!.

     • WIELKI POLAK MIKOŁAJ KOPERNIK

     • Senat RP, pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata, przyjął w dn. 18.11.2022 r. uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z 550 rocznicą urodzin i 480 rocznicą śmierci wybitnego polskiego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej.

       

      Obchody upamiętniające sylwetkę Wielkiego Polaka Mikołaja Kopernika w SP w Babicach.

       

      Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostaną dwa konkursy:

      a) dla oddziałów przedszkolnych oraz klas od 1 do 4 – praca plastyczna ukazująca sylwetkę Mikołaja Kopernika (technika dowolna, format maksymalnie A4) – uczniowie składają prace do swoich wychowawców do dn. 14.04.2023 r.,

      b) dla klas od 5 do 8 – quiz wiedzy o Mikołaju Koperniku (materiał do nauki udostępnia organizator), przeprowadzony w dn. 18.04.2023 r., uczniowie zgłaszają chęć udziału do wychowawców klas do dn. 14.04.2023 r.

      Zachęcam do rywalizacji, nagrody czekają.

      Organizator: Beata Jaworowska

     • ZAWODY SPORTOWE

     • 22 marca 2023r. braliśmy udział w zawodach sportowych w koszykówkę, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Zamchu. Rywalizowały ze sobą po trzy drużyny z każdej kategorii wiekowej. Nasz szkoła zajęła w klasyfikacji ogólnej III miejsce . Oto fotorelacja z imprezy międzyszkolnej. 

     • FESTIWAL TALENTÓW

     • 20 marca 2023r. z okazji 1 Dnia Wiosny obył się konkurs „Festiwal Talentów. Uczniowie mogli zaprezentować na forum szkoły swoje pasje. Prezentacje miały różne formy: taneczne, plastyczne, manualne, wokalne, grę na instrumencie, układy choreograficzne połączone z elementami gimnastyki akrobatycznej. Był też pokaz budowania z klocków Lego. Umiejętności uczestników oceniało jury. Publiczność spontanicznie i żywiołowo reagowała na każdy występ. Rywalizacja było bardzo wyrównana oraz różnorodna.

       

      Następnie w drugiej części uroczystości odbył się pokaz mody wykonanej przez uczniów, którzy wcieli się w role nauczycieli naszej szkoły. Na koniec zadaniem grona pedagogicznego było odgadnąć, który uczeń jest jego sobowtórem. Dzień ten zakończył się występem tanecznym dziewczynek.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy występów i życzymy dalszej wytrwałości w rozwijaniu swoich zainteresowań i uzdolnień.

       

      Podziwiamy odwagę, zaangażowanie i Wasze talenty. Pamiętajcie, że w każdym drzemie jakiś ukryty talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.

     • 22 marca - Światowy Dzień Wody

     • Obchodziliśmy go także i my, wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce:)

      Z okazji ww. dnia uczniowie klas starszych wzięli udział w zajęciach, których głównym celem było uświadomienie, jak ważną rolę woda pełni w naszym życiu oraz sprecyzowanie, dlaczego należy ją szanować i oszczędzać.

      W dniu swojego święta Pani Woda towarzyszyła całej społeczności szkolnej.

     • „Zawodowy strzał w 10!”

     • „Zawodowy strzał w 10!” to program skierowany do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, który ma pomóc im w wybraniu ścieżki zawodowej.W dniu 21 marca 2023r.  uczniowie klasy 8 naszej szkoły wraz z wychowawcą wyjechali na Dni Otwarte do  Biłgoraja, aby poznać i przeanalizować ofertę szkół ponadpodstawowych w powiecie biłgorajskim. Wyjazd ten miał na celu wsparcie młodzieży w planowaniu przez nich własnych ścieżek edukacyjno-zawodowych.

                      Pierwszą szkołą, którą odwiedzili, było I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju.  Na początku uczniowie zostali  zaproszeni na aulę, gdzie pani dyrektor szkoły przedstawiła  poszczególne kierunki kształcenia. Samorząd uczniowski tejże szkoły przedstawił ofertę ciekawych zajęć pozalekcyjnych , wycieczek i wyjazdów szkolnych. Później przyszli absolwenci zwiedzali szkołę z przydzielonymi  przewodnikami uczniami liceum. Przewodnicy oprowadzili uczniów  po klasach, gdzie czekały na nich różne  pokazy w pracowniach przedmiotowych, np. biologicznej, chemicznej, informatycznej, językowej oraz słodki poczęstunek. W szkole panowała miła atmosfera. Na korytarzach szkoły prezentowali swoje zdolności absolwenci liceum , malowali obrazy, koncertowali w zespolach muzycznych. Podczas zwiedzania grupa uczniów liceum zaprosiła Beniamina ucznia naszej szkoły do wspólnego koncertu muzycznego.  Nastepnie uczniowie uczestniczyli w targach zawodowychh zorganizowanych w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.Na sali gimnastycznej prezentowały sie szkoły ponadpodstawowe powiatu biłgorajskiego. Szkoły prezentowały    poszczególne profile z liceum, technikum oraz szkoły branżowej. Odbyły się również pokazy zawodów, w których kształci szkoła. Podczas pokazów uczniowie mieli możliwość sprawdzenia, jak wygląda nauka w różnych typach szkół.  Młodzi kandydaci do szkoły średniej mogli też poradzić się swoich starszych kolegów odnośnie do wyboru kierunku kształcenia w technikum oraz szkołach branżowych. Spacerując wśród stanowisk można było spróbować różnych smakołyków przygotowanych przez szkoły gastronomiczne.

               Dni Otwarte to dobra impreza dla młodzieży planującej już swoją karierę edukacyjno-zawodową. Miejmy nadzieję, że ten wyjazd nieco naświetlił przyszłym absolwentom naszej szkoły wybór nowej drogi kształcenia.

       

     • VI edycja Konkursu Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla Uczniów Szkół Podstawowych

     • 🏆W piątek 10 marca 2023r. w siedzibie filii w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła sią VI edycja Konkursu Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla Uczniów Szkół Podstawowych, przygotowana przez pracowników oraz studentów kierunku filologia angielska.

      W konkursie wzięło udział 73 uczniów reprezentujących 16 szkół z województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, a także lubelskiego-czyli dwóch uczniów naszej szkoły – Beniamin Kubów oraz Paweł Kawa z kl. VIII. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym JM Rektora UJK, prof. dr hab. Stanisława Głuszka, Burmistrza Miasta Sandomierza – Pana Marcina Marca, Starosty Powiatu Sandomierskiego – Pana Marcina Piwnika; a także Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu i Agencji Rozwoju Przemysłu Oddział w Tarnobrzegu – Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Europark Wisłosan.

      Konkurs zorganizowały dr Anna Gilarek oraz mgr Urszula Żmuda.

      W trakcie prac komisji konkursowej, uczniowie wysłuchali wykładów przygotowanych przez pracowników filii, dr Małgorzatę Makowską i dr Magdalenę Zdziebło.

      Choć bez podium i bez nagród, to z pewnością wróciliśmy do domu bogatsi w doświadczenia oraz szerszą wiedzę z zakresu kultury i geografii krajów anglojęzycznych. 😊

     • Enjoy your meal! Smacznego!

     • Gotowanie na lekcji języka angielskiego??? Czemu nie?

      Nauka języka angielskiego to nie tylko nauka z podręcznikiem. 9 marca 2023r. uczniowie klasy VI wzięli udział w projekcie łączącym przygotowywanie posiłków  oraz dzielenie się przepisami z kolegami i koleżankami poprzez odegranie dialogów z podaniem przepisu i składników. A to wszystko - w języku angielskim.  Uczniowie pracowali w dwóch grupach i przygotowali wybrane przez siebie posiłki: pizza oraz sałatka. Każdy z projektów był niepowtarzalny. Podczas lekcji szóstoklasiści mogli nie tylko zaprezentować sposób przygotowania ulubionych dań, ale również dokonać degustacji pyszności przygotowanych przez drugą grupę. Wykonanie zadania ułatwiły pomoce kuchenne zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci,  w ruch poszły noże, deski do krojenia oraz piekarnik.

      Nauka języka angielskiego podczas gotowania to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy, utrwalania i rozwijania słownictwa stosowanego w życiu codziennym, a przede wszystkim do przyjemnego sposobu spędzenia czasu oraz sprawienia radości sobie i swoim koleżankom i kolegom.

      Celem zajęć było:

      - utrwalenie poznanego słownictwa,

      - motywowanie uczniów do rozwijania zasobu leksykalnego,

      - urozmaicenie zajęć języka angielskiego,

      - motywowanie uczniów do prowadzenia konwersacji w języku angielskim.